Oglas
Gabrijel Eskobar više neće biti na funkciji specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan. S ove funkcije odlazi na buran način, između novinskih natpisa da je njegova neutralnost dovedena u pitanje zbog finansijskih veza njegove supruge s Ministarstvom spoljnih poslova Srbije i demantija Stejt departmenta. Nova funkcija na koju će Eskobar biti raspoređen, ako uopšte bude raspoređen, prema mišljenju sagovornika Nova.rs, daće odgovor na pitanje da li u iznetim optužbama ima istine.
Vest o tome da Gabrijel Eskobar odlazi s dosadašnje funkcije stigao je sa portala Frontlajner, uz neke vrlo teške optužbe na račun sad već odlazećeg izaslanika SAD za Zapadni Balkan.
U njihovom tekstu se, između ostalog, navodi da su Eskobarove akcije na Kosovu pristrasne i potencijalno kompromitovane, imajući u vidu finansijske veze između njegove supruge i srpskog Ministarstva spoljnih poslova. To, kako dalje pišu, baca senku na očekivanu neutralnost i nepristrasnost međunarodnog izaslanika i izaziva sumnju u njegove postupke tokom kritičnih događaja na KiM, poput krize u junu i avgustu 2023.
Frontlajner je pisao i o porodičnim vezama Gabrijela Eskobara i Manuela Eskobara, partnera u firmi McGinnis Lochridge LLP, koja navodno ima ugovor s Vladom Republike Srpske za savetovanje i zastupanje u međunarodnim pravnim stvarima.
Stejt department je gotovo momentalno uputio demanti. Međutim, u njemu ne negiraju da Eskobar više neće biti izaslanik za zapadni Balkan, ali tvrde da nije reč o smeni, već o “rotaciji”.
Trebalo bi da pređe na sledeći zadatak.
“Sve karijerne diplomate u inostranstvu rotiraju se svake jedne do četiri godine, što je redovna praksa. Kao diplomatski službenik, Eskobar je na svojoj sadašnjoj funkciji bio tri godine, a trebalo bi da pređe na svoj sledeći zadatak u narednim nedeljama. Do zakazane tranzicije, on ostaje na dužnosti zamenika pomoćnika sekretara u Kancelariji za evropska i evroazijska pitanja, kao i specijalnog izaslanika za pitanja zapadnog Balkana“, navedeno je u odgovoru Stejt departmenta Tanjugu.
Stejt department demantuje pomenute navode o finansijskim vezama njegove porodice sa MSP Srbije i Vladom Republike Srpske.
“Supruga zamenika pomoćnika sekretara Eskobara nikad nije dobila sredstva od Ministarstva spoljnih poslova Srbije. Takođe, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara nema bilo kakve porodične veze s navodnim partnerom u teksaškoj advokatskoj firmi ‘McGinnis Lochridge LLP’“, ističu u Stejt deparmentu.
PROČITAJTE JOŠ:
Bivši diplomata Srećko Đukić kaže da s jedne strane jeste iznenađenje da se ime jednog profesionalnog diplomate i njegove supruge vezuju za ovakve priče. Međutim, tvrdi da takve priče već dugo kolaju Beogradom.
“I to ne samo o Eskobaru, već i o mnogim drugim stranim činovnicima koji se iz Beograda vraćaju s džepovima punim para. U krugovima ljudi koji se ozbiljno bave analizom politike i diplomatije, zaista se nekad ne može naći adekvatno objašnjenje za soft politiku koja se često vodi prema Srbiji. Bez obzira na neke događaje, neispunjena obećanja i česte stavove koji se kose s onima u EU i SAD. Na kraju krajeva, mi imamo i po pitanju tumačenja nekih stvari koje se dešavaju u Srbiji vrlo različite stavove ambasadora SAD Kristofera Hila i Stejt departmenta. A sve je to, zaista, vrlo neobično”, kaže Đukić za Nova.rs.
Ali da se vratimo na Eskobara.
“Mene lično ne bi začudilo da su ovi navodi tačni, bez obzira na negiranje Stejt departmenta. Zarad sopstvenog digniteta i američke diplomatije, Stejt department sigurno neće ići dalje u raskrinkavanje. Videćemo kad bude raspoređen na novu dužnost, ako se to zaista desi, kakva je kazna za Eskobara i koliko su ovi navodi tačni”, zaključuje Đukić.
Podsetimo, Eskobar je na mesto izaslanika SAD za Zapadni Balkan imenovan 2021. godine, zamenivši Metjua Palmera. Prema tadašnjim tvrdnjama analitičara u Vašingtonu, njegovo imenovanje je bio pokazatelj da se Bela kuća pod komandom Džozefa Bajdena odlučila za energičniju, proaktivnu ulogu na prostoru Balkana.
„On je čovek koji završava poverene poslove i nalazi rešenja, ponekad ih i diplomatski namećući“, govorili su tad o njemu.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare