Pukotine unutar SNS u Beogradu ponovo su produbljene prethodne nedelje, kada je gradonačelnik Aleksandar Šapić još jednom iskazao svoje nezadovoljstvo prema partijskim kolegama. Kako Nova saznaje, na sednici Gradskog veća održanoj početkom prethodne sedmice, Šapić je otvoreno kritikovao rad svojih partijskih kolega. Poručio im je da ga ne podržavaju dovoljno, te da ukoliko nemaju hrabrosti da idu “do kraja” sa njim, bolje odmah da napuste tim koji je on vodi.
Od momenta izbora Šapića za gradonačelnika traju „šumovi“ među beogradskim naprednjacima. Nije tajna da je Aleksandar Šapić u konfliktu sa delom naprednjaka, kao i to da su mu narušeni odnosi sa dosadašnjim liderom stranke Aleksandrom Vučićem. Poslednji u nizu sukoba dogodio se prethodne nedelje na sednici Gradskog veća, kada je Šapić otvoreno kritikovao kolege iz SNS.
Kako kaže izvor Nove koji je prisustvovao sednici, Šapić je najviše kritikovao gradske većnike iz redova SNS.
Nije krio da je razočaran jer ga nedovoljno podržavaju i jasno im poručio da ukoliko nemaju hrabrosti da sa njim idu do kraja, mogu slobodno odmah da odu sa tih pozicija.
„Šapić je bio prilično ljut, u određenom trenutku i vidno neprijatan. Rekao je svima da nemaju hrabrosti da završe posao koji su započeli i da slobodno mogu da ga napuste, ukoliko ne mogu da ga prate. Osim toga, rekao je da se njemu svakako od početka preti izborima iz SNS i da nema razloga da ne ide do kraja“, priča izvor Nove.
Naš sagovornik kaže da je zanimljivo što sednici nisu prisustvovali gradski menadžer Miroslav Čučković i predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević. Ocenjuje da bi to moglo da bude i određena poruka koja se šalje gradonačelniku Beograda.
Konačno, iako ne direktno, Šapić je oštricu kritike usmerio i ka gradskom većniku i povereniku SNS za Novi Beograd Stevi Marušiću. Upravo je Marušić većnik sa najvećim stažom i uticajem u gradskoj vladi. Zbog toga je Šapić bio naročito nezadovoljan podrškom Marušića. Upravo je on predložio Bojana Bovana za naslednika Šapića na čelu opštine Novi Beograd.
Šapić solo igrač i „ljubav“ sa Vučićem koje više nema
Praktično od ulaska u SNS, gde je dobio potpredsedničko mesto nakon što se njegov SPAS utopio u najveću partiju u zemlji, Šapić je imao niz sukoba i trzavica sa naprednjacima. Prva pukotina pojavila se uoči kampanje za beogradske izbore, gde je bivši predsednik opštine Novi Beograd imao niz verbalnih sukoba i podbadanja sa bivšim zamenikom gradonačenika Goranom Vesićem. Njemu je upućivao kritike da je obećavao Beograđanima ono što ne može da se ispuni, zbog čega će na kraju drugi snositi odgovornost.
Tihi, premda ponekad otvoreni „rat“ Vesića i Šapića završen je kada je Šapić izabran za gradonačelnika Beograda. Iako je taj front privremeno zatvorio, ubrzo je krenuo novi sukob među naprednjacima. Kako je Nova ranije pisala, praktično od ulaska u SNS Vučiću je smetala Šapićeva autonomnost u odlučivanju.
Jedan od takvih epizoda gde je Vučić morao da interveniše bila je situacija kada Šapić nije dozvolio da se održi komemoracija u Skupštini Grada preminulom golmanu Partizana Milutinu Šoškiću. Šapić je odbio ovu mogućnost, ali je Vučić instistirao i na kraju je komemoracija održana baš tu.
Odluka Šapića da ne dozvoli komemoraciju naišla je na burnu i oštru reakciju javnosti. Kako bi „ugasio vatru“, Vučić je zatražio da se dozvoli Šoškićeva komemoracija u Skupštini Grada i da se ide mimo Šapićeve reči.
Drugi i veći jaz produbljen između Šapića i Vučića pojavio se onog trenutka kada je Šapić najavio besplatne udžbenike i vrtiće u gradu. Vučić je to video kako populističku meru zbog koje će profitirati Šapić, zbog čega ga nije javno podržao u takvom planu. Šapić, međutim, nije odustao, jer će ta odluka i formalno biti ozvaničena u utorak na sednici Skupštine Grada.
Osim toga, upadljivo je bilo da naprednjaci nisu branili i podržali Šapića u aferama koje su se nizale jedna za drugom.
Stranački prvaci ga nisu branili kada je BIRN objavio da je Šapić nelegalno gradio, da ima vilu u Trstu koju nije prijavio, a podršku nije dobio ni tokom afere Kentkart, niti tokom pokušaja da reformiše javni prevoz u glavnom gradu.
Naprednjaci ga nisu branili ni kada se javnost pitala zbog čega se prvi čovek Beograda nije oglašavao nakon nezapamćene tragedije u školi „Vladislav Ribnikar“.
Šapić je u to vreme bio na odmoru, a vratio se tek tri dana kasnije.
Sve više naprednjaka napušta „brod“
Da je situacija među naprednjacima daleko od ružičaste potvrđuje nekoliko detalja koji su se dogodili u prethodnim nedeljama. Kako je Nova ekskluzivno objavila, odborničko mesto u Skupštini Grada napustio je Nemanja Joksimović, jedan od najaktivnijih naprednjaka u Gradskoj skupštini.
Iako je bio tek na 18. mestu kao kandidat na izborima, Joksimović je u novom sazivu bio jedan od naprednjaka koji se redovno javljao za reč i branio predloge vlasti.
Joksimović je među prvima otvarao raspravu u gradskom parlamentu, što je bila praksa sve do pre nekoliko meseci. Bilo je upadljivo da je najednom prestao da se javlja za reč, da bi konačno odlučio da podnese ostavku u ovoj odborničkoj grupi.
Prema saznanjima Nove, Joksimović je napustio odborničku grupu i podneo ostavku zbog toga što nije zadovoljan kako funkcioniše rad gradskog parlamenta.
Pored Joksimovića, ostavku na odborničko mesto podneo je i Nenad Đorđević, šef vračarskih naprednjaka. Đorđević se na ovakav potez nedavno odlučio na sednici Skupštine opštine Vračar, uz obrazloženje da mlađi treba da zauzmu njegovo mesto. Prema saznanjima Nove to, međutim, nije pravi razlog. Naime iza svega se kriju duboke podele među naprednjacima, koje su naročito kulminirale nakon kontramitinga ispred Narodne skupštine. Vračarski odbor je jedan od onih koji nije ispunio zadate kvote.
Bonus video: Afera Kentkart – Šta se desilo sa šefom kabineta Aleksandra Šapića?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare