Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Demokratska stranka vojvođanskih Mađara sapštila je da smatra da UOPS kao organizacija stranaka, pokreta, organizacija, sindikata i udruženja normalno funkcioniše.

Povodom poslednjih dešavanja u Udruženoj opoziciji Srbije iz ove stranke su izdali saopštenje koje prenosimo u celosti:

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara – Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (DZVM -VMDK) smatra da UOPS kao organizacija stranaka, pokreta, organizacija, sindikata, udruženja normalno funkcioniše. Pošto je sastavljena iz više članica normalno je da unutar gupe dođe do različitog mišljenja po određenim pitanjima. Do sada smo uvek uspevali da pokažemo potrebnu zrelost u nalaženju kompromisnih rešenja. Uvereni smo da će to tako biti i u budućnosti.

U medijima se pogrešno navodi da se članice UOPS-a ne slažu oko formulisanja izbornih uslova. Da to nije tako potvrđuje činjenica da je svim članicama ponuđen radni dokument sa predlogom zahteva za fer i slobodne izbore koje je formalno predložio Pokret Slobodna Srbija. Na taj dokument nisu stigle nikakve zvanične primedbe od strane članica UOPS-a, što znači da je u nekoj meri prihvatljiv (ili neprihvatljiv), ali da postoji polazna osnova za zajedničku izradu istih.

Članice UOPS-a su u suštini različitog mišljenja oko redosleda daljih koraka po izrađenom dokumentu sa zahtevima za fer i slobodne izborne uslove, što se na pogrešan način u medijima predstavlja kao lični konflikt partijskih lidera. Jedan, brojčano veći deo članica UOPS-a se zalaže za to da UOPS istupi samostalno sa platformom zahteva za slobodne i fer izbore kao grupacija koja je održala reč i bojkotovala izbore, dok se drugi deo zalaže za to da se platforma izradi zajedno sa onima koji su prvo dali svoju reč i svoj potpis na Ugovoru sa narodom, a potom su izašli na izbore. Saradnja sa onima koji nisu članice UOPS-a a bojkotovale su izbore nije bila upitna.

Do ove razlike u pristupu pri UOPS-u je došlo nakon spominjanja „crvenih linija“ pri saradnji sa onima koji su učestvovali na izborima, pre svega sa Pokretom slobodnih građana. Razumljivo je da ova konstatacija nije naišla na bezrezervno razumevanje kod onih koji smatraju da su ove organizacije izlaskom na izbore izgubile kredibilitet i da im se u budućnosti ne može verovati u potpunosti. DZVM smatra da sve to ne bi trebalo da predstavlja razlog da se ne nastave unutrašnje konsultacije po ovom pitanju.

DZVM na saopštenje za štampu PSS-a gleda kao na njihovo stranačko saopštenje, a ne na stav UOPS-a, kako se to takođe pogrešno tumači u medijima.

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara se i dalje zalaže za jedinstvo opozicije, te stoga apeluje na sve članice UOPS-a da razmenu mišljenja i pronalaženje odgovarajućeg rešenja nastave van medijske javnosti, a u okvirima UOPS-a.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar