Poslanici opozicije gotovo da nemaju nikakav uticaj na usvajanje novih zakona i drugih predloga na sednicama Skupštine Srbije, ali bi mogli da imaju značajnu ulogu pri izboru “istaknutih pravnika”, odnosno članova Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva. Naime, za njihov izbor (u prvom koraku) biće potrebna dvotrećinska većina u parlamentu, a to znači da bi na sednici morali da budu prisutni gotovo svi poslanici iz redova vlasti kako bi “njihovi” kandidati prošli.
U ovom trenutku teško je reći koliko poslanika opozicija ima u Skupštini Srbije, jer je nekoliko članova Zavetnika i POKS-a prešlo u suprotni tabor. Formalno, oni nisu poslanici vladajuće koalicije, ali se od njih očekuje da će kada zatreba biti na strani vlasti. Procene su da ima oko 30 odsto opozicionih predstavnika u parlamentu.
Bas sada, kada se radi na izboru “istaknutih pravnih” za članove Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva (biraju se po četiri od osam u oba tela), brojnost će biti važna, jer je vladajućoj koaliciji potrebna dvotrećinska većina kako bi “njihovi kandidati” prošli. U suprotnom, o izboru istaknutih pravnika odlučivaće komisija koju će činiti predsednik Narodne skupštine, predsednik Ustavnog suda, predsednik Vrhovnog suda, Vrhovni javni tužilac i Zaštitnik građana, većinom glasova.
Miodrag Gavrilović, poslanik DS i član skupštinskog Odbora za pravosuđe koji bira istaknute pravnike, kaže za naš portal da vlast ima vrlo tanku dvotrećinsku većinu, ali i da je moguće da oko nekih kandidata bude postignuta saglasnost.
“Lično mislim da Žikica Dronjak ne bi smeo da prođe ni na koji način. To je čovek koji je bio predsednik pokrajinske izborne komisije (1996. g.). Kao sudija u to vreme nije odgovarao ni za šta, a znamo da su bile krađe i u Novom Sadu. Tu je i (Dušan) Purić, koji je tu zato što je prijatelj i kolega sa fakulteta Vladimria Đukanovića, što je sam Đukanović rekao na sednici”, navodi Gavrilović.
On kaže da bi oko nekih kandidata mogla da bude postugnuta saglasnost.
“Što se tiče tužilaštva, možda bi mogla da bude postignuta saglasnost oko Miroslava Đorđevića, bez obzira što je to čovek koji je učestvovao u izradi promene Ustava i pravosudnih zakona. Kada je reč o Visokog saveta sudstva, možda bi mogla da budu dva kandidata koji će imati dvotrećinsku većinu, ali ne mogu da nagađam”, navodi poslanik DS.
Pavle Grbović, poslanik Ujedinjenih i član skupštinskog Odbora za ustavna pitanja, navodi da opozicija da se situacija kada je reč o brojnosti opozicije promenila u odnosu na početni saziv parlamenta.
“Tu postoji poliitčki problem, jer su u odnosu na početni saziv parlamenta je Žika Gojković i još tri poslanika postali samostalni poslanici i sada glasaju za odluke vlasti. Dvojica poslanika Zavetnika su prišli tom bloku i uvećao se broj samostalnih poslanika i pitanje je kako će oni glasati”, kaže Grbović za Nova.rs.
On dodaje da će biti dosta teško za vlast da se svi njihovi poslanici pojave na sednici na kojoj će se glasati o istaknutim pravnicima.
“Ne mogu sto posto da tvrdim jer je situacija na granici, ali vrlo je verovatno da će odluke o tome morati da budu donete uz saglasnost bar nekog dela opozicije. Samim tim vrlo je moguće da neće doći do izbora ili bar neće doći do izbora baš svih članova i da će se ići na formiranje komisije, kako bi se izvršio izbor nedostajućih kandidata”, zaključuje Grbović.
BONUS VIDEO Odbor za pravosuđe izabrao kandidate za visoke savete