Izborni preces u Srbiji, vladajuća koalicija Nemačke ocenila je kao “zabrinjavajući”. Nemačka se kao zemlja sa jednom od najjačih evropskih i svetskih ekonomija zalaže da Srbija postane članica EU, ali sada, posle ovih izbora Nemačka šalje upozorenja da bi “EU trebalo da ispita svoj odnos sa Srbijom”, kao i da “razmotri pristupne pregovore”.
O izborima u Srbiji oglasili su se Stranka slobodnih demokrata Nemačke, Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, predstavnici Zelenih, kao i socijaldemokrate iz Evropskog parlamenta, među kojima vodeću reč vode upravo nemački predstavnici.
Oni su, oslanjajući se na izveštaje OEBS i ODIHR, istakli da izborima u Srbiji daju “izuzetno zabrinjavajuću ocenu”.
Predstavnik stranke slobodnih demokrata Nemačke (FDP) Tomas Haker, rekao je da su “kupovina glasova i zloupotreba javnih resursa nedostojni zemlje koja pregovara o pristupanju Evropskoj Uniji”.
Socijaldemokrate su istakle da je zbog uočenih nepravilnosti na izborima u Srbiji, potrebno sprovesti istragu, navodeći da je “šokantno” što su u Beograd autobusima dolazili nerezedineti da glasaju.
“Krađa glasova, mito i korupcija ne sme biti dozvoljena u demokratskom svetu. Srbi zaslužuju pravdu i demokratiju, ne lažne izborne procese sa nasiljem i polarizacijom”, ukazale su Socijaldemokrate Olafa Šolca.
U saopštenju su naveli i da su “jako zabrinuti” zbog navoda o pritiscima na birače, govora mržnje u kampanji, zbog uznemiravanja novinara i civilnog društva u Srbiji, kao i zbog zloupotrebe državnih resursa.
Da su izbori u Srbiji bili “sporni” stav je i nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
“Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU“, rekli su iz ovog ministarstva.
Stav o razmatranju pristupnih pregovora Srbije u EU iskazao je i Tomas Haker iz FDP-a.
“Nije ni čudo što su do sada izbornom pobedniku čestitali samo Viktor Orban, Vladimir Putin i kineske diplomate. Tri zemlje u kojima, ili više nema opozicije, ili je sloboda medija toliko kontrolisana da opozicione stranke gotovo da nemaju priliku da se vide. Ako se tvrdnje nastave potkrepljivati, EU bi bilo dobro savetovati da konačno ispita svoj odnos sa Srbijom i razmotri ozbiljne posledice u pogledu pristupnih pregovora“, naglasio je Haker u saopštenju.
Viola fon Kramon: Potrebna istraga izbora u Srbiji
Pored ministarstva, koje vode nemački Zeleni, reakcija je stigla i od njihove predstavnice u EP, Viole fon Kramon, koja je članica Delegacije za posmatranje izbora u Srbiji.
Ona je istakla da je saglasna sa kolegama da su izbori održani u nejednakim uslovima i sprovedeni uz česte nepravilnosti na dan i pre izbora, kao što su zloupotreba administrativnih resursa, kupovina glasova i kršenje tajnosti glasanja.
Ona trvdi da su potrebni međunarodni nadzor i puna istraga.
Šta su to od nepravilnosti videli u Nemačkoj, a nije domaći RIK
Predstavnici nemačke vladajuće koalicije u svojim saopštenjima kao jednu od najvećih napravilnosti ukazali su na birače iz BIH i Republike Srpske koji su autobusima dovoženi u “Štark Arenu”, odakle su dalje upućivani na biračka mesta.
Na mnogim biračkim mestima u Srbiji kontrolori su fotografisali i snimili aktiviste koji su kod sebe imali paralelne biračke spiskove i vodili evidenciju ko je glasao.
Video snimcima je na više lokacija zabeležena kupovina glasova u organizaciji Srpske napredne stranke.
U čitavom korpusu nepravilnosti zabeleženih na biračkim mestima širom Srbije, kontrolori i posmatrači prijavljivali su još i grupno dovođenje na biračka mesta, glasanje bez provere identiteta, odnosno uvida u ličnu kartu ili pasoš, kao i glasanje bez provere UV lampom.
O svim ovim nepravilnostima, podneti su prigovori RIK-u, ali je ovo republičko telo na sednici koja je održana 18. decembra u večernjim satima, odbacilo sve prigovore povodom prijavljenih nepravilnosti.
Prema rečima predsednika RIK Vladimira Dimitrijevića, svi prigovori su identični, a odnose se na nepostupanje RIK u brojnim procesima, što je, kako podnosioci prigovora navode, doprinelo kompromitovanju izbornog procesa i učinilo ga nelegitimnim. U prigovorima se, takođe, navodi da je RIK postupila protivno slovu Ustava, u kom piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.
On je objasnio da su primedbe odbačene zbog toga što su ih podnela neovlašćena lica.
BONUS VIDEO: Zoran Alimpić: GIK odbija priču o nepravilnostima izbora