Ko savetuje ministarku zaštite životne sredine Irenu Vujović, za sada nije moguće znati. U odgovoru Transparentnosti Srbija, ministarstvo tvrdi da ne može da deli takve podatke, kako bi zaštitilo privatnost i ugled posebnih savetnika. Poziva se i na zakon, ali prenebregava obavezu da građane upozna sa onima koje plaćaju.
U skladu sa međunarodnim preporukama, Transparentnost Srbija uputila je svim ministarstvima upit o tome koliko je svako od njih angažovalo posebnih savetnika i o kojima je reč. Gotovo sva su i odgovorila, osim jednog – Ministarstva zaštite životne sredine. Razlog – zaštita privatnosti i ugleda, prenosi N1.
„Mi sad, kao građani, treba da se zapitamo kako bi se narušio ugled tih posebnih savetnika, ako bismo dobili informacije da su oni savetnici u ministarstvu. Možda je to slučaj. Možda oni ne žele da se zna. Ili da, pak, njihove kvalifikacije možda nisu neke koje bi javnost prepoznala kao adekvatne“, kaže Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnost Srbija.
Ministarstvo se u odgovoru Transparentnosti Srbija pozvalo na član 14 Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Advokat Rodoljub Šabić, međutim, ističe da tražene informacije nemaju veze sa privatnošću, posebno jer je reč o javnim funkcionerima.
„Pretpostavljam da niko nije tražio kućnu adresu, krvnu grupu, bračno stanje, podatke o porodičnom stanju, itd. Radi se o normalnom zahtevu, da se javnosti stave na raspolaganje podaci iz profesionalne biografije, o kvalifikacijama, osposobljenosti da se vrši neki javni posao koji je, uzgred budi rečeno, dobro plaćen javnim novcem“, smatra advokat, Rodoljub Šabić.
Ministarstvo nije odgovorilo ni na pitanje N1 o tome ko savetuje ministarku Irenu Vujović. Takvi podaci nisu dostupni ni na zvaničnom sajtu ministarstva, kakav je i običaj.
Nevidljiva novinarima često je bila i sama ministarka Vujović, iako je čak i vazduh, i za njenog mandata, mogao da se vidi i golim okom. Tako je glavni grad Srbije često bio rangiran u samom vrhu liste gradova sa najzagađenijim vazduhom u svetu.
A, iako predstavljen kao prioritetan, problem aerozagađenja nije bio u prvom planu, kao što su to bili ministarkini, retki javni nastupi. Na primer, posle prevrtanja vagona sa amonijakom u blizini Pirota…
„Dobro, dajte, sada ste zaista neozbiljni. Vi se dobro informišite pa me pitajte nešto kao ministarku zaštite životne sredine. Dakle, nemojte sada da trošimo vreme, rekli ste kratko da odgovaram pa me vi kratko pitajte“, proglasila se tada nenadležnom da odgovori na pitanje, nervozna ministarka Irena Vujović.
Ili, kao u slučaju podnošenja izveštaja o radu svog resora pred narodnim poslanicima, kada su je „pratili“ mnogobrojni lapsusi u izlaganju.
Ako biografije njenih savetnika nisu, dostupna je makar ministarkina biografija. A u njih sve same javne funkcije.
U Srpskoj naprednoj stranci Irena Vujović je od 2008. godine. Pre ministrovanja, bila je narodna poslanica u dva skupštinska saziva i predsednica beogradske Opštine Savski venac.
Dobitnica je nekoliko priznanja lokalnih samouprava, među kojima je prijepoljske za izuzetan doprinos zaštiti životne sredine. Pojedine nevladine organizacije tražile su njenu ostavku zbog vladinih poslova sa kompanijom Rio Tinto.
BONUS VIDEO: Dišemo opasan vazduh u Srbiji: Ekstremno zagađenje, a građanima se niko ne obraća