Opozicija će i u predstojeću izbornu trku ući u katastrofalnim izbornim uslovima, iako se vlast i pred međunarodnim organizacijama obavezala da će popraviti stanje na terenu. Ipak, prema analizi organizacije CRTA, pomak je napravljen jedino u administraciji, dok su preporuke ODIHR-a koje se odnose na ključne probleme u izbornom procesu neispunjene. To znači da i dalje imamo pritiske na birače, zloupotrebu javnih resura i neujednačeno izveštavanje medija. I to nije sve.
Vanredni izbori gotovo na svim nivoima se bliže i verovatno će biti održani 17. decembra. Iako je organizacija CRTA u svojoj analizi utvrdila da je od 26 preporuka za unapređenje izbornih uslova, koje je izdao ODIHR (organizacija u okviru OEBS-a) pomak napravljen samo u administrativnim aspektima, premijerka Ana Brnabić izjavila je da je ispunjeno 79 odsto preporuka.
Ona je navela da postoje preporuke protiv kojih je i opozicija i koje zbog toga nisu ispunjene.
“Pokazaću vam da postoje i zemlje Evropske unije koje u dva izborna ciklusa, i duže, nisu ispunile nijednu preporuku ODIHR-a… Nikada nećemo, dakle, ispuniti 100 posto preporuka, ali ako me pitate da li smo zemlja koja je ispunila najveći deo preporuka – apsolutno jesmo”, rekla je premijerka i dodala da je samo citirala izveštaj.
Ipak, u CRTI navode drugačije. Njihova analiza pokazuje da su preporuke koje se odnose na ključne probleme u izbornom procesu neispunjene. Ta organizacija u svojoj analizi podseća da je navedeno 26 preporuka za poboljšanje izbornog procesa, te da je devet označeno prioritetom. Od 15 preporuka, za koje je u ovom trenutku moguće dati ocenu, nijedna u potpunosti nije ispunjena.
“Delimično ispunjena prioritetna preporuka odnosi se na uvođenju standardizovane obuke za sve članove lokalnih izbornih komisija i biračkih odbora. Iako je preduzeo neophodne korake, obuke još uvek nisu postale obavezne za članove lokalnih izbornih komisija”, piše u analizi CRTE.
Kako se dalje navodi, preporuke koje se odnose na ključne probleme u izbornom procesu – pritiske na birače, zloupotrebe javnih resursa i funkcija, kao i izveštavanje medija, ostale su neispunjene. Vlasti nisu učinile ništa da spreče zastrašivanje i pritisak na birače.
“Neispunjena je i preporuka u vezi s finansiranjem političkih aktivnosti budući da nije razmotreno ograničenje troškova izborne kampanje”, ističe CRTA.
Pavle Dimitrijević, direktor pravnih poslova u toj organizaciji, kaže za “Novu” da ne zna odakle premijerki podatak da je 79 odsto preporuka ispunjeno. On navodi da do sada niko nije evaluirao ispunjenost preporuka ODIHR-a, koje prate izveštaj te misije 2022.
“Ključni detalji se odnose pre svega na ravnomernu zastupljenost političkih aktera, učesnika u izbornom procesu, u medijima, unapređenje zakonskog i podzakonskog okvira koji to treba da obezbedi, jačanje nezavisnosti Regulatornog tela za elektronske medije, jačanje zakona o finansiranju političkih stranaka u delu koji se odnosi na sprečavanje zlozpotreba… Isto tako postoje preporuke koje se odnose na reviziju biračkog spiska i kampanju za pravovremenu edukaciju birača o njihovim pravima”, dodaje Dimitrijević.
Upitan da li bi nešto moglo da se promeni do izbora, sagovornik “Nove” navodi da nemamo znake da država prepoznaje potrebu da menja bilo koji zakon ili podzakonski okvir, niti su sa stavnovišta predstavnika države ovi problemi uopšte tema.
“O njima se ne razgovara. Problemi se ignorišu, a ograničeni napredak postoji u onom delu preporuka koji je politički bezazlen i nije odgovor na ključne probleme. Zbog toga imamo napredak na polju izborne administracije, ali time nećemo rešiti ključne probleme”, zaključuje Dimitrijević.
BONUS VIDEO Izborne zamke
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare