Zapad sve jače pritiska Prištinu da formira Zajednicu srpskih opština, a poslednje upozorenje došlo je iz Nemačke. Ambasada te zemlje u Prištini navela je da će dalja blokada osnivanja ZSO otežati obezbeđivanje većinske podrške članstvu Kosova u Savetu Evrope.
Skoro celu deceniju Priština odbija da sprovede prvu tačku Briselskog sporazuma, odnosno da osnuje Zajednicu srpskih opština. Njeni članovi bi trebalo da budu opštine u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo.
Prvobitno je bilo planirano da u tu asocijaciju uđe desetak opština, što sa severa što južno od Ibra. Međutim, kosovski Ustavni sud je ocenio da to ne bi bilo u skladu sa tamošnjim Ustavom.
Iz Beograda je jasno poručeno vlastima u Prištini da sporazum o normalizaciji odnosa neće biti potpisan sve dok ne bude formirana ZSO.
Imajući u vidu da je na stolu francusko-nemački predlog o rešenju kosovskog problema, predstavnici najmoćnih zemalja EU i SAD sada insistiraju da kosovske vlasti krenu u formiranje te srpske asocijacije, koja bi zapravo predstavljala autonomiju za Srbe na KiM.
Poslednje upozorenje stiglo je iz Berlina. Naime, nemačka ambasada u Prištini jasno je saopštila da bez formiranja ZSO teško da će biti većinske podrške Kosovu za ulazak u Savet Evrope i ne samo to.
“Nemačka i partneri su u više navrata isticali da razgovori o implementaciji ZSO treba da počnu sada, u cilju osnivanja Zajednice, prema relevantnom kosovsko-srpskom sporazumu iz 2013. godine, što je u potpunosti u skladu sa granicama koje je postavio Ustavni sud. Dalje blokiranje osnivanja Asocijacije neće olakšati Kosovu da postigne neophodnu većinu za apliciranje za članstvo u Savetu Evrope. To će takođe predstavljati ozbiljne prepreke u daljem procesu pridruživanja EU”, upozorila je Ambasada Nemačke u odgovoru za Kohu.
Kosovske vlasti su još u maju prošle godine aplicirale za članstvo u Savetu Evrope, a prošlog meseca su podnele zahtev i za članstvo u Evropskoj uniji.
I dok je EU za Prištinu gotovo nemoguća misija, u Prištini su tvrdili da imaju većinsku podršku u Savetu Evrope. To su u svojim izavama potvrdili i predstavnici vlasti u Srbiji, među kojima i predsednik Aleksandar Vučić.
Međutim, sudeći po navodima nemačke ambasade, sve dok ne vide konkretne poteze u pravcu formiranja ZSO, malo je verovatno da će doći i do članstva u SE.
Ne insistira samo Nemačka na formiraju Zajednice srpskih opština. Na njoj insistiraju i Sjedinjene Američke Države.
Viši savetnik Stejt Departmenta Derek Šole nedavno je bio na zapadno balkanskoj turneji, a posetio je i Beograd i Prištinu. On je u glavnom gradu Srbije izjavio da je formiranje ZSO hitno i da je Kurti razumeo važnost tog pitanja.
Tri koraka do sporazuma Beograda i Prištine
Sudeći po poslednjim signalima iz Beograda, nakon formiranja ZSO, moglo bi da se krene u intenzivnije pregovore o francusko – nemačkom predlogu. Kako je naveo Šole, do sporazuma bi moglo da se dođe kroz tri koraka.
„Prvi korak je da Kosovo i Srbija normalizuju odnose bez potpunog međusobnog priznavanja, kao što su to učinile druge zemlje. Barem kao početni korak. To je način da se Kosovo stavi na evroatlantski put”, kaže Šole.
Da bi se to postiglo, Šole tvrdi da obe strane moraju da pokažu spremnost na kompromis.
„Srbi će na kraju morati da prihvate određeni nivo suvereniteta. Kosovo bi trebalo da svojim srpskim građanima da veću autonomiju, posebno formalnu Zajednicu srpskih opština na severu. Rekao sam premijeru Kosova Aljbinu Kurti, da je to pitanje hitno, i on je razumeo važnost”, rekao je Šole.
BONUS VIDEO Zašto su Ivan Todosijević i ZSO ključni za Beograd