Foto:N1

"Ova situacija otkrila je ono što se godinama stavljalo pod tepih - EU nije spasilac već zona udružene odgovornosti. Svako ima svoj udeo odgovornosti i prava. Srbija je pokazala svojom odgovornom ekonomskom politikom predsednika Vučića i Vlade, ulaganjem u zdravstvo i važne državne sisteme da smo odgovorni i funkcionalni", rekla je za Novosti ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

„Već sam tražila od EU komesara za proširenje Olivera Varheljija prenamenu neutrošenih IPA sredstava za borbu protiv korone. Učestvujemo i u mehanizmu civilne zaštite EU, pa ćemo i odatle tražiti sve što možemo. U svakom slučaju, samo zajednički, i EU i kandidati i potencijalni kandidati, možemo da se suprotstavimo pandemiji“.

Ona ukazuje da su sada svima osećanja prenaglašena, jer situacija u kojoj je globalno ugroženo zdravlje ljudi donosi povećanju osetljivost:

„Nije trenutak nikoga napadati, jer smo svi suočeni sa istim izazovima. EU nije apstraktna tvorevina, nju čine države članice, i neki od osnivača EU su najviše pogođeni pandemijom, kao na primer Italija, Francuska, Nemačka… Sve odluke u EU se donose konsenzusom, to mnogi zaboravljaju. Naravno da su sve evropske vlade zabrinute prevashodno za zdravlje svojih građana, kao i mi za naše i ne treba sada evropskom kontinentu međusobnih optužbi, već združenih snaga i kapaciteta“, zaključuje Joksimović.

Da podsetimo, tokom proglašenja vanrednog stanja predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao „smo shvatili da ne postoji velika međunarodna niti evrpska solidardnost i da je to bila bajka na papiru“.