Na godišnjicu smrti arhitekte Dragoljuba Bakića, 14. februara, beogradski odbor stranke Zajedno organizovao je otvoren razgovor pod nazivom ,,Bakićev Beograd: Rešenja za humani grad”.
Na otvorenom razgovoru su govorili Sneška Kvadvlih Mihailović, generalna sekretarka organizacije Europa Nostra, Vesna Marjanović, generalna sekretarka organizacije Evropa Nostra u Srbiji, Filip Tatalović, narodni poslanik i aktivista, dok je razgovor vodio dr Đorđe Miketić, odbornik i aktivista.
“Veoma je bitno da Bakića ne gledamo samo kroz prizmu aktiviste, člana ove ili one organizacije, jer nema organizacije lokalne ili političke kojoj on nije pomogao, već da ga pamtimo i pominjemo kao graditelja, vizionara humanog grada i heroja čovečnosti”, naglasio je Miketić.
Bakić nas je sve učio aktivističkoj politici koja podrazumeva da šta god da radite, bilo arhitekturu ili aktivizam – radite sa vizijom, borba na terenu se podrazumeva – ali sa rešenjima, naveo je.
Miketić je još istakao da “kada je čitav grad pod napadom – samo danas imamo dva lokalna protesta, jedan u Bloku 63, drugi na Bežanijskoj kosi, uz najavljena rušenja Sajma, Savskog mosta, spaljenog kineskog tržnog centra, Luke Beograda, Makiša, Košutnjaka – više nego ikada, potrebna su nam njegova rešenja, njegova vizija humanog grada koji se gradi i razvija za ljude, a ne za profit, grad koji voli sebe i svoju istoriju, a ne ruši je, i građani koji se bore za svoj grad i kvart kroz aktivističku politiku”.
Kvadvlih Mihailović se osvrnula na činjenicu da je Dragoljub Bakić shvatao značaj povezivanja sa kolegama u Evropi i procesa evropskih integracija Srbije za urbanizma i zaštite kulturne baštine.
“Ljiljana i Dragoljub su ostavili trag ahitektonski ne samo u Beogradu već i van granica tadašnje jugoslavije”, rekla je Vesna Marjanović.
Ona je još dodala da Bakić nije bio samo aristotelov dobri građanin već i zoon politikon.
Na kraju, Tatalović je istakao da ideja gondole još živi i da su projekti tu i samo se pomeraju.
“Zato je politika stalna borba i zato je Dragoljub bio dragocen jer je bio predvodnik grupe ostvarenih ljudi koji su se borili za naš grad”, zaključio je on.
Podsećamo da su aktivisti Aktivisti Beograda i beogradski odbor stranke Zajedno pokrenuli su peticiju za imenovanje ulice u Beogradu po Dragoljubu i Ljiljani Bakić.
Peticija je pokrenuta iz uverenja da u Beogradu koji su gradili, koji su voleli i za koji su se borili, do poslednjeg dana im treba pokazati zahvalnost i jednu ulicu nazvati njihovim imenom.
Peticija se nalazi na sledećem linku: https://www.peticije.online/za_bakievu_ulicu_potpii_da_beograd_dobije_ulicu_dragoljuba_i_ljiljane_baki
***
BONUS VIDEO: