Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok sastala se danas sa predstavnicima opozicije. Tokom razgovora, šefica nemačke diplomatije pokazala je, kako navode naši izvori, da je i te kako upoznata sa problemima Srbije, od kojih se posebno izdvajaju oni koji se odnosne na korupciju i vladavinu prava.
Na sastanaku sa šeficom nemačke diplomatije danas su prisustvovali predstavnici zeleno-leve koalicije „Moramo“, Dobrica Veselinović i Nebojša Zelenović, lider SDS Boris Tadić, kao i Marinika Tepić, noslac liste „Marnika Tepić- Ujedinjeni za pobedu Srbije“ i Zdravko Ponoš, predsednički kandidat koalicije „Ujedinjeni za pobedu Srbije“.
Na sastanku sa delom opozicije ministarka spoljnih poslova Nemačke, Analena Berbok, poručila je predstavnicima stranaka da je upoznata sa situacijom u Srbiji, stanjem demokratije i činjenicom da postoje ozbiljni problemi sa korupcijom.
Kako navode izvori Nove, Govorilo se o predizbornim uslovima, koji su nefer, medijskoj propagandi, ali su tokom sastanka iznete i kritike na račun Evropske unije zbog izostanka reakcije na urušavanje vladavine prava i institucija u Srbiji.
“Ona se od toga distancirala na određeni način, uz napomenu da je u pitanju bivša Vlada u Nemačkoj. Berbok je pokazala da je svesna i da u potpunosti razume sve okolnosti u Srbiji. Napomenula je da ona, kao ministarka spoljnih poslova, ima tu vrstu odgovornosti da ne bi mogla da savetuje neku nemačku kompaniju da ulaže u Srbiju, ukoliko, s druge strane, ne može da garantuje da nema korupcije”, objašnjava naš izvor.
Tema razgovora bila je i situacija u Ukrajini, odnosno energetska tranzicija i zavisnost od Rusije.
“Navela je to izazov za veliki broj zemalja, kako se osloboditi te zavisnosti i da ona odlazi u Moldaviju, jer postoji strah da se situacija iz Ukrajine ne prelije u tu zemlju”, objašnjava naš sagovornik.
Opozicioni predstavnici rekli su nemačkoj predstavnici da su problemi u Ukrajini uticali na tok izborne kampanje i da se manje govori o problemima izbornog procesa u Srbiji.
“Predstavnici stranaka rekli su Berbok da promene koje su formalno uvedene u medijskoj sferi, uoči izborne kampanje, ne znači ništa i da se mora posmatrati širi kontekst, odnosno da medijska satanizacija protivnika vlasti traje u kontinuitetu 10 godina“, ističe naš sagovornik.
BONUS VIDEO Pitanje nemačkih novinara: Da li je Srbija na strani Putina ili Evrope
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare