Aleksandar Vučić i Jens Stoltenberg Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je u redovnom kontaktu s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, izjavio je šef Kancelarije za vezu NATO u Beogradu Đampjero Romano, uz konstataciju: Sve što radimo zajedno, zasniva se na zahtevima Srbije i prilagođeno je njenim potrebama.

„Srbija bira u kojim oblastima želi da napreduje ili se unapređuje, tamo gde NATO može pružiti dodatnu vrednost. Dinamika i opseg naše podrške zavise od Srbije“, rekao je general Romano.

On je izjavio da je Beograd cenjen partner alijanse i da proteklih 16 godina NATO i Srbija razvijaju obostrano korisno partnerstvo, uz potpuno poštovanje vojne neutralnosti Srbije.

Navodeći da alijansa obučava srpske vojnike za mirovne misije, Romano je dodao da se omogućava obrazovanje i obuka oficirima i osoblju u više vidova.

„Pomažemo Srbiji da modernizuje bezbednosne snage i institucije. Uložili smo milione evra kako bi Srbiji pomogli da uništi stotine tona zastarele municije“, rekao je Romano.

On je izjavio da srpski naučnici rade sa kolegama iz članica NATO na mnogim rešenjima koja unapređuju život u oblastima energetike, ekološke bezbednosti, borbe protiv terorizma, sajber odbrane i zaštite životne sredine.

Romano je rekao da je zabrinutost zbog uticaja Rusije na Zapadnom Balkanu povećana od kada je Moskva počela invaziju na Ukrajinu.

Proteklih meseci viđamo sajber napade, dezinformacije, ekonomski pritisak i političku prinudu, izjavio je Romano internet portalu Evropski Zapadni Balkan.

Romano je naveo da će NATO nastaviti da pomaže partnerima da jačaju sajber bezbednost i sposobnost za borbu protiv dezinformacija.

„Nikad ne smemo zaboraviti prošlost, ali možemo ići dalje“

Što se tiče odnosa javnosti u Srbiji prema alijansi, Romano je rekao: „Nikad ne smemo zaboraviti prošlost, ali možemo ići dalje. Srbija i NATO upravo to rade, kroz dugotrajno partnerstvo – gledaju ka boljoj budućnosti“.

Romano je ocenio da je Kfor najopipljiviji pokazatelj višedecenijske posvećenosti alijanse trajnoj bezbednosti na Kosovu i stabilnosti na celom Zapadnom Balkanu.

Kfor se sastoji od više od 3.700 pripadnika iz 27 zemalja. Od oktobra je Kfor povećao prisustvo na severu Kosova, između ostalog u vidu dodatnih snaga i patrola, naveo je Romano.

Prema njegovim rečima, NATO pozdravlja dogovor o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije uz posredovanje Evropske unije.

Sada je od ključnog značaja da obe strane počnu da izvršavaju svoje obaveze u potpunosti i u što kraćem roku, ocenio je Romano.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare