Kada Evropska unija počne da koristi rečnik kao prema Belorusiji uslediće i promena vlasti u Srbiji, ocenio je danas u Čačku lider Narodne stranke Vuk Jeremić. On je na konferenciji za novinare rekao da je Belorusija malo drugačija od naše zemlje.
„Sličnosti su u tome jer postoji zainteresovanost više od jednog međunarodnog faktora – Zapada i Rusije – ali je odnos snaga drugačiji. U Belorusiji je dominantnija Rusija, dok je u Srbiji dominantniji uticaj EU. Lakše je biti oštar na rečima kada niste presudni faktor“, navodi on i ističe da je veoma važno da do promene režima u Srbiji dođe na izborima.
Narodna stranka, kako je rekao, ne zastupa revolucionarnu promenu i pravdu jer se do toga može institucionalnim putem.
„Do promene vlasti ćemo doći tako što ćemo učestvovati na slobodnim izborima, a do pravde poštovanjem zakona i preko sudova „, naveo je lider Narodne stranke.
Jeremić je naglasio da je njihov „tek prvi veliki zadatak da naprednjake pošalje u istoriju“, te da će ih nakon toga biti mnogo, a najvažnije je uspostavljanje vladavine prava. Prema njegovoj oceni, ovaj saziv Skupštine Srbije neće izdržati ceo mandat, jer slede meseci u kojima će ekonomska i zdravstvena situacija biti daleko složenija nego danas, pa se može dogoditi da brzo uslede i izbori.
„Naš najvažniji zadatak je jačanje stranačke infrastrukture, kako bismo kontrolisali sva biračka mesta u Srbiji, sprečili krađu i pobedili na izborima“, rekao je Jeremić.
Komentarišući odnose Srbije i Hrvatske, on je izjavio da je jučerašnji govor predsednika Hrvatske Zorana Milanovića bitno drugačiji od retorike tokom obeležavanja godišnjice „Oluje“. Međutim, kako je istakao, za žaljenje je što je Hrvatska odabrala da za stvar oko koje će cela nacija biti ujedinjena izabere dan velike tragedije Srba.
„Dok god ’Oluja’ bude u Hrvatskoj tačka nacionalnog okupljanja, teško da je moguće potpuno pomirenje i potpuna normalizacija odnosa“, ocenio je on.
Kada je reč o predstojećim izborima u Crnoj Gori, Jeremić je odgovorio da je u toj susednoj državi situacija zabrinjavajuća. On je izrazio bojazan da nedelja neće biti dan najveće napetosti, već će one uslediti tek nakon završetka glasanja.
„Mislim da neće doći do saglasnosti svih političkih aktera da su izbori završeni, te da neće postojati slaganje oko broja osvojenih mandata u parlamentu „, ocenio je Jeremić.