Aleksandar Vučić osniva Narodni pokret za državu sa kojim će verovatno izaći na naredne izbore. To bi mogao da bude problem za Ivicu Dačića i Socijalističku partiju Srbije, koja bi u slučaju da ne uđe u taj pokret rizikovala mesto u budućoj vlasti. Sa druge strane, u slučaju da se nađe u tom Vučićevom savezu socijalisti bi mogli da ostanu bez dobrog dela glasača.
SPS je po rezultatima izbora godinama unazad druga po snazi partija u Srbiji. Iako je od stupanja u postizbornu koaliciju sa SNS 2012. pa do 2020. izgubio više od 200.000 glasača, na prethodnim izborima dobio je 100.000 glasova više nego dve godine ranije.
Iako ih Aleksandar Vučić u svojim obraćanjima povremeno “potkači”, jer mu navodno socijalisti ne pružaju dovoljno jaku podršku, ta stranka u prethodna dva navrata prvi put od osnivnja nije imala svog kandidata za predsednika, već je podržavala Vučića.
Sada će se SPS i njen lider Ivica Dačić, koji duže od tri decenije i više nego uspešno pliva u političkim srpskim vodama, naći u novom iskušenju. Pitanje je – da li se priključiti Narodnom pokretu za državu, koji će formirati Aleksandar Vučić, ili na naredne izbore ići samostalno, odnosno u koaliciji sa JS Dragana Markovića Palme.
Narodni pokret za državu, čiji je formiranje najavio Vučić, biće nadstranački savez. U njega će, osim SNS, biti uključene stranke i nestranačke ličnosti, koje su, logično, bliske vlasti. Kako je rekao, to će biti “veliki državotvorni i nacionalni pokret za opstanak i napredak Srbije“.
Ovo će vrlo verovatno biti prilika za prvu predizbornu koaliciju SNS i SPS, a o njoj se u javnosti Ivica Dačić pozitivno izjašnjavao.
Dačić je izjavio da bi Narodni pokret za državu mogao da bude nova, još viša faza saradnje te dve stranke. On je naveo da je podržao ideju osnivanja tog pokreta i da bi prihvatio taj oblik saradnje „zato što je za važne odluke potreban savez koji će okupiti i ljude koji nisu u politici, a podržavaju i bore se za Srbiju“.
„Nema ovde priče ni o kakvom utapanju jednih u druge, o tome pričaju samo naši protivnici, ali moraću da ih razočaram“, rekao je Dačić.
Prema saznanjima Nova.rs, u sedište SPS formalno još nije stigao poziv za ulazak u taj Vučićev pokret. Kako nam je rečeno, Dačić kao predsednik stranke ima pravo da iznese svoj stav, ali konačnu odluku doneće stranački organi.
“Kada budemo imali sve informacije, stranka će doneti odluku”, kaže za Nova.rs jedan član SPS.
„Sve zavisi od kalkulacije SNS“
Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike, smatra da je ključno pitanje kakva je dugoročna kalkulacija SPS – da li je to puno približavanje Vučiću i samim tim da se sa njim deli i sudbina u smislu ostanka na vlasti, ali i pada sa vlasti, ili SPS više vidi sebe kao nezavisnog aktera koji je bi u nekoj situaciji, promenio stranu, možda napravio i drugačiju koaliciju.
“Budući da bi se ulaskom u pokret verovatno u velikoj meri izgubio identitet stranke koja ima određeni broj svojih birača, ulaskom u taj pokret i izlaskom na izbore u tom formatu taj identitet bi bio oslabljen, izgubio bi dugoročno na snazi. Sa druge strane, time bi Dačić obezbedio sebi da bude deo neke nove vlasti budući da bi se očekivalo da bi taj pokret uspeo da osvoji dovoljan broj glasova da formira vladu. U pitanju je čista kalkulacija”, kaže za Nova.rs Burazer.
Upitan da li bi u slučaju da SPS ne uđe u Vučićev pokret rizikovao koaliciono partnerstvo posle narednih izbora, naš sagovornik navodi da to zavisi od toga da li Vučić očekuje da SPS bude deo pokreta ili ne.
“Možda je kalkulacija u samom SNS takva da SPS možda i poželjan kao partner koji bi tek nakon izbora doneo neke nove procente birača koji možda ne bi glasali za Vučića. Mada, ako imamo u vidu rezultate izbora u poslednjih par ciklusa, kada poredimo predsedničke i parlamentarne izbore, stiče se utisak da su gotovo svi birači SPS zapravo Vučićevi birači, kada pričamo o njemu kao predsedničkom kandidatu. Verovatno u ovom trebnutku ne postoji ta potreba za SPS kao samostalnim igračem”, smatra Burazer.
BONUS VIDEO Samo Dačić ne tapše, dok ga Vučić ne pogleda
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare