Glavni i odgovorni urednik portala "Nova.rs" Mihailo Jovićević ocenio je da je poseta Ane Brnabić Kosovu "neka vrsta flastera" na posekotinu koja se otvorila nakon usmenog dogovora da Srbija maltene prizna kosovska dokumenta i omogući prolazak građanima Kosova kroz Srbiju, bez dodatnog dokumenta.
Jovićević je rekao da se u najavi posete Brnabić moglo videti da ona ide na Kosovo da podrži mir i stabilnost u regionu, a kada je stigla na Kosovo smo videli da je prelepila državne simbole na tablicama.
„Tako da to su dve poruke te posete, po meni“, kaže.
Na konstataciju da je Zoran Baki Anđelković rekao da nije tačna informacijama o tablicama, da je ona došla vozilom UN i da novinari lažu, Jovićević odgovara da bi više verovao slici nego Anđelkoviću, ali da prihvatila to Brnabić ili ne, ta poseta nije bila spektakularna kako je predstavljena u pojedinim medijima, i kao što je ona očekivala.
„Meni je ta poseta izgledala dosta skormno, kao neka vrsta objašnjena i opravdanja ljudima dole, nakon usmenog sporazuma da Srbija maltene prizna kosovska dokumenta i omogući prolazak građanima Kosova kroz Srbiju bez tog dodatnog dokumenta“, naveo je Jovićević.
Upitan da li smatra da su se „primile“ manadatarkine reči da se oseća „kao svoja na svome“ i poruka Srbima „Ostajte ovde“, Jovićević za N1 kaže da je u pitanju emotivni osećaj premijerke da se oseća kao svoja na svome koji joj niko ne može oduzeti.
Sa druge strane za poruku – „Ostajte ovde“, Jovićević kaže da je činjenica da ljudi nastavljaju da odlaze sa Kosova i da ostaju oni koji su vezani za Srpsku listu i paralelne strukture – ne političke, nego kriminalne „koje uteruju strah Srbima na Kosovu“.
Urednik portala Nova.rs poruke mira koje je uputila premijerka ocenjuje kao pozitivne i dodaje – „valjda su naučili lekciju iz 90-ih“.
Povodom najnovijeg pritiska Berlina i Pariza da se trajno reši pitanje Kosova i teksta Vladimira Međaka u novinama „Nova“, Jovićević navodi da se u tekstu kaže da kad uvodite nove aktere u pregovore, uvodite i novi energiju, te da je Međakova teza da će pregovori da se bitno ubrzaju, budući da Makron i Šolc žele da se to pitanje reši na srednji rok, a ne dugi. Moguće je, kako dodaje, da je razlog tome rat u Ukrajini, jer Rusija sve češće koristi Kosovo kao argument i pravi neprijatne paralele sa Krimom.
Povodom sve većeg insistiranja da se u pismu Makrona i Šolca Vučiću i Kurtiju ne spominje nezavisnost, ali ni proširenje EU, on kaže da se gura ta teza o odustajanju od nezavisnosti koja se bazira na izjavi Kurtijevog savetnika, koji je rekao da je Kosovo odustalo od uslova o međusobnom priznanju. I to se, kako dodaje, nameće kao neka vrsta argumenta za delimičnu pobedu Srbije.
Jovićević navodi i da ga ne bi iznenadilo da predsednik na sednici Skupštine Srbije o Kosovu to oglasi kao neku svoju pobedu, pored one o ZSO.
Glavni urednik portala Nova.rs kaže i da misli da se čeka poslednji trenutak da se donese odluka o tome da li će Evroprajd biti održan da bi se ostavio mali manevarski prostor i ljudima sa ekstremne desncie koji bi protestovali protiv prajda i građanskom delu Srbije koji će protestovati ako prajda ne bude.
On ističe da sve zavisi od toga kako će ta poruka biti poslata i da ako se napravi neka vrsta balansa u odgovoru i jednima i drugima ne vidim zašto ona ne bi prošla mirno.
Komentarišući odgovor reosorne ministarke Gordane Čomić zašto se nije oglasila povodom zabrane Evroprajda, Jovićević ističe da je njemu to sve prilično jasno, da je pozicija Čomić „ogoljeno formirana na interesu“, te da ništa nije uradila od kada je dobila mandat da radi nezahvalan i odgovoran posao u Vladi Ane Brnabić.
Ta izjava je, kakoo dodaje, bila nemušta i potvrdila je da „ministarku na toj poziciji nemamo“.
BONUS VIDEO Svoji na svome i teške odluke
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: