Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nekoliko navarata je rekao da je spreman da “usliši želje opozicije” i da predloži održavanje vanrednih izbora. Uprkos tome što mu je opozicija poodavno “bacila rukavicu u lice” i zatražila od njega da prelomi i kaže kada će biti izbori, konačne odluke o izlasku na birališta još nema. Kako je rečeno našem portalu iz vrha vladajuće partije, ova odluka bi mogla da usledi posle vaskršnjih praznika, nakon što Vučić obavi razgovor sa predstavnicima stranke i koalicionim partnerima.
Priča o vanrednim izborima već duže vreme se pominje kao opcija unutar vladajuće partije, a kao razlozi se navode spoljnopolitičke okolnosti kojima je Srbija izložena, ali i sve veći pritisak “iznutra”. Međutim, ono što trenutno “koči” Vučića da donese odluku i raspiše vanredne izbore jeste stav međunarodne zajednice koja ne gleda blagonaklono na mogućnost održavanja vanrednih izbora na jesen, što je bio jedan od predloga o kom je pisao i portal Nova.rs.
Vanredni izbori bi mogli da odlože implementaciju sporazuma koji su prihvatili Beograd i Priština i dalji tok dijaloga, što je, imajući u vidu okolnosti, neprihvatljivo za Zapad. Naši sagovornici kažu da će zbog toga morati da pronađe rešenje koje bi pomirilo njegove ambcije i očekivanja međunarodnih partnera.
“Nakon praznika uslediće razgovori u vrhu stranke, a zatim će i članstvo biti obavešteno i biće im iznet predlog koji je najbolji za sve”, ističu izvori Nove.
Priča o ponavljanju beogradskih izbora traje pratkično godinu dana, tačnije od sastanka predsednika Stranke slobode i pravde, Dragana Đilasa i Aleksandra Vučića, 11. aprila 2022. godine. Đilas je nakon sastanka saopštio da je izneo zahtev da je neophodno ponoviti izbore u prestonici, s obzirom na to da vladajuća većina nema legitimitet i da su opozicione stranke dobile veći broj glasova. Potom je i Vučić saopštio da je spreman da prihvati da se izbori ponove i da samo čeka opoziciju da kaže koji termin im odgovara.
Od Vučićevog obećanja, međutim, nije bilo ništa. Godinu dana kasnije, Đilas podseća na njegove reči.
“Izneo sam Vučiću naš zahtev da se ponove izbori u Beogradu da bi se ispoštovala stvarna volja građana, što je on posle pet dana javno prihvatio i obećao ali obećanje nije ispunio. Jasno je da je Aleksandar Vučić prevario građane“, rekao je on, pozivajući Vučića da saopšti tačan datum održavanja izbora vanrednih parlamentarnih i predsedničkih izbora.
On je podsetio da je kao lider SSP preuzeo na sebe odgovornost da Vučiću u lice kaže da je ova vlast nelegitimna jer ima 70.000 glasova manje od opozije, ali da zna da u stranakama opozicije ima preletača koji će pomoći SNS da formira nelegitimnu vlast.
Očekuje se da Vučić, po okonačnju vaskršnjih praznika, donese odluku i o održavanju izbora u prestonici, a ako se odluči na taj korak i ispuni obećanje (sa zakašnjenjem) u SNS slede velika rasprava o kandidatu za gradonačelnika.
Od momenta kad je Vučić dao obećanje da će biti novih beogradskih izbora, provejava pitanje kakva sudbina čeka aktuelnog gradonačelnika Beograda, Aleksandra Šapića. Iako najavljen kao veliko pojačanje partije, Šapić se ubrzo “utopio” u stranačko sivilo i kao i svi naprednjaci pao u senku lidera SNS Aleksandra Vučića. Brojne afere koje prate njegovo ime, od nelegalne gradnje na Bežanijskoj kosi do sporne vile u Trstu, koju, prema pisanju BIRN-a, nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije, samo su dodatno otežale njegovu poziciju.
Ono što, međutim, Šapića u određenoj meri razlikuje u odnosu na ostale članove partije, jesu pokušaji da izađe iz “senke šefa”, pa je tako njegova odluka o uvođenju besplatnih vrtića i udžbenika u Beogradu dovela do sukoba sa liderom naprednjaka koji mu je zamerio što radi stvari na “svoju ruku”.
Kako su ranije naveli izvori našeg portala, Šapić se na ovaj korak odlučio bez prethodnih konsultacija sa stranačkim vrhom, što je protumačeno kao njegov lični marketinški potez.
Da stranka nije blagonaklono gledala na ovakvu odluku Šapića govori i to što režimski mediji nisu pisali standardne hvalospeve o “najuspešnijoj gradskoj vlasti u novijoj istoriji”, niti su dali prostor aktuelnom gradonačelniku Beograda da govori o ovim rešenjima.
Istovremeno, ova odluka je napravila probleme naprednjacima na čelu opština i gradova širom Srbije koji su se, kako navode naši izvori, žalili centrali zbog toga što “imaju“problem da objasne kako mogu besplatni vrtići i udžbenici u Beogradu, a ne u njihovim gradovima i opštinama”.
S obzirom na poziciju koju Šapić ima unutar stranke, deo njegovih partijskih kolega, kako se ističe, ne isključuje mogućnost da on, ukoliko ne dobije priliku da na narednim izborima bude izbor SNS za gradonačelnika, nastupi odvojeno od SNS.
“Pretpostavljamo da bi u tom slučaju on priču o udžbenicima i vrtićima iskoristio kao deo svoje kampanje i nešto što je on dao Beograđanima uprkos otporima koje je nailazio”, smatraju naši sagovornici.
BONUS VIDEO: Aleksandar Šapić postigao autogol na izborima