Foto: REUTERS/Yves Herman

Evropska komisija je pripremila izveštaj o vladavini prava u Srbiji, takozvani non-pejper, posvećen poglavljima 23 i 24. Non pejper je stigao u Vladu Srbije.

Kako se navodi u non pejperu EK, u koji je N1 imao uvid, prema ranije predviđenoj metodologiji ne bi trebalo otvarati nova poglavlja u pregovorima dok Srbija ne ispuni uslove iz poglavlja 23 i 24.

Pretnje i nasilje nad novinarima još uvek veliki problem

U osvrtu na slobodu medija, iz EK su rekli da, uprkos sastancima radne grupe za bezbednost novinara, slučajevi pretnji i nasilja nad novinarima i dalje predstavljaju problem, kao i da je potrebno uložiti napor da se stvori okruženje za nesmetano ostvarivanje prava slobode izražavanja.

„Kasnile su izmene zakona o javnom informisanju i medijima i zakona o elektronskim medijima. Oni su potrebni kako bi se uspostavilo transparentno i pravično sufinansiranje medijskih sadržaja koji služe javnom interesu i kako bi se povećala transparentnost u vlasništvu nad medijima i oglašavanju. U svojim preliminarnim zaključcima od 4. aprila o izborima, ODIHR je utvrdio da iako su mediji pokrivali sve izborne učesnike, većina javnih i privatnih emitera sa nacionalnom pokrivenošću je favorizovala aktuelnog predsednika i vladajuću koaliciju, ograničavajući mogućnost birača da budu potpuno informisani pred izbore. ODIHR je takođe utvrdio da uprkos svojoj regulatornoj ulozi, REM se nije bavio ovim pitanjima“, naglašeno je.

Uspešna reforma Ustava, raditi na implementaciji

Ističe se da je Srbija usvajanjem ustavnih amandmana napravila „važan korak“ ka nezavisnom pravosuđu, ali i da je stoga neophodno produbiti reforme i otkloniti nedostatke, naročito u ključnim oblastima u pravosuđu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobodi medija i ophođenjem prema ratnim zločinima.

Foto:EPA/ANDREJ ČUKIĆ

Podsećaju da su 3. aprila u Srbiji održani predsednički i parlamentarni izbori, na kojima su učestvovale sve političke snage sa različitim programima.

„Prema preliminarnim izveštajima i zaključcima posmatrača iz OEBS i ODIHR, tokom predizborne kampanje su u velikoj meri poštovane fundamentalne slobode, ali da su zbog niza nedostataka bili neravnopravni uslovi borbe, koji su favorizovali vlast“, navodi se.

Što se tiče poglavlja 23, iz EK su naglasili da je u februaru ove godine sprovedena uspešna reforma Ustava, koja je odobrena na referendumu, a koju je usvojila Skupština Srbije. Istakli su da je sada potrebno raditi na implementaciji usvojenih ustavnih izmena koje će, kako kažu, doprineti da se obezbedi nezavisnost sudstva.

„Uprkos ovom pozitivnom razvoju događaja, ostaju nerešeni brojni izazovi koji se tiču nepristrasnosti, efikasnosti i profesionalizma pravosuđa, pristupu pravdi i visokokvalitetnoj obuci.

Trenutni sistem zapošljavanja i unapređenja sudija i tužilaca bi trebalo da bude revidiran, kako bi se odluke o tome donosile isključivo na osnovu zasluga. Preduzeti su brojni koraci da se smanji prostor za politički uticaj na pravosuđe, ali postoje i dalje brojni slučajevi gde postoji ovaj problem“, piše u non pejperu.

Dodaju da je broj starih sudskih predmeta nastavio da se smanjuje, što je doprinelo efikasnosti sudova, ali da još uvek postoji veliki broj nerešenih predmeta pred Ustavnim sudom, od kojih neki datiraju još od 2017.

„Usvojena je nova strategija za procesuiranje ratnih zločina, ali su određeni političari i partije nastavili da pružaju podršku i obezbeđuju javni prostor osuđenim ratnim zločincima“, naglasili su.

Opširnije pročitajte na N1.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar