Foto: N1

Ukidanje toplog obroka za zaposlene u prosveti koji su na minimalcu je sramota za državu i pravosuđe i još jedna u nizu sramotnih odluka pravosuđa, koja nakon dve godine drugačije prakse sudova dovodi do još veće pravne nesigurnosti u Srbiji, saopštila je Socijaldemokratska stranka.

Ne samo da je razlog za ovakvu odluku nedostatak novca u budžetu i to što za vlast očigledno nisu svi građani jednaki, već nakon promene odluke o tretiranju tužbi za troškove kredita banaka, pravosuđe izgleda ovakvu promenu odluka i prakse uvodi kao princip, navodi se u saopštenju.

Ističe se da je očigledno da su i u ovom slučaju pravna nesigurnost i pritisci na pravosuđe još jednom postavljeni iznad prava pravde i ukazuje da je dodatni problem što bi minimalna zarada trebalo da bude izuzetak, a u Srbiji je pod ovom vlašću ona postala pravilo.

Ako je već tako, zašto se onda ne poveća minimalna zarada, a smanji opterećenje na nju, po modelu koji je predložila Socijaldemokratska stranka, čime bi se poslodavci destimulisali da isplaćuju minimalnu zaradu, a povećao bi se standard zaposlenih, upitao je potpredsednik SDS Goran Radosavljević.

Ovakva odluka ne bi smela da bude na bilo koji način retroaktivna, u smislu da sada poslodavci traže vraćanje do sada isplaćenih regresa i toplih obroka, ali nas ne bi čudilo ni da država donese i takvu odluku i time dodatno ugrozi standard građana, kazao je Radosavljević.

Od donošenja nakaradnog Zakona o radu 2014. godine, zaposleni u Srbiji nemaju nikakvu zaštitu i sva kršenja njihovih prava nalaze zakonsko opravdanje, zbog čeg ćemo nastaviti najsnažnije da se borimo za promenu tog zakona i za povratak prava i dostojanstva radnika u Srbiji, poručio je potpredsednik SDS.

BONUS VIDEO: Jelena Žarković: Kako su Crnogorci povećali minimalac za 200 evra, šta je „Maršalov plan“?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar