Uvreda "đubre ustaško", koje je Nebojša Bakarec uputio Zdravku Ponošu nije se našla u originalnom transkriptu sednice o litijumu Skupštine Srbije. Ponoš za N1 kaže da time vlast "pokušava da prepravi svoje brljotine".

Šta je donela rasprava u Skupštini Srbije koja je trajala četiri dana, osim uvreda koje se na kraju nisu našle u originalnom transkriptu sednice. Tako je „đubre ustaško“ koje je poslanik SNS Nebojša Bakarec svom skupštinskom kolegi iz stranke SRCE Zdravku Ponošu uputio, otišlo u zaborav jer nije ušlo u stenogram.

„Moje kolege koje su zadužene za komunikaciju sa skupštinskim službama su proverile o čemu se radi, pa im rečeno da stvari koje se ne izgovore za skupštinskim mikrofonom ne ulaze u te beleške, što nije tačno. To može da se dokaže ako se pogledaju raniji stenogrami, da itekako ulaze u beleške“, tvrdi Zdravko Ponoš za N1.

Prema njegovim rečima, radi se o potrebi vlasti da „prepravi svoje brljotine“. „Da to ne ostane u institucionalnoj memoriji, ali važno je da je ostalo u memoriji svih koji su pratili sednicu“, rekao je.

Ponoš navodi da je to „samo jedna od stvari koje su pokazale kako vlast doživljava i temu o kojoj se razgovaralo i instituciju Skupštine Srbije i inače sve institucije ove države“.

„Nekoliko poslanika SNS ima ulogu kao Bakarec, da obesmišljava tu instituciju i da povlači poslanike opozicije u to blato, u tu balegu, gde oni gacaju, da bi se i opozicija uprljala u tome i da bi se bavili bakarecima, rističevićima, atlagićima, umesto temama koje su na dnevnom redu“, rekao je Ponoš.

Kako kaže, veoma je važno da poslanici opozicije ne upadnu u tu zamku.

„Da im ne odgovaraju na isti način. To samo doprinosi tome da se obesmisli institucija Skupštine, na isti način na koji je obesmišljenja i Vlada. Skupština je zamišljena kao mesto na kojem se udara pečat na odluku koju je doneo isti onaj čovek koji je obesmislio Vladu – Aleksandar Vučić. Skupštinu dakle, treba uniziti, da bi u odnosu na poniženo sve ostalo, Vučić izgledao kao veliki čovek“, naglasio je Ponoš.

A parlament je, kaže, takav, da svako ima svoj zadatak u tom unižavanju.

„Ima poslanika SNS koji dođu, sede i nista ne rade, tu su samo da glasaju, nekima je zadatak da se bave ustavnim i pravnim temama na potpuno besmislen način. Nekada je u toj Skupštini sedeo Mihajlo Marković, on je bio doduše u SPS, ali je bio autoritet u toj oblasti. Sada to rade neke devojke koje su završile tu njihovu školu mladih lidera i te kurseve ponašanja kojem ih uče još opskurnije novinarke… I tako se to obesmišljava“, pojašnjava Ponoš.

Opozicija, naglašava, ne treba da se ponaša na isti način.

Na pitanje dokle će se ići sa uvredama, i sa sednicama na kojima se čuju najstrašnije uvrede, Ponoš kaže:

„Verovatno će oni istraživati granice strpljenja opozicije. Ovo što radi Bakarec je zloupotreba jedne reči koja ima posebno značenje za naš narod, i on obesmišljava težinu te reči“, kaže Ponoš i dodaje da mu je Bakarec to rekao samo zato što je rođen u Hrvatskoj.

Ponoš upoređuje Bakareca sa slavnim književnicima.

„Nekada su potrebu da pripadaju ovom narodu imali ljudi poput Ive Andrića, Meše Selimovića, a danas Bakarec. To pokazuje u kakvom smo mi očajnom stanju. Ali, mi koji smo u tom parlamentu iz nekih drugih razloga, ne smemo da upadnemo u to njihovo blato“, kaže.

Namera opozicije na sednici o litijumu, u kojoj je, kaže, uspela, bila je da „ogoli namere režima“ u vezi sa Rio Tintom i iskopavanjem litijuma.

„Ogolili smo nameru režima i pokazali da su na tom projektu oni pokrali izbore, tvrdeći da je zaustavljen. Oni ne bi mogli da pokradu dovoljno da nisu formalno prekinuli projekat Jadar. Da su išli s parolom ‘Rio Tinto za vaše zdravlje’, ‘Bor za vaše balsamovanje’, teško da bi dobili izbore čak i uz svu krađu“, predočio je Ponoš.

Kaže i da je važno podsetiti građane da su prevareni i da vlada nikada nije prekinula projekat Jadar.

„A da je ova vlast proistekla iz volje građana, ona bi se ponašala drugačije. Oni uživaju veću podršku sa strane nego unutra, jer vlast koja odluči da radi nešto protivno stavu 60 i nešto posto građana, to znači: da su ucenjeni, potkupljeni, da im ostanak na vlasti zavisi od toga, ili da rade za stranu državu, kompaniju ili za svoj džep. Za građane ne rade sigurno“, naglasio je Ponoš.

O tome šta opozicija planira dalje nakon sednice o litijumu, gost N1 kaže:

„Opozicija ima još jednu važnu temu – Kosovo. Podnet je zahtev za sednicu, vlast je to gledala da zagubi, da potroši vreme, potrošili su vreme i za sednicu o litijumu. Opozicija će nastaviti da zahteva tu sednicu. Teško je objasniti zašto bi neko bio protiv te sednice i zakona koji smo predložili“, kazao je.

Što se tiče sednice o litijumu, Ponoš kaže da to nije pobeda vlasti.

„Oni će ovo tumačiti kao pobedu. Pa mi smo znali da nećemo dobiti većinu za ovaj zakon, samo smo hteli da ogolimo njihove namere“, rekao je Ponoš i najavio zajedničke sastanke opozicije sa ekološkim udruženjima o daljim planovima u vezi sa rudnikom litijuma.

Kaže da sa planovima ne treba izlaziti u javnost, ali da osim skupštinskih aktivnosti, borbu protiv eksploatacije litijuma treba voditi „i na ulici“.

„Moramo da se borimo na svim frontovima“, zaključio je.

***

BONUS VIDEO – Ponovo obračun sa nezavisnim novinarima: Brnabić svakodnevno targetira medije iz grupacije UM

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare