Posle šest godina praktično zajedničkog vođenja Narodne stranke Vuk Jeremić i Miroslav Aleksić otišli su svako na svoju stranu. Jeremić će verovatno ostati lider NS i posle stranačkih izbora u oktobru, dok će Aleksić sa svojim saborcima formirati svoju partiju. A razloge zbog kojih je došlo do još jednog (trećeg po redu) cepanja stranke različito vide - jedan tvrdi da je iza svega stoji pitanje Kosova i uticaji sa strane, dok drugi problem vidi u elitističkom vođenju NS, razjedinjavanju opozicije i konceptualnim razlikama.
Odlazak Miroslava Aleksića, najangažovanijeg funkcionera Narodne stranke, i dobrog dela članstva naslućivao se već neko vreme, a sve je ozvaničeno na Oplencu, gde je deo rukovodstva NS, kao i predstavnici više od 100 gradskih i opštinskih odbora odlučili da osnuju novu partiju. Dogovoreno je i da napuste poslanički klub u Skupštini Srbije i formiraju svoj, a slično je i sa odborničkom grupom u beogradskom parlamentu.
Ovo je inače treće po redu cepanje NS – prvo je otišao Vladimir Kovačević i sa još nekim članovima osnovao pokret “Da se struka pita”. Jak udarac zadao je potom Zdravko Ponoš, koji je sa delom članstva osnovao stranku SRCE, a sada je stranku napustio Miroslav Aleksić, najistaknutiji funkcioner NS, a sa njim i još neki članovi rukovodstva, poput poslanika Borislava Novakovića i Đorđa Stankovića.
Posle sastanka na Oplencu Aleksić je na konferenciji za novinare otkrio razloge razdvajanja. Iako ne direktno, praktično je optužio Jeremića da vodi stranku “iz hladovine, sa Vračara”, istakao prevaziđenost “elite i salonskih političara” i ukazao na potrebu ujedinjavanja opozicije, a ne razjedinjavanja…
Aleksić: Prošlo je vreme salonskih političara, ne možete sa Vračara, iz hladovine…
“Prošlo je vreme elite i salonskih političara koji očekuju da njima služi narod. Ne samo danas nego i u budućnosti političari moraju da služe narodu, nikako obrnuto. I to je suštinska razlika. Ne možete vi sa Vračara, iz hladovine, da raspuštate odbore samo zato što drugačije misle ili su suprostavljenog stava vašem ili nešto drugačije rade”, rekao je Aleksić.
On je potom naveo da postoje konceptualne razlike, odnosno drugačije viđenje pravaca kojima je NS trebalo da se kreće, za šta Jeremić, kako je rekao, nije imao sluha.
“Upravo sa idejom ukrupnjavanja opozicije, dogovorio sam sa gospodinom Vukom Jeremićem da pravimo jednu stranku. I, rekao sam – ti si predsednik. Idemo da se borimo, dalje da ukrupnjavamo opoziciju. NS je skrenula sa tog puta”, rekao je Aleksić.
On je potom naveo da je Narodna trebalo da bude “istinski most za okupljanje”, a da godinama, unazad ima pogrešnu politiku.
“I svi oni koji sada pitaju – pa šta je sad to, još jedna stranka – pa to je narativ koji se namerno pravi i ja im poručujem: Da, potrebnija nam je danas nova opoziciona stranka koja će ujedinjavati opoziciju, nego jedna stara stranka koja je razjedinjava. I to je to“, zaključio je Aleksić.
Jeremić: Kulminacija trvenja zbog francusko-nemačkog plana
Vuk Jeremić, sa druge strane, tvrdi da iza svega stoji nešto drugo. On je, gostujući na TV N1, rekao da je do “trvenja” došlo zbog krupnih političkih razlika po važnim pitanjima, te da je sve kulminiralo kada je NS odlučilo da se institucionalno bori protiv francusko-nemačkog plana.
“Doneli smo odluku da krećemo širom Srbije da skupljamo potpise za referendum protiv plana. Tada se pokazalo da jedan broj ljudi iz rukovodstva stranke ne deli entuzijazam po tom pitanju. Sa jedne strane se našla većina članova, uključujući i mene, a sa druge strane ovi koji su istupili”, izjavio je Jeremić.
On je rekao i da je „manjina iz NS otišla zbog neslaganja s politikom NS, oko čega većina članova nije želela da napravi kompromis“.
Takođe je rekao da “ima utisak” da je sve to što se dešava u Narodnoj stranci pokrenuto izvan Narodne stranke.
“Pod jedan, da je zaista ta grupa bila u većini, tada ona ne bi pobegla od demokratskog izjašnjavanja, a pod dva, tajming za tako nešto da to mora da se uradi sada i odmah, to izaziva sumnju da prevashodni motiv za pokušaj cepanja stranke nije iz same Narodne stranke, već izvan nje”, rekao je Jeremić, aludirajući na deo proevropske opozicije koja sarađuje sa režimom “na ovaj ili onaj način”.
Saradnja sa Aleksićem i proevropskim strankama
I za kraj postavlja se pitanje da li je moguća saradnja stranaka Jeremića i Aleksića. Što se tiče aktuelnog lidera NS, on kaže da prvo treba da se vidi kakva će im biti politika, a upitan da li će sarađivati sa proevropskom opozicijom, Jeremić je odgovorio i da to zavisi od od njihove politike.
“Možemo da sarađujemo sa svima, ali da li možemo da budemo u koaliciji sa nekim ko se zalaže za nezavisnost Kosova i francusko-nemački plan, mislim da ne“, izjavio je Jeremić.
BONUS VIDEO Jeremić: Političke razlike dovele do trvenja, Aleksić je imao odrešene ruke u Narodnoj stranci
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare