Oružani sukob kod manastira Banjska, u kom su poginule najmanje četiri osobe, mogao bi temeljno da promeni situaciju na severu Kosova. Sagovornici “Nove” smatraju da je “mleko prosuto” - o povratku Srba u institucije više neće odlučivati samo oni, već i Aljbin Kurti i njegova vlast u Prištini, a Zajednica srpskih opština koja je dogovorena Briselskim sporazumom mogla bi definitivno da otpadne.

Napad tridesetak lokalnih Srba na kosovske policajce u mestu Banjske, a potom upad u manastir u tom selu, dramatično bi mogao da izmeni situaciju na severu Kosova.

Srpska vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem se ogradila od umešanosti u taj sukob, dok kosovski zvaničnici navode da je napad izvršila “teroristička i kriminalna formacija”, koju finansijski i politički finansira Beograd.

“Više ništa ne može da bude isto”, poručio je Aljbin Kurti.

„Sever će biti intengrisan u ostatak Kosova“

Srećko Đukić, bivši ambasador i diplomata, kaže da će ovaj događaj verovatno temeljno i kapitalno promeniti situaciju na severu KiM. On navodi za “Novu” da je povratak Srba u institucije sada pitanje, ne samo Srba, već i Aljbina Kurtija i njegovih procesa i rešenja.

“Desiće se verovatno ono što je za Albance najbitnije – da će sever Kosova biti potpuno integrisan u ostatak Kosova. To je doduše bio otvoren proces sa izlaskom Srba iz institucija. Sad se definitno pokazalo da je za Kosovo sever jedna otvroena rana i on mora tu rano zaleči, a zalečiće je tako što će učiniti sve da se sever Kosova ne razlikuje od juga ili zapada Kosova ili istoka”, smatra Đukić.

Srećko Đukić Foto: N1

On navodi da bi mogla da se desi potpuno druga slika Kosova, te da bi Srbi mogli da budu marginalizovani, poput Srba u Hrvatskoj – politički i brojčano.

“O Kosovu će morati da se pregovara na drugi način, verovatno sa druge platforme. Ima ona srpska poslovica ‘mleko je prosuto’. Događaji u Banjskoj su sve izmenili, mada u ovom trenutku ne znamo sve činjenice, ali znamo ideološku i političku sliku Beograda i Prištine koja se crtala do ovog događaja. I možemo da je popunimo, iako nemamo sve elemente te slike, ali možemo da je naslutimo”, kaže Đukić i dodaje da je jedan od zaključaka da su ovaj događaj priželjkivali i Beograda i Priština, a dobitnik od ovog događa je isključivo Priština.

„Teško je zamisliti da se stvari vrate na nultu tačku“

Da je događaj u Banjskoj veoma zakomplikovao situaciju smatra i Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam. On kaže da sve izgleda kao da smo sebi pucali u nogu, pogotovo u situaciji kada je Aljbin Kurti zbog nepoštovanja sporazuma bio na Zapadu označen kao krivac.

Foto: N1

“I baš sada ovo da se desi… Teško je predvideti kako će ići rasplet situacije. Kako će dalji rasplet ići teško je predvideti. Sigurno da će međunarodna zajednica pojačati snage i učiniti sve da ne đođe do eskalacije sukobe”, navodi Popov.

On dodaje da je teško zamisliti da se stvari vrate na nultu tačku.

“Da se Srbi vrate u institucije, policajci u policiju, da se organizuju izbori… I da se sve vrati na Ohridski plan i mapu puta”, ističe Popov.

Poslednjih meseci Aljbin Kurti i među zapadnim političarim označavan je kao glavni krivac za tenzije, a sada su oči uprte u Beograd. Jasno je da su srpske vlasti, pre svega Aleksandar Vučić, kontrolisale situaciju na severu Kosova i teško će ubediti nekog da nemaju veze sa oružanim sukobom u mestu Banjska.

BONUS VIDEO Dvojica Srba dovedena u sud: U Prištini se održava ročište zbog napada na policiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar