Ambasador Srbije Marko Đurić dao je intervju američkoj Newsmax televiziji neposredno nakon protesta ispred zgrade Predsedništva u Beogradu, sa kojeg su upućene pretnje predsedniku Aleksandru Vučiću. I ne bi to bilo nimalo čudno da Đurić u ovom razgovoru nije znatno promenio retoriku prema Rusiji, pa se u jednom trenutku govorilo i o tome da ova država pokušava da destabilizuje region, a posebno Srbiju. Koja je "u procvatu"... Bar tako Đurić kaže.
Izbor Marka Đurića za ambasadora Srbije u Vašingtonu bila je vest koja je poprilično iznenadila javnost 2021. godine.
U međuvremenu se pominjao i kao kandidat za ministra, što se ipak nije desilo.
Uprkos podsmehu javnosti kojem je često izložen, što zbog svojih gafova, što zbog onog sad već dobro poznatog aplaudiranja Vučiću, uzvikivanja „Aco, Srbine“ i proglašenja pobeda od 5:0 u dijalogu s Prištinom, Đurić uživa poverenje predsednika Srbije.
Koliko je to poverenje, najbolje govori to što ga je Vučić nedavno nazvao „resursom ove države“.
„Marko Đurić je resurs ove zemlje, u pravom smislu te reči, jedan od najobrazovanijih ljudi“, rekao je Vučić na sednici Skupštine Srbije posvećenoj dijalogu s Prištinom i nemačko-francusom planu za Kosovo.
Čiji je resurs, na koji način funkcioniše i šta zapravo radi u Vašingtonu, najbolje odslikava intervju koji je srspki ambasador dao za Nesmax TV, nakon protesta ispred zgrade Predsedništva.
U ovom intervjuu koplja su se slomila na dojučerašnjem vekovnom prijatelju – Rusiji.
„Marko Đurić, ambasador Srbije u Sjedinjenim Državama, nije bio potpuno iznenađen kada je saznao da je srpska policija u četvrtak uhapsila pet osoba — svi navodno povezani sa ruskom privatnom vojnom grupom Vagner — zbog sumnje da su pozivali na nasilno svrgavanje populističkog predsednika te balkanske zemlje Aleksandra Vučića“, piše Newsmax.
Kako dodaju, Đurić je sa zadovoljstvom govorio o tome da Srbija uživa drugu najveću ekonomsku ekspanziju u Evropskoj uniji prošle godine, te da ispred sebe ima samo Irsku.
„Hvalio se da je Srbija postala „ekonomska velesila“ nakon što je preživela raspad Jugoslavije pre više od 30 godina i istakao da je predsednik Srbije u utorak javno osudio ruskog predsednika Vladimira Putina zbog njegovog rata u Ukrajini“, piše Newsmax i dodaje:
„Iz Đurićeve perspektive, lako je shvatiti zašto Rusija želi da destabilizuje cvetajuću zemlju, posebno zato što gubi podršku širom sveta za jednogodišnju invaziju na Ukrajinu“.
„Srbija je miroljubiva nacija… kojoj se trenutno dešavaju neverovatne stvari. Nažalost, neki ljudi su pokušali da iskoriste tragediju u Ukrajini… da potkopaju stabilnost u našem regionu. Neki od njih su bili deo institucija… koje pokušavaju da izgrade ove ilegalne baze na severu Kosova“, rekao je Đurić, dodajući da je pre incidenta u četvrtak bilo i drugih nasilnih protesta u regionu.
Tokom intervjua u kojem je Đurić podsetio i na dugogodišnje prijateljstvo Srbije i SAD, kao razlog za to što Rusija nastoji da destabilizuje region, spominjala se i energetika.
„Srbija se trenutno oslanja na Rusiju za većinu svojih energetskih potreba. Međutim, zemlja aktivno nastoji da diversifikuje svoje izvore energije. Takođe smo izjavili kako se osećamo u vezi sa invazijom na Ukrajinu. Jasno smo rekli da osuđujemo dejstvo Rusije u protekloj godini i verujemo u princip očuvanja integriteta i suvereniteta svih nacija“, rekao je Đurić.
Na posletku je istakao da je Srbija u prošlosti bila „žrtva“ podele.
„Pa zašto ne bismo podržali drugu zemlju koja pokušava da uradi isto sa suverenitetom?“, zaključio je Đurić.
Baš nekako u isto vreme kad i Aleksandar Vučić sa Minhenske konferencije o bezbednosti poručuje da nam je „snažno zamereno neuvođenje sankcija Rusiji“.
A nakon što je na istoj onoj sednici parlamenta o Kosovu rekao:
„Ne znam koliko ćemo izdržati da ne uvedemo sankcije Rusiji. Nećemo sve dok ne budemo morali“.
Zbog svega toga, opravdano je postaviti pitanje da li Marko Đurić usred Vašingtona najavljuje „veliki zaokret“ i priprema javnost za to „morali smo“.
BONUS VIDEO: Vučić komentarisao reakciju Moskve na njegovu izjavu da će možda morati da uvede sankcije