Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti potpisali su danas u Beloj kući ekonomski sporazum, uz posredovanje američkog predsednika Donalda Trampa. Potpisivanje "istorijskog" sporazuma izazvalo je burne reakcije stručne javnosti i građana na internetu.
Redovni profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i gostujući profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka dr Dejan Jović, ocenio je da sporazum Beograda i Prištine „ima neke anti-kineske, neme pro-izraelske i neke anti-dačićevske elemente“.
„Zamrzavanje lobiranja za otpriznavanje (de-recognition) u sljedećih godinu dana. SAD involvirane u ekonomiju obje strane, kao i mini-Šengena (ako ikad bude formiran)“, napisao je profesor Jović na svom Tviter nalogu.
Sporazum Beograda i Prištine ima neke anti-kineske, neme pro-izraelske i neke anti-dačićevske elemente. Zamrzavanje lobiranja za otpriznavanje (de-recognition) u sljedećih godinu dana. SAD involvirane u ekonomiju obje strane, kao i mini-Šengena (ako ikad bude formiran).
— Dejan Jovic (@DejanFpzg) September 4, 2020
Direktor Centra za studije Jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber napisao je na Tviteru da bi Kosovo uspostavilo diplomatske odnose sa Izraelom godinama ranije, jer nije na Bliskom Istoku i ima 0 uticaja na arapski svet.
Trump diplomacy is like Trump University, Kosovo would have established diplomatic relations with Israel years ago, it is not in the Middle East and has 0 impact on Arab world. https://t.co/cJ0QrYPWbf
— Florian Bieber (@fbieber) September 4, 2020
Da na fotografiji iz Bele kuće nema ničeg iznenađujućeg, te da to nije vest, ocenila je stručna saradnica na Evropskom institutu pri Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) Tena Prelec.
Prelec navodi da su ponovljeni ekonomski dogovori predstavljeni kao ogromno dostignuće, kao i da je sporazum pobeda kojom Tramp može da se pohvali pred izbore u novembru.
U svojoj objavi piše i da su medijska šarada u Srbiji i verovatno poboljšanje za građane Kosova i Srbije takođe već viđeni.
There is nothing surprising in this testosterone-powered (no news there either) photo op:
– rehashed economic deals presented as huge achievement ✔️
– ‘win’ to brag about for Trump pre-elex ✔️
– media charade in Serbia ✔️
– likely net improvements for the citizens of ??& ??✖️ https://t.co/uTGNqano93— Tena Prelec (@tenaprelec) September 4, 2020
Kopredsedavajući Evropskog saveta za spoljne poslove Karl Bilt takođe je prokomentarisao potpisivanje sporazuma u Vašingtonu.
Bilt smatra da je Trampu posebno drago jer je osigurao da Srbija i Kosovo otvore ambasade u Jerusalimu.
„To je sigurno dobro za Izrael, ali da li pomaže zemljama na njihovom putu ka EU, pitanje je za diskusiju“, napisao je Bilt na Tviteru.
Trump seems to be particularly keen to have secured Serbia ?? and Kosovo ?? embassies in Jerusalem. That’s certainly good for ??, but whether it helps the countries on their ?? path is more debatable.
— Carl Bildt (@carlbildt) September 4, 2020
Bilt je dodao i da se nada da napomene na različite postojeće infrastrukturne projekte u regionu podrazumevaju i američko finansiranje.
Nothing too new in White House text on Serbia-Kosovo. It’s not said, but I hope references to different existing infrastructure projects in the region implies also US financing. https://t.co/24V3t1nFTG
— Carl Bildt (@carlbildt) September 4, 2020
Novinar britanskog „Ekonomista“ i stručnjak za Balkan Tim Džuda podsetio je da je u martu Aleksandar Vučić rekao da je jedina zemlja koja može pomoći Srbiji – Kina.
„Danas je potpisao dokument u Trampovoj kancelariji kojim se Huaveiju zabranjuje da bude deo 5G mreže u Srbiji. Za Srbiju bi ovo moglo biti jedna od značajnijih tačaka „dogovora“ sa …. Kosovom“, napisao je Džuda na Tviteru.
In March Aleksandar Vucic said the only country that could help Serbia was China. Today he signed a document in Trump’s office agreeing to ban Huawei from Serbian 5G. This could end up being, for Serbia, one of the more significant points of the “deal” with ….Kosovo.
— Tim Judah (@timjudah1) September 4, 2020
BONUS VIDEO:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare