Šta se dešavalo s predstavnicima liste “Srbija protiv nasilja” u izbornoj noći, pa su se u vezi rezultata izbora oglasili tek posle 23 sata, bilo je glavno pitanje u nedelju uveče. Drugo pitanje je zašto je poziv na protest zbog očigledne izbore krađe usledio tek naknadno i to za ponedeljak popodne. Dan kasnije objašnjavaju zašto su se odlučili za ovakav postizborni nastup.

S obzirom na očiglednu izbornu krađu, dovoženje birača iz Republike Srpske i neskriveno plaćanje glasova ispred biračkih mesta, glasači opozicije, a posebno liste “Srbija protiv nasilja” očekivali su ranije obraćanje lidera.

U štabu “Srbija protiv nasilja” nosioci liste za republičke izbore Marinika Tepić i Miroslav Aleksić obratili su se biračima tek posle 23 sata.

Miroslav Aleksić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Tada su rekli da su izbori pokradeni, da je izdato najmanje 40.000 lažnih ličnih karata i da ne priznaju rezultate izbora. Nekoliko sati kasnije stiglo je saopštenje u kojem se građani obaveštavaju da će danas u 18 sati biti organizovan protest ispred Skupštine grada Beograda, da bi se zatim išlo do Republičke izborne komisije.

Sudeći prema reakcijama, makar onim na društvenim mrežama, mišljenje njihovih birača je da ovaj poziv stiže prekasno.

Bivši poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević za Nova.rs govori o tome šta se desilo u nedelju uveče u štabu “Srbija protiv nasilja”.

Srđan Milivojević Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Čekali smo prve zapisnike

“Mi razumemo očekivanja građana i birača, ali mi smo ipak veoma ozbiljna skupina ljudi, nismo šarlatani i ne smemo sebi da dozvolimo luksuz da odmanjujemo građane, da nešto tvrdimo, a da nemamo dokaze za to. Dakle, birališta u Beogradu su negde zatvorena tek posle 21 sat. Na tim biralištima, prvo su brojani rezultati parlamentarnih izbora, pa kad se oni izbroje negde tek oko 22.15 pristupilo se brojanju glasova za beogradske izbore. I tek nakon toga prvi zapisnici u elektronskom obliku, fotografisani, počeli su da pristižu u izborne štabove. I kod nas i u SNS i u ostale političke grupacije”, kaže Milivojević i dodaje:

“U tim zapisnicima bile su unete tačne primedbe na rezultate, kao i primedbe koje se tiču velikog broja nepravilnosti koje su uočene. Dakle, mi smo prve, opipljive i ozbiljne rezultate s kojim smo mogli da izađemo u javnost i prve dokaze u pisanom obliku, s kojima smo mogli da izađemo pred novinare, imali tek tada. SNS je svoj rezultat bazirao na osnovu uzoka, mi nismo hteli tako da izađemo i da nas neko na konferenciji upita da pokažemo makar jedan zapisnik, a da ga mi nemamo”.

PROČITAJTE JOŠ...

Na pitanje zašto se tada nisu pozvali građani ispred Skupštine i RIK, već tek sutradan, Milivojević kaže:

“Ponoviću, onda bismo pred te ljude morali da izađemo sa zapisnicima kao što smo izašli 1996. godine i pokažemo evo tu je pokradeno, tu je urađeno to… Onda bi ljudi pitali gde su ti zapisnici, a mi bismo morali da kažemo da nemamo i da će doći posle 23 sata”, navodi Milivojević za Nova.rs.

Potpuni slom države

Nešto slično rekao je i jedan od nosilaca liste “Srbija protiv nasilja” na republičkim izborima Miroslav Aleksić.

Miroslav Aleksić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

“Mi smo juče svedočili brutalnom nasilju tokom dana, nasilju i krađi. Nije sramota izgubiti, ali je sramota krasti. Ovde je brutalno pokradena izborna volja“, naglasio je Aleksić za N1.

Osvrnuo se i na glasače koji su dolazili u Beograd na glasanje.

Istakao je da je razlog zbog kojeg su se sinoć kasno oglasili na konferenciji za novinare, to što su u Beogradu veća biračka mesta, samim tim glasanje je trajalo duže pa su, kako kaže, hteli da budu sigurni u procene rezultata.

“Nepravilnosti su publikovane tokom dana. Mi smo Arenu kao takvu otkrili, posle toga su oni nju ispraznili. Problem je što Arena nije jedina, Arena je bila vrh ledenog brega. (…) To je dokaz potpunog sloma države i ne možemo ćutati na to“, istakao je Aleksić i pozvao građane na protest ispred Skupštine u 18 sati, odakle će se zatim krenuti ka zgradi RIK.

BONUS VIDEO: Miroslav Aleksić najavio protestnu šetnju do RIK 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare