Uprkos najavama da će građani Beograda verovatno ponovo na birališta, što se tumači kao pokušaj vlasti da “odobrovolji” međunarodnu zajednicu i izbegne istragu decembarskih izbora, opozicija od nje ne odustaje. Naredne sedmice članovi koalicije “Srbija protiv nasilja” putuju u Brisel, gde će se sastati sa predstavnicima Evropske komisije od koje se očekuje da pokrene istragu. Nakon toga planirana je poseta Parizu, a zatim će svoje nalaze o izbornoj krađi opozicija predstaviti i članovima parlamenata i Vlada mnogih država članica Evropske unije.

Do kraja meseca, a vrlo verovatno u narednih nekoliko dana, očekuje se finalni Izveštaj ODIHR o izborima u Srbiji. Nakon Rezolucije Evropskog parlamenta koja je nedavno usvojena, a kojom se zahteva međunarodna israga izbora u našoj zemlji, ovo je dokument od kojeg zavisi na koji će se način EU postaviti prema vlastima u Srbiji. Na prvom mestu, očekuje se kako će Evropska komisija na čelu sa Ursulom von der Lajen reagovati na zahtev EP da oformi nezavisnu međunarodnu komisiju koja će istražiti sve što se u Srbiji desilo 17. decembra.

Ursula fon der Lajen Foto:Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović za Novu kaže da ovim povodom sledeće sedmice putuje najpre u Brisel, a zatim u Pariz.

Moguća i poseta Jelisejskoj palati

“Pored evroposlanika, tamo ćemo imati susrete i sa predstavnicima izvršne vlasti, odnosno Evropske komisije, a u francuskom Ministarstvu spoljnih poslova i sa predstavnicima francuske Nacionalne skupštine i Senata”.

Na pitanje da li je u Parizu planiran i sastanak u Jelisejskoj palati, odgovara:

“Ne mogu to da potvrdim, ali postoji dobra volja”.

Radomir Lazović, Skupština Srbije Foto:Amir Hmazagić/Nova.rs

Kaže da će fokus ovih razgovora biti na poboljšanju izbornih uslova.

“Sada kada je ceo svet video krađu izbora u Srbiji i kada je usvojena Rezolucija Evropskog parlamenta, glavni fokus naše borbe se prebacuje na izborne uslove pod kojima treba ponoviti izbore. Ovo znači sređivanje izbornog spiska, otvaranje RTS-a i ispunjavanje svih preporuka OEBS/ODHIR-a i CRTA”, kaže Lazović za Novu.

Kako dalje navodi, na sastancima sa predstavnicima Evropske komisije opozicija će tražiti nezavisnu ekspertsku istragu, kao i pokretanje procesa sličnog “Pribe izveštaju” o sistemskom kršenju vladavine prava u Srbiji, otetim institucijama i zarobljenim medijima.

“Dakle, nama je važno da istaknemo da ova izborna prevara nije neki izolovani slučaj, nisu se oni samo sad malo zaigrali, nego godinama sistematski uništavaju naše institucije, zloupotrebljavaju medije i devastiraju društvo”.

Očekuje da će se, pored Evropskog parlamenta, uskoro i parlamenti pojedinih država članica oglasiti zbog krađe izbora u Srbiji.

“Ovo je izuzetno značajan uspeh opozicije na međunarodnom nivou, jer se radi o velikoj promeni pristupa autoritarnom režimu Aleksandra Vučića. Ceo svet je video krađu, a proevropska opozicija ima podršku evropskih političkih partija u nameri da zaustavi dalje propadanje demokratije u Srbiji. Međunarodna podrška odbrani demokratije jedan je od tri glavna pravca delovanja opozicije. Obraćanje svim domaćim pravosudnim instancama, kao i akcije i protesti, kako se ne bi dozvolilo da Vučić pobegne od ove teme i ona se zaboravi su druga dva pravca”, zaključuje Lazović.

Preko Zelenih do parlamenata država članica EU

Kopredsednik stranke Zajedno Nebojša Zelenović kaže da će se prvo obratiti nemačkom Bundestagu.

Nebojša Zelenović Foto: Informativna služba stranke Zajedno

“Plan je da delujemo pre svega preko Zelenih u nemačkom, austrijskom i francuskom parlamentu, a zatim i u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, ali i Italiji i Španiji. To je nužan korak. Sama Rezolucija Evropskog parlamenta podigla je interesovanje država članica Evropske unije za sve što se desilo na ovim izborima u Srbiji. Naš zadatak je da u svih 27 država članica, tamo gde su naši partneri, i u parlamentima i u Vladama, rasvetlimo situaciju u Srbiji. Jer, naša država je kandidat za članstvo u EU, a ovakva krađa izbora u državi koja želi da postane deo EU je neprihvatljivo. Postoji ozbiljno interesovanje kod njih da se rasvetli ova situacija, a sad imaju i adresu kojoj se mogu obratiti, a to je koalicija Srbija protiv nasilja”, navodi Zelenović za Novu.

Potpredsednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović, takođe, kaže da ova koalicija imadobru saradnju sa gotovo svim pralamentima država članica EU.

Borko Stefanović Foto:Amir Hmazagić/Nova.rs

“Imamo saradnju sa svima u Evropi, u smislu predstavljanja dokaza o izbornoj krađi i pronalaženju modaliteta da buduća misija ima jasan mandat da u Srbiji omogući slobodne i fer izbore. Imamo dobru saradnju ne samo sa Vladama, već i sa njihovim parlamentima, koji dobijaju potpuno novu ulogu. Mnogo Vlada očekuje finalni Izveštaj ODIHR, ali su predstavnici parlamenata mnogo slobodniji i realniji u sagledavanju situacije u Srbiji. Mnogo su slobodniji i otvoreniji da govore o tome što se desilo. Ne u smislu podrške opoziciji, već u smislu zabrinutosti za stanje demokratije u našoj državi”, ocenjuje Stefanović.

Podsetimo, Evropski parlament usvojio je nedavno Rezoluciju kojom se od Evropske komisije traži da formira međunarodnu komisiju koja će istražiti izbore u Srbiji. Srpska vlast je na to burno reagovala. Premijerka Ana Brnabić rekla je da bi pre podnela ostavku, nego što bi dozvolila međunarodnu istragu, a predsednik Aleksandar Vučić optužio je opoziciju da radi protiv države.

Iako tvde da su izbori u Srbiji bili “čisti kao suza”, sve smo bliži ponavljanju beogradskih. Gradski parlament nije formiran u ponedeljak, kad je trebalo, jer se odbornici vlasti nisu pojavili na sednici. Novo zasedanje zakazano je za 1. mart, a do tada vlast ima rok da pridobije sve odbornike liste “Mi, glas iz naroda”, inače se ide na nove izbore. Branimir Nestorović za sad tvrdi da neće podržati SNS i SPS.

BONUS VIDEO: Šta Rezolucija EP znači za srpsku vlast 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare