Aleksandar Vucic i Redzep Tajip Erdogan
Aleksandar Vučić i Redžep Tajip Erdogan Foto:Tanjug/AP Photo

Turski aktivista i političar, Ečevit Piroglu, koji se duže od godinu dana nalazi u ekstradicionom zatvoru u Srbiji, mogao bi uskoro da bude izručen Turskoj. Protivnik vlasti Reždepa Tajipa Erdogana, kako saznaje dnevni list “Nova” suočava se sa teškim zatvorskim uslovima, a njegove kolege upozoravaju da će, ukoliko dođe do izručenja, Pirogu biti životno ugrožen. Zbog toga je “Inicijativa za slobodu” uputila zvanična dopis Evropskom parlamentu, tražeći od zvaničnog Brisela da reaguje na kršenje njegovih ljudskih prava.

Piroglu je uhapšen je 25. juna 2021. godine, nakon što je sleteo na beogradski aerodrom Nikola Tesla. Od tog datuma nalazi se u pritvoru. Njega je 8. oktobra 2021. ispitao sudija za prethodni postupak i on je tom prilikom istakao da se u Turskoj suočava sa progonom i da želi politički azil.

Pročitajte još...

Uprkos brojnim apelima nevladinih organizacija za ljudska prava da se oslobodi, on je i dalje iza rešetaka. Zbog toga je njegova organizacija “Inicijativa za slobodu” uputila zvaničan dopis predstavnicima Evropskog parlamenta u kom do detalja opisuju u kakvim zatvorskim uslovima boravi Piroglu i kakva mu opasnost preti ukoliko bude izručen Turskoj.

“Piroglu se sada nalazi u samici. Suđenje je prekinuto 17. juna i nije poznato da li će biti nastavljeno. Apelacioni sud u Srbiji nastavlja da krši međunarodne konvencije tako što ne odlučuje o zahtevu za odbijanje izručenja i ne određuje novi datum ročišta. Nakon godinu dana u zatvoru, Piroglu je izolovan 24. juna na lokaciji zvanoj „zatvoreni logor“. Njemu je takođe uskraćeno pravo na ventilaciju i kontakt sa drugim ljudima i konstatno boravi u zatvorenoj prostoriji pod dvadesetčtovročasovnim policijskim nadzorom. Izolacijom političkog zatvorenika, Srbija krši sva univerzalna ljudska prava”, upozoravaju iz ove organizacije.

Oni navode da Pirgolu, zbog kršenja zakonskih normi, štrajkuje glađu od 2. juna.

“Država Srbija, ignorišući odluke Evropskog suda za ljudska prava i Komiteta Ujedinjenih nacija za borbu protiv torture, njega nije pustila na slobodu, već ga je prebacila na ovo novo mesto, uz izjavu da će ostati u pritvoru do „izručenja“, uprkos činjenici da je, prema prema srpskom zakonu, trebalo da bude pušten, imajući u vidu da je u pritvoru proveo više od godinu dana. On se nalazi u samici na mestu poznatom kao logor, gde su uslovi teži od uobičajenih zatvorskih”, objašnjavaju iz “Iniciajtive za slobodu”.

Oni su pitali da li Vlada Srbije, ovakvom praksom, pokazuje spremnost da bude deo borbe Erdogana sa opozicijom, upozoravajući izvršnu vlast u Srbiji da učestvuje u zlostavljanju političkih zatvorenika.

“Apelacioni sud bi morao da poštuje međunarodne konvencijama, bez popuštanja pod pritiskom Turske, i da  donese nezavisnu odluku što je pre moguće. Neophodno je osloboditi Piroglua i opozvati odluku o ekstradiciji”, naglašavaju predstavnici ove organizacije u svom dopisu Evropskom parlamentu.

Pisali Ministarstvu pravde, ali odgovora nema

Prema informacijama dnevnog lista “Nova”, nadležno Ministarstvo pravde odbilo je da se izjasni o ovom slučaju i u potpunosti ignoriše apele da se oslobodi ovaj politički zatvorenik.

U pismu ministarki pravde, Maji Popović, “Inicijativa za oslobođenje” upoznala je nadležne u Srbiji kakve bi bile posledice izručenja Piroglua Turskoj.

Maja Popović Foto:BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC

“Duboko smo zabrinuti zbog tretmana s kojim će se Erčevit Piroglu, koji je disident, suočiti ako bude izručen. U aktuelnoj vlasti u Turskoj, sve vrste opozicionih mišljenja suočene su sa mučenjem, zatvorom i teškim pritiscima. Mučenje je postalo deo svakodnevnog života. Кonkretno, zatvori su mesta gde se najčešće dešavaju torture. U zatvorima se sedmično održava najmanje jedna sahrana zatvorenika. Demokratska javnost zatvore naziva „kućama smrti“. Sve opozicione stranke i civilne organizacije često ističu da u Turskoj ne postoji ni nezavisno sudstvo, kao ni pravo na pravično suđenje za neistomišljenike. Turski zatvori puni su lidera političkih partija, poslanika, intelektualaca, sindikalaca, članova političkih organizacija i aktivista nevladinih organizacija. Veći deo društva je saglasan da je pravosudni mehanizam pod kontrolom vlasti i da se koristi protiv neistomišljenika”, upozoravaju oni u dopisu upućenom ministarki Popović.

Oni navode da se Pirogluu, koji je bio lider Socijalističke demokratske partije i direktor Asocijacije za ljudska prava, u Turskoj sudi zbog protesta održanih u parku Gezi, kad je grupa demonstranata organizovala skup protiv vlasti Redžepa Tajipa Erdogana.

Redžep Tajip Erdogan Foto: EPA-EFE/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE

Krajem maja 2013. godine, njegova partija najavila je da će rekonstruisati trg Taksim i tom prilikom poseći 600 stabala. Građani su zbog toga organizovali proteste. Prema procenama, njih je na početku bilo oko 500, da bi nakon reakcije policije, koja je pokušala da ih rastera koristeći gasne bombe, biber sprej i suzav, broj okupljenih demonstranata drastično porastao. Prema određenim procenama, u jednom trenutku se na trgu Taksim okupilo oko 250.000 građana koji su pokrenuli “ustanak protiv državnog nasilja”.

“Traženje pravde jedna je od najizraženijih situacija u Turskoj danas. Poštovani ministre, pravo na podnošenje zahteva za azil je najosnovnije pravo i ono je pod garancijom međunarodnog prava. Piroglu dolazi iz zemlje u kojoj vladaju ugnjetavanje i mučenje, sudstvo nije pravedno i nezavisno, a ljudima je oduzeto pravo na život. Iz razloga, koje smo naveli, Pirgolu želi da podnese zahtev za azil. Zahtevamo od vas da ne dozvolite da osnovna ljudska prava budu predmet bilo kakvih pregovora, prihvatite zahtev za azil Ecevita Piroglua i preduzmete neophodnu inicijativu da, kao ministarstvo i vlada, sprečite njegovo izručenje. Turski demokratski narodi sa interesovanjem prate pristup vaše vlade i nadaju se da ćete zauzeti pozitivan stav”, navodi u pismu upućenom ministarki.

Srbija već izručila jednog turskog opozicionara

Turski državljanin, Kurd Dževdet Ajaz koji je u Turskoj osuđen na 15 godina zatvora zbog rušenja ustavnog porteka izručen je u decembru 2017. godine Turskoj i pored preporuke Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja jer postoji rizik da bi mogao biti izložen torturi u matičnoj zemlji. Izručenje je potpisala tadašnja ministarka pravde Nela Kuburović.

BONUS VIDEO: Ruski opozicionar tvrdi da ga je Vulin tajno snimao u Beogradu

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare