Punih 45 dana trajala je skupštinska rasprava nakon tragedija u školi "Vladislav Ribnikar" i okolini Mladenovca, na kojoj su poslanici vlasti i opozicije razmenili niz međusobnih uvreda i teških reči. Tokom mesec i po dana rasprave, koja je neretko prelazila u verbalno nasilje vlasti prema građanima i opoziciji, skupštinska sednica ogolila je srž vladajućeg režima. Kamere su zabeležile kako je premijerka Ana Brnabić sramotno govorila o aferi "Helikopter", građani su mogli da čuju ministra Martinovića koji vređa ljude koji nemaju decu, a čuli smo i skandalozno targetiranje studenata. Videli smo vlast koja ne želi da ustane na minut ćutanja jer je to predložila opozicija, a posvedočili smo i da se menjaju stenogrami, jer tamo ne piše ono što želi da vidi Vladimir Orlić, odnosno SNS...
Iako nije bilo nikakve najave da će se završiti vanredno zasedanje u Skupštini Srbije, u sredu popodne glasanjem o smeni ministra policije Bratislava Gašića završena je sednica duga 45 dana. Počela je posle zahteva dela opozicije da je neophodan razgovor o stanju bezbednosti u državi, kao i zbog toga da je neophodno smeniti ministra policije nakon nezamapćenih tragedija u maju.
Počela pre više od mesec i po dana, sednica je održana u atmosferi straha građana koji su bili uznemireni zbog zločina koji su se dogodili u dva dana u maju. Zbog toga je deo opozicije i instistirao da se održi zasedanje, kako se bi se raspravljalo o gorućim pitanjima.
Tražena je odgovornost, rešenja i konačno smena odgovornih zbog toga što je sistem zakazao. Međutim, nijedan zahtev nije ispunjen, izuzev onog da se formira anketni odbor koji bi se bavio okolnostima zbog kojih došlo do dve velike tragedije.
Vlast je jasno rekla da neće ispuniti zahteve protesta „Srbija protiv nasilja“, što je u nekoliko navrata pred poslanicima potvrdila i premijerka Ana Brnabić. Konačno, sednica je u sredu popodne završena time što nije prihvaćena ostavka ministra Gašića. Vlast je glasala protiv, aplaudirala toj odluci, a opozicija poručila da će nastaviti svoju borbu.
To i jeste jedan od ključnih zaključaka ove sednice: vladajaća stranka je pristala na minimalne ustupke, a svoje kadrove nije dala jer nije ni videla njihovu odgovornost. Dok oni nisu videli odgovornost, građani su mogli da vide nešto drugo – ogoljenu, svirepu, bezdušnu vlast koja targetira, vređa i napada kako deo opozicije, tako i građane.
Prve „violine“ takvih napada bili su poslanici vlasti Milenko Jovanov, Nebojša Bakarec, Nataša Jovanović, Vladimir Orlić, a u napadima i skandaloznim komentarima na račun upućeni svim građanima „pomogli“ su im premijerka Ana Brnabić, ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić i ministar državne uprave i lokalne samouprave Aleksandar Martinović.
Sednica je završena, poslanici vlasti i opozicije mogu da odahnu i pripreme se na nove debate i sučeljavanja, ali nikako ne smeju da se zaborave sramotne scene tokom 45 dana koje će ostati zauvek uklesane u anale besčašća srpskog parlamentarnog i političkog života.
Ana Brnabić o padu helikoptera: Da nije podignut, beba bi svakako preminula
Tokom debate, premijerka Ana Brnabić govorila je između ostalog i o tragediji iz 2015. godine kada je kod kod Surčina pao vojni helikopter koji je prevozio bebu. Tom prilikom je poginulo sedmoro ljudi, a javnost je tada tražila da tadašnji ministar odbrane Bratislav Gašić podnese ostavku.
Ana Brnabić je tako na skupštinskoj sednici odgovarajući na pominjanje te tragedije rekla da bi pomenuta beba „svakako preminula, čak i da helikopter nije podignut“.
„Ta helikopterska nesreća koja zaista baš nema nikakve veze sa ovom tačkom dnevnog reda, ali je do sada tri puta pomenuta… Da vam kažem, znate šta je isto nedostatak odgovornosti i integriteta? To da, u to vreme nije podignut taj helikopter, da pokuša da spasi tu bebu, ta beba bi svakako, pretpostavljam, preminula zato što je to bio jedini način da se stigne do te bebe “, rekla je krajem juna Brnabić.
Podsetimo, za ovu tragediju niko nije odgovarao, a umesto toga puštane su dezinformacije da je pilot Mehić bio pijan. Njegov kolega je govorio na protestu „Srbija protiv nasilja“, a podršku je na protestu simbolično pružio i glumac Nikola Kojo.
Martinović skandalozno vređao ljude koji nemaju decu
Veliki skandal nastao je nakon govora ministra državne uprave i lokalne samouprave Aleksandra Martinovića koji je brojao koliko koji poslanik ima dece, dok je drugima rekao da „hrane samo mačiće i kučiće“.
„Ja hranim troje dece, pa šta vi hoćete da kažete da samo vi imate i volite decu? Hoćete da sada nabrajamo ko od vas niti je u braku niti ima decu, nego umesto dece hrani kuče, mače i zlatnu ribicu ribicu. Kako vas bre nije sramota“, izjavio je Martinović na sednici, nakon čega ga je iz sale izveo lično njegov stranački kolega i ministar Gašić.
Opozicija je odmah negodovala, a dan nakon toga na novom zasedanju uspela da se izbori da Martinović napusti salu uzvikujući: „Napolje, napolje“.
Gašić optužio Nemce da štiti utice Olivera Ivanovića, pa se „vadio“
U sredu, 21. juna, Gašić je rekao u Skupštini da srpski organi „tačno znaju“ ko je ubica Olivera Ivanovića.
„I tražili smo od nemačkih organa, pod čijom je zaštitom u ovom trenutku taj čovek, da nam daju podatke“, rekao je Gašić.
Posle demantija koji je najpre stigao iz nemačke ambasade u Beogradu, Gašić je idućeg dana tvrdio da su njegove reči pogrešno prenete, to jest da nedostaje upitnik.
Prema novim Gašićevim tvrdnjama, on je samo pitao da li je „taj čovek“ pod zaštitom nemačkih organa, premda je rečenica bila jasno formulisana kao izjavna i nigde se ne može prepoznati upitni ton.
Iako je Gašić pokušao da demantuje samog sebe, šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić pročitao mu je sa stenograma šta je tačno Gašić rekao, ali je on ponovo demantovao.
Naprednjaci odbili da ispoštuju minut ćutanja za čuvara Zejtinlika
Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić rekao je da je sramota što nije održan minut ćutanja zbog smrti čuvara Zejtinlika Đorđa Mihailovića. Nakon toga pozvao je poslanike da održe minut ćutanja, ali je to ispoštovala samo opozicija.
Poslanici vlasti sramotno su dobacivali, a nisu čak ni ustali.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare