Predsednik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Isa Mustafa ocenio je danas kao manipulaciju studiju predstavljenu Evropskom parlamentu, prema kojoj su dezinformacije, u kojima je navodno i on učestvovao, direktno uticale na pad vlade predsednika Pokreta Samoopredeljenje (PS) Aljbina Kurtija.
Mustafa je rekao da će zatražiti od Evropskih narodnih partija neophodna pojašnjenja „da se odbaci ova tendenciozna i ideološki motivisana studija protiv DSK“.
„Studija istomišljenika Aljbina Kurtija je manipulacija! Neki levičarski evropski, simpatizeri glavne kosovske levičarske političke snage, u studiji uticaja lažnih vesti na kreiranje politike, uključujući Kosovo, optužili su me kao proizvođača lažnih vesti kako bi srušili koalicionu vladu PS i DSK“, napisao je Mustafa na Fejsbuku.
Mustafa je dodao da su dali šansu PS da rade zajedno za dobro Kosova, ali da DSK nije mogao da podnese „gaženje stranke“ smenom ministra iz redova DSK i samim tim kršenje sporazuma uz istovremeno „ugrožavanje kosovskog partnerstva sa SAD“.
„PS je, pored pokušaja da zloupotrebi partnerstvo i konstruktivnost DSK, vrativši se u svoje ideološko korito i izolacionističku genezu, počeo da ugrožava i partnerstvo Kosova sa svojim glavnim saveznicima, pre svega sa Sjedinjenim Državama. Stoga je DSK reagovao. I tako ću odgovoriti svima koji se na Kosovu smatraju toliko važnim i snažnim da ignorišu telefonske pozive iz Bele kuće i američkog Stejt departmenta i prikazuju Belu kuću kao mesto gde se Kosovo deli“, rekao je on.
Mustafa je kazao da očekuje da će ta studija „završiti kao očajnički pokušaj manipulacije istinom“.
Studija, koju je objavilo nekoliko evropskih autora po narudžbini Odbora za spoljnu politiku EP (AFET), primećuje da je američki izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel na Tviteru podstakao izjave kako će se američke trupe povući sa Kosova.
Prema navodima u dokumentu, na osnovu analize društvenih mreža i medija i političari su se uključili u tu kampanju, i oni se u studiji identiifkuju kao „ključni kanali dezinformacija na Kosovu“.
U dokumentu se u tom kontekstu pominju određeni uticajni mediji na Kosovu, predsednik Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa i sada bivši predsednik Demokratske partije Kosova Kadri Veselji.
„Poruke na društvenim mrežama koje su dolazile od Mustafe i Veseljija, posebno su podstakle obmanu u aferi Grenel“, navodi se u dokumentu.