U trenutku kad palestinska ekstremistička organizacija Hamas sprovodi nezapamćen napad na teritoriju Izraela, u kojem je više od 1.000 ljudi s obe strane ubijeno, Srbija ukida vize za nosioce službenih i diplomatskih pasoša u Palestini. To bi moglo izazvati novi diplomatski skandal, jer bi se u ovom trenutku moglo protumačiiti kao prst u oko Izraelu, ali i međunarodnoj zajednici.

Na predlog Vlade Srbije, Odbor za spoljne poslove Skupštine Srbije prihvatio je u ponedeljak Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Palestine kojim se ukidaju vize za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.

Interesantno je da je ovaj sporazum potpisan još 2020. godine. Dakle, punih tri godine se čekalo da prođe kroz proceduru i da bude upućen Skupštini na usvajanje. Ni manje, ni više nego baš u trenutku dok se dešava nezapamćena agresija palestinske ekstremističke grupe Hamas u Izraelu.

Doduše, istina je da je Vlada Srbije predložila potvrđivanje ovog sporazuma o ukidanju viza za vlasnike diplomatskih i službenih pasoša u Palestini, pre nego što je došlo do sukoba, tačnije na sednici održnoj 28. septembra.

Šta mi imamo s tim?

U skupštinsku proceduru zvanično je ušao dan kasnije 29. septembra. Sukobi u Izraelu i Gazi počeli su u subotu 7. oktobra, a skupštinski Odbor za spoljne poslove u ponedeljak bez imalo promišljanja predlog usvaja. Članovi odbora nisu želeli da razmotre ni da li bi u ovom trenutku bilo bolje da se usvajanje ovog predloga makar odloži.

Na sednici kojoj je prisustvovalo 13 članova, predsednik ovog odbora i potpredsednik SSP Borko Stefanović jedini je bio protiv.

Foto:A.K./ATAImages

Kako navodi u izjavi za Novu, njegov predlog je bio da se usvajanje ovog predloga zakona odloži.

“Tražio sam da se to povuče s dnevnog reda, zato što je izbio rat. Usvajanje tog sporazuma u ovom trenutku je prst u oko i Izraelu i međunarodnoj zajednici, jer bi delovalo da usred ratnog sukoba omogućavamo putovanje bez viza nosiocima diplomatskih i službenih pasoša, za koje u ratnom vihoru ne znamo ni kako, ni gde se izdaju, niti gde se štampaju i ko sve može da ih dobije u ovom trenutku. To nema veze s mojim stavom o Palestini, ali samo mislim da je u ovom trenutku usvajati ovaj sporazum štetno i podložno negativnim interpretacijama”, navodi Stefanović.

Međutim, članovi odbora iz redova vlasti su ovaj predlog odbili.

“Predstavnici SNS i njihovih partnerskih stranaka rekli su da je to Vlada usvojila i mi tu nemamo šta da radimo. Od 13 članova koji su prisustvovali sednici, ja sam jedini bio protiv”, navodi Stefanović.

Palestina nije Hamas

Pored njega, iz redova opozicije na sednici je bila još samo poslanica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić. Ona je kao zamenik člana menjala šefa svoje poslaničke grupe Stefana Jovanovića.

Sanda Rašković Ivić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Glasala je “za”, a kako navodi u izjavi za Novu, to ne znači da podržava napad na Izrael. Štaviše.

“Glasala sam da se predlog usvoji, zato što tih pasoša nema mnogo i može lako da se iskontroliše. To nije Hamas, to je normalna Palestina koja nije militantna i koja ne mora i ne treba dodatno da bude kažnjavana. Ne opravdam Hamas, smatram da je ovo što se dešava užasan zločin, ali mislim da sama Palestina živi u aparthejdu koji je bezmalo ravan onom u Južnoafričkoj Republici. Smatram da u današnje vreme digitalizacije lako možete da proverite verodostojnost pasoša”, navodi Rašković Ivić.

U svakom slučaju, ovakva odluka mogla bi da bude zamerena Srbiji. I to u trenutku kad je naša pozicija u međunarodnoj javnosti vrlo teška zbog nedavnih događaja u Banjskoj i pucnjave u kojoj su poginuli jedan kosovski policajac i troje Srba. Odgovornost je prihvatio bivši potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, a zbog svega toga međunarodna zajednica ozbiljno razmatra uvođenje nekog vida sankcija Srbiji.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare