Sergej Lavrov i Aleksandar Vučić Foto: Xinhua / Zuma Press / Profimedia

Rusko-srpski igrokaz je završen. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov neće doći u Beograd. Poseta je otkazana, jer su Bugarska, Crna Gora i Severna Makedonija zabranile prelet ruskom šefu diplomatije preko njihove teritorije. Istini za volju, to je nešto što je od samog starta bilo očekivano, sobzirom na to da je Lavrov pod sankcijama Evropske unije zbog rata u Ukrajini, kao i ruska civilna i vladina flota.

Sagovornici Nova.rs ocenjuju da je poruka Srbiji jasna – Evropska unija je neumoljiva, kao i geografija koja kaže da naša zemlja pripada Zapadu, te da nam saveznici ne mogu biti oni koji fizički ne mogu da dođu do nas.

Od samog početka cela priča je imala obrise velike i zagonetne igre, čija pravila diktiraju velike sile, a Srbija je u nju uvučena bez mnogo pitanja.

Foto: EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN

Najava da će ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov doći u posetu Beogradu, stigla je svega nekoliko dana nakon razgovora dvojice predsednika – Aleksandar Vučića i Vladimira Putina. U tom razgovoru dogovoreno je da će Srbija dobiti ugovor na tri godine o snabdevanju ruskim gasom po povoljnijim cenama. Bilo je reči i o tome da se stav naše zemlje po pitanju neuvođenja sankcija Rusiji ostati nepromenjen, baš kao i odnos Rusije prema kosovskom problemu.

Samim tim nije bilo do kraja jasno koji su razlozi posete Lavrova, kad je sve već dogovoreno, pa je u startu cela priča poprimila obrise ruske provokacije. Pre svega Zapada, ali i Srbije, jer u trenutku dok EU i Amerika vrše veliki pritisak na našu zemlju da se pridruži sankcijama Moskvi, nije mala stvar da ruski šef diplomatije odlazi u prvu posetu od trenutka kad su mu uvedene sankcije i to baš u Beograd.

Odmah je postavljeno i pitanje na koji će način Lavrov doputovati u Beograd, s obzirom na sankcije EU. I na to pitanje je odgovor odmah bio jasan, ko je hteo da ga vidi. Naknadno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavestio javnost da se sve oko posete Lavrova komplikuje, što je naknadno potvrdila i premijerka Ana Brnabić.

Uprkos svim činjenicama koje su jasno ukazivale da posetu nije moguće realizovati, ruska strana je bila uporna. Zvanično je nameru dolaska potvrdila portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, a zatim i sam Lavrov.

Svega nekoliko sati kasnije Bugarska, Crna Gora i Severna Makedonija zabranile su Lavrovu prelet preko njihove teritorije, u skladu sa sankcijama koje je EU donela a ove zemlje podržale i usvojile. Tako je ovaj vrlo čudni igrokaz završen. Da je poseta i zvanično otkazana potvrdio je ruski ambasador Aleksandar Bocan Harčenko, na sastanku sa Aleksandrom Vučićem, a zatim i sam Lavrov u obraćanju medijima.

Usledilo je ono što je od starta bilo jasno. Poseta Lavrova je otkazana, jer nije bilo načina da stigne do Srbije.

Čemu smo zapravo svedočili prethodnih dana i šta je poruka?

Provokacija Zapada preko naših leđa

Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić misli da je postojala vrlo ozbiljna namera Rusa da pošalju Lavrova u Beograd i da za to postoje dva razloga.

bosko jaksic izbori
foto: FoNet/video

“Prvi je da se ovom više nego provokativnom posetom još više izoluje Srbija od Zapada i približi Rusiji, a drugi da se građanima Rusije pošalje jedna koliko toliko utešna poruka. Da Rusija nije toliko izolovana koliko se čini i da šef diplomatije može negde da otputuje, bez obzira na lične sankcije”, kaže Jakšić.

Da budemo zahvalni komšijama

Kad je reč o načinu na koji bi Lavrov uopšte mogao da dođe u Beograd, Jakšić kaže da su bez sumnje od samog starta i Beograd i Moskva bli svesni da to može biti nesavladiv problem.

“Jedan od mogućih aranžmana mogao je biti da Lavrov prvo ode u Tursku, gde bi mu Erdogan dao avion do Beograda. Međutim, kad su Bugarska, Crna Gora i Severna Makedonija zabranile prelet Lavrovu preko njihovih teritorija, cela priča je postala opasna. Da zaključim, zvanični Beograd to nikada neće reći, ali trebalo bi da bude zahvalan komšijskim zemljama na njihovoj odluci, jer smo se zahvaljujući njima izvukli iz neprijatne situacije”, kaže Jakšić.

Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak za Nova.rs kaže da je najgora stvar što je konačnu odluku o svemu opet doneo neko drugi.

Vladimir Medjak
Vladimir Međak Foto:FoNet/Milica Vučković

“Umesto da mi donesemo odluku o poseti Lavrova u ovako delikatnom trenutku, to su umesto nas odlučile Bugarska, Crna Gora i Severna Makedonija. A to nikako ne valja”, ocenjuje Međak.

Poruka Evropske unije

Kad je o porukama reč Međak kaže da je Evropska unija na ovaj način jasno pokazala Srbiji u kom pravcu treba da ide.

„Poruka EU je da se drži svojih odluka. Ako je uvela sankcije Rusiji i samom Lavrovu, ona sigurno neće dozvoliti da on dože u Srbiju preko njihove teritorije. Bez obzira na to što se Srbija nije pridružila sankcijama. Konačno treba da shvatimo da je EU neumoljiva, kao i geografija, koja kaže da se Srbija geografski nalazi na Zapadu i u skladu sa tim treba da donosi svoje odluke. Dakle, ne može saveznik da nam bude neko ko ne može da dođe do nas. To je činjenica, ali i nešto što mi nikako da shvatimo evo

već 30 godina”, zaključuje Međak.

BONUS VIDEO: Sve jači pritisci iz Evrope da Srbija uvede sankcije Rusiji

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare