U skladu sa planiranom transformacijom Elektroprivrede Srbije iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, EPS dobija i novi Statut. To sa sobom donosi niz promena. Kako se može videti u novom predloženom Statutu, u koji su novine "Nova" imale uvid, direktor se više neće birati na javnom konkursu već će ga sad i formalno birati vlast. Skupština preduzeća će imati velika ovlašćenja, a nju će činiti samo jedan član - najverovatnije aktuelni ministar rudarstva i energetike.
Kako se može videti iz dokumenta do kojeg je došao naš list, predloženo je nekoliko ključnih promena u Statutu EPS-a.
Jedna od ključnih je da se generalni direktor više neće birati na javnom konkursu, kako je važilo do sada. Iako znamo da je “javni konkurs” svih prethodnih godina postojao pro forme i da je odluku o tome ko će zauzeti fotelju u EPS donosila vlast, sada je to praktično i proceduralno uređeno.
Dakle, izbor direktora biće i zvanično strogo kontrolisan.
Upravljanje društvom je podeljeno između Skupštine, Nadzornog i Izvršnog odbora.
“Funkciju Skupštine vrši osnivač preko jednog ovlašćenog predstavnika. Mandat ovlašćenog predstavnika u Skupštini određuje osnivač (država Srbija, odnosno Vlada Srbije) odlukom o njenom imenovanju”, piše u Statutu.
To znači da je u skupštini samo jedna osoba. Logičan bi zaključak bio da će to biti aktuelni resorni ministar. U ovom trenutku to je Dubravka Đedović.
Skupština (ministar), dalje, imenuje članove Nadzornog odbora, kojih ima ukupno sedam i to na period od četiri godine.
Zatim, Nadzorni odbor imenuje članove Izvršnog odbora, kojih je takođe sedam, a jedan od njih se bira za generalnog direktora.
Ono što se još može saznati iz novog Statuta EPS jeste i da je procenjeni kapital ovog sada akcionarskog društva nešto više od 365 milijardi dinara (tačno 365.105.093.978 dinara). Iz statuta je nejasno da li je reč o akcionarskom društvu otvorenog ili zatvorenog tipa, od čega zavisi da li će učestvovati na berzi. S druge strane, iz Ministarstva energetike tvrde da će EPS biti zatvoreno akcionarsko društvo.
Ipak, najinteresantnija je izmena u delatnostima društva. Pod članom broj 35.14 stoji “trgovina električnom energijom”, što u prethodnom Statutu EPS nije postojalo.
Novi član glasi:
„Snabdevanje električnom energijom i snabdevanje na veliko električnom energijom, koje Društvo obavlja u skladu sa tržišnim principima, u skladu sa zakonom kojim se uređuje energetika”.
Ono što se ovde može postaviti kao pitanje je šta će to konkretno značiti u praksi i da li će uticati na cenu struje za domaćinstva koja je zapravo niža od tržišne i subvencionisana.
Namera vlasti da transformiše EPS u akcionarsko društvo otvorilo je niz pitanja, a jedno od glavnih je da li se ovim zapravo otvara put za ulazak privatnog kapitala.
Ministarka energetike Dubravka Đedović juče je saopštila da neće biti privatizacije EPS, niti otpuštanja radnika.
„Želimo da vratimo odgovornost na preduzeće, da imamo odgovorne strukture upravljanja. Moraju da se dovedu profesionalni ljudi koji će se boriti da naša preduzeća budu temelj stabilnosti naše privrede. EPS treba da postane Akcionarsko društvo zatvorenog tipa u 100 odsto vlasništvu države. Onog dana kada to postane neće više biti ograničavanja broja zaposlenih, niti zarada“, rekla je Đedović.
Kad je reč o nadležnostima Skupštine EPS, koju će činiti samo jedan član, a najverovatnije će to biti ministar rudarstva i energetike, u Statutu se navodi:
Izmene i dopune Statuta
Odluke o povećanju ili smanjenju osnovnog kapitala i o svakoj emisiji hartija od vrednosti
Statusne promene i promene pravne forme
Osnivanje i gašenje ogranaka Društva, kao i ulaganje kapitala
Sticanje i raspolaganje imovinom velike vrednosti
Raspodela dobiti i pokriće gubitaka
Usvajanje finansijskih i izveštaja revizora
Naknade članovima Nadzornog odbora, uključujući i naknadu u akcijama i drugim hartijama od vrednosti Društva
Izbor revizora i naknade za njegov rad
Procena vrednosti kapitala Društva
Utvrđivanje cena u skladu sa zakonom
BONUS VIDEO: Sednica Nadzornog odbora EPS-a: „Sve nas streljajte, nećemo vam ovo dozvoliti!“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare