Foto:filip Krainčanić/Nova.rs; N1; Tanjug/Jadranka Ilić

Aktuelna vlast Srbije gotovo u isto vreme donosi i menja zakone koji bi trebalo da im omoguće da bez smetnji realizuju mnogobrojne najavljene, a u stručnoj javnosti osporavane, projekte. Sudeći prema predloženim izmenama Zakona o eksproprijaciji, država će sve što je proisteklo iz međunarodnih sporazuma i strateških partnerstava moći da proglasi javnim interesom. To znači da će imati zakonski osnov za oduzimanje privatne imovine uz naknadu praktično za svaki mogući projekat.

Gotovo u isto vreme, u skupštinskoj proceduri našli su se Zakon o referendumu i izmene Zakona o eksproprijaciji. Prvi se dovodi u vezu sa projektom „Jadar“ i „Rio Tintom“– odnosno krčenjem puta za nesmetano eksploatisanje litijuma i uništavanje životne sredine. S druge strane, izmene Zakona o eksproprijaciji takođe bi mogle da koriste ovom projektu, pre svega ako vlast Jadar proglasi projektom od javnog interesa.

Ključne izmene

Kako se navodi u predlogu, ubuduće svi postupci oko eksproprijacije, biće vođeni po hitnom postupku. Zbog čega se uvodi hitnost ako se smanjuju rokovi postupanja nadležnih organa nije objašnjeno.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Ubuduće će izvođač radova moći privremeno, a za potrebe smeštaja radnika, materijala, mašina, da uzurpira zemljište čak šest godina. Zakonski maksimum je tri godine, ali uz zahtev korisnika eksproprijacije, uzurpacija zemljišta može biti produžena na još tri.

Jedna od ključnih izmena odnosi se na član 20. Zakona o eksproprijaciji. U njemu se navodi, između ostalog, da Vlada Srbije može utvrditi javni interes i „radi realizacije projekata za izgradnju objekata od značaja ili od posebnog značaja za republiku Srbiju, a projekat se realizuje na osnovu zaključenog međunarodnog ugovora u kojem je jedan od potpisnika Republika Srbija“.

Šta bi u praksi to moglo da znači

Ovo bi u praksi moglo da znači mnogo toga. U razgovoru za list „Nova“ profesor sa FEFA fakuteta Goran Radosavljević objašnjava da se ta odredba može široko tumačiti.

Goran Radosavljević Foto: N1

– To bi, recimo, moglo da znači da svaki ugovor o kreditu, koji mora da prođe verifikaciju Skupštine Srbije, time postaje međudržavni. Time, potencijalno, svaki projekat koji se pokriva tim kreditom može biti proglašen projektom od javnog značaja – kaže Radosavljević.

Ista stvar je i sa strateškim partnerstvima. Srbija je takva dokumenta potpisala sa Italijom, Francuskom, Azerbejdžanom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

– Dakle, mi imamo strateško partenrstvo sa UAE. To znači da recimo, ako Al Dahru treba zemljište u Vojvodini kao deo nekog budućeg projekta koji proizlazi iz strateškog partnerstva, to može biti proglašeno javnim interesom, a zemlja eksproprisana (oduzeta uz naknadu) – objašnjava naš sagovornik.

Zakon o referendumu i „Rio Tinto“

Za projekat „Rio Tinta“ stvar bi mogla dodatno da se olakša usvajanjem izmena zakona o eksproprijaciji. To je već učinjeno, tvrde stručnjaci, Zakonom o referendumu.

Rio Tinto projekat Jaradar reklama
ccc

Usvajanjem zakona o referendumu, u Srbiji neće biti potrebno da izađe polovina upisanih birača, već će odluku o bilo kojem važnom pitanju moći da donese manjina. Stav struke je da to može da se iskoristi za čitav niz zloupotreba, pre svega na referendum o „Rio Tintu“, koji je vlast nedavno najavila.

Zakon o referendumu jeste usklađen sa Ustavom iz 2006. Međutim, struka navodi da je problematično to što njegovim usvajanjem sada nemamo cenzus ni na referendumu na lokalnom nivou. Hipotetički gledano, to bi moglo da znači da može da izađe 10 birača i da odluku donosi većina od tih 10 ljudi.

Bakić: Nebo im je granica za prevare

Arhitekta Dragoljub Bakić za novine „Nova“ kaže da za aktuelnu vlast nema više granice.
– Kada je ovoj vlasti prošao projekat „Beograd na vodi“ i Savamala, onda im je nebo granica za prevare i bezobrazluke. Predlogom Zakona o referendumu i izmene zakona o eksproprijaciji režim je pokazao da svoje građane tretira kao debile – ocenjuje Bakić.

Bonus video: Zakoni se menjaju zbog Rio Tinta

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare