Posle tragedije u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” bilo je za očekivati da se na mestu na kojem su život izgubila nevina deca pojave predsednik države, premijer i gradonačelnik. Bilo je za očekivati da se poklone, polože cveće, upale sveću. Ono što niko nije očekivao jeste, da se mesec i po dana kasnije bavimo time da li je predsednik bio u školi kao što tvrdi da jeste, da li je i zašto bi fotošopirao fotografije.

Danima se u javnosti spekuliše o tome da li je Aleksandar Vučić zaista bio u školi “Vladislav Ribnikar” ili su objavljene fotografije fotošopirane. Portal Istinomer, koji se bavi proverom činjenica, objavio je analizu koja je pokazala da fotografije sadrže tragove digitalne manipulacije. To znači da nisu u potpunosti autentične.

Komentarišući ove navode Vučić je u “Ćirilici” na televiziji Hepi rekao da ga je fotografisao pripadnik Kobri, te da je u knjizi žalosti ispunio celu stranu.

Aleksandar Vučić Foto: Printscreen/Happy

“Vi hoćete da kažete da specijalac iz Kobri nešto fotošopirao. Njegov posao je da to beleži svaki moj korak i on ima moju knjigu gde beleži šta sam radio i gde sam bio. Dosta nas je bilo tog jutra, a i mnogo drugih ljudi. Tamo je bila direktorka Knežević, posle je došla još jedna profesorka, pa još jedna. O kakvom oni fotošopiranju pričaju“, rekao je Vučić u ponedeljak uveče.

Pročitajte još...

Nakon što je ranije govorio da se nije slikao, da se nije upisao u knjigu žalosti, da sveću nije upalio ispred škole, već u crkvi…

Sve to dodatno podgreva sumnje u istinitost ovih tvrdnji, o kojima je prvi javno govorio potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.

“O čoveku najbolje govore njegova dela”

Komentarišući najnoviji razvoj događaja, Aleksić za novine “Nova” kaže da građani sami treba da donesu zaključak.

Miroslav Aleksić Utisak nedelje Foto:Nova

“Potpuno je jasno da se u prvih tri dana žalosti ni predsednik ni premijerka nisu pojavili u školi “Vladislav Ribnikar”, što bi se očekivalo od njih. Očigledno iz straha od građana ili zbog moguće reakcije roditelja, oni to nisu uradili. Posle su govorili da su, ipak, bili, ali da nisu vodili medije. Tek kad sam izrazio sumnju u to, pojavile su se neke fotografije. Sad se bavimo time da li su fotošopirane ili nisu. Ne želim da verujem da je neko u stanju to da uradi, niti da fingira odlazak u školu. Da li jeste ili nije, to zna predsednik. Na kraju, o svakom čoveku najbolje govore njegova dela, a na građanima je da sami zaključe da li se u celoj ovoj tragediji predsednik poneo kao državnik”, kaže Aleksić.

A građani bi trebalo da donesu zaključak na osnovu vrlo kontradiktornih izjava državnog vrha.

Bili smo, nismo bili…

Ćutali su sedam dana, a onda je 11. maja premijerka Ana Brnabić na pitanje N1 zašto ni ona ni predsednik Srbije nisu otišli i odali poštu ubijenima u školi na Vračaru rekla da „nisu želeli da politizuju tragediju“.

Ana Brnabić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

“I nikada nećemo politizovati nikakve tragedije, za razliku od drugih političkih aktera koji su krenuli da politizuju nepuna četiri sata nakon neshvatljivih zločina u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar. Upravo zbog toga nismo išli ispred škole i ostavljali cveće, palili sveće. Da sam otišla, vi biste rekli da sam politizovala, i da želim to da iskoristim za političku promociju“, izjavila je Brnabić.

Dan kasnije oglasio se i predsednik. Posle sastanka sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog s Prištinom Miroslavom Lajčakom, predsedniku Aleksandru Vučiću je tri puta zaredom upućeno pitanje zašto nije otišao da upali sveću ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“. Prvo je rekao da ne razume pitanje, a zatim je odgovorio:

Aleksandar Vučić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

“Išao sam u crkvu da zapalim sveću, nisam vodio kamere, nisam smatrao da je potrebno u crkvi. Čini mi se da je to mesto gde se pale sveće. I na svako drugo sam mogao da odem, ali nisam smatrao da od toga treba da pravim predstavu i da kačim na Instagram. Nisam razumeo suštinu i smisao pitanja. Valjda svaki put moramo da postupimo onako kako vama padne na pamet i mislim da sam bar 10 puta izjavio saučešće. Jeste hteli da kažete da mi nije žao dece?“, rekao je tada Vučić.

Zatim je 14. maja kazao da će otići u OŠ „Vladislav Ribnikar“ kako bi video šta još treba da se uradi u njoj. Ponovio je i da se nije upisao u knjigu žalosti.

„Zato što sam upalio sveće u crkvi i zato što sam još tri puta, a nisam mogao da idem samo na jedno mesto, jer nisam mogao da stignem istog dana i do Mladenovca, samo je to razlog, ništa više..Nije problem, upisaću se (u knjigu žalosti) ako je to pitanje“, rekao je predsednik.

Onda sledi veleobrt.

Gostujući na RTS-u Vučić je 23. maja rekao da je posetio Ribnikar, ali da to nije objavio jer nema potrebu da se nekom pravda.

Aleksandar Vučić Foto: Printscreen/RTS

“Upisao sam se u knjigu žalosti, obišao mesto zločina, užasno je, jeziva tragedija. Ali nemam potrebu da se pravdam nikome ko misli da ima monopol na bol i tugu i da objašnjavam nekome da sam normalan čovek i da imam troje dece i da sam noćima plakao i borio se kako da donesem mere i nešto promenim“, rekao je Vučić za RTS.

U međuvremenu, Miroslav Aleksić kaže da u to ne veruje, pa “Kurir” objavljuje fotografije na kojima se Vučić, navodno, upisuje u knjigu žalosti.

Javljaju se i prve sumnje u autentičnost fotografija, da bi portal Istinomer u ponedeljak objavio svoju analizu.

Digitalna manipulacija

“Ne ulazeći u to da li je i kada predsednik zaista bio u školi, Istinomer je u saradnji sa ekspertima belgijskog fektečeking portala Knack sproveo detaljnu i dubinsku foto-forenzičku analizu i utvrdio da fotografija sadrži tragove digitalne manipulacije koji ukazuju na to da nije u potpunosti autentična“, navodi se u analizi.

“Ono što je vidljivo jeste da objavljene fotografije sadrže ista zamagljenja i tragove digitalnih artefakata (desno rame, leva šaka i deo ruke do lakta) na koje smo prethodno skrenuli pažnju, uz paradoksalno oštru liniju leđa predsednika u odnosu na naslon stolice. Stolica i dalje ostaje problematičan detalj kako zid deluje oštrije u odnosu na stolicu“, navodi Istinomer u analizi.

Da su u svakoj od priloženih fotografija prisutni elementi manipulacije za Istinomer potvrđuje i Jirgen Dedeker, šef multimedijalne i kreativne tehnologije sa Erazmus univerziteteta u Briselu.

„Nije nam potreban nikakav softver da bismo uočili da su fotografije (loše) fotošopirane”, kaže Dedeker i zaključuje da zaista postoje jaki dokazi da su sve tri dostupne fotografije predsednika iz Ribnikara manipulisane ili da su sastavljene od nekoliko ubačenih elemenata.

Skretanje pažnje s protesta

Marketinški stručnjak Igor Avžner smatra da je sve o čemu Vučić u poslednje vreme priča samo odvlačenje pažnje sa zahteva protesta “Srbija protiv nasilja”.

Igor Avžner Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Mene Vučić ne zanima, ne zanimaju me njegove fotografije, niti bilo čije. Siguran sam da je cela ta priča, kao i sve ostale, samo odvlačenje pažnje sa zahteva protesta. A to je jedino što treba da nas zanima. Ispuni zahteve. Tačka”, zaključuje Avžner u izjavi za “Novu”.

***

BONUS VIDEO: Biljana Đorđević – Pokušala sam da slušam Vučića na Hepiju, ali moram da čuvam svoje zdravlje 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare