Mitinzi koje je krajem osamdesetih godina prošlog veka organizovao Slobodan Milošević u suštini su krivi za pogrešne procene o broju učesnika na svim kasnijim skupovima, jer se još tada krenulo sa neumerenim preterivanjem, istakao je za portal N1 novinar Aleksandar Gubaš, koji se više od trideset godina bavi različitim metodama merenja broja okupljenih na javnim skupovima.
U samo predvečerje obnovljenog višestranačja u Srbiji održana su tri masovna politička skupa. Prvi je bio 19. novembra 1988. godine na beogradskom Ušću, a centralna ličnost Mitinga bratstva i jedinstva bio je tadašnji predsednik Predsedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije Slobodan Milošević, piše N1.
Sledeći skup bio je krajem februara 1989. godine ispred tadašnje Savezne skupštine i čuven je po tome što su okupljeni uzvikivali „Uhapsite (Azema) Vlasija” (smenjeni predsednik Saveza komunista Kosova), na šta je Milošević odgovorio: „Ne čujem dobro, ali će biti uhapšen“. Treći veliki miting u nizu održan je 28. juna 1989. na Gazimestanu, a glavni protagonista ponovo je bio – Milošević.
„U procenama broja prisutnih tada se došlo do milion pristalica na Ušću, iako je realna cifra teško mogla da pređe 100.000, pa do čak dva miliona na Gazimestanu. Na tom skupu možda nije ni bilo više ljudi nego na Ušću, ali pošto je bio sledeći u nizu moralo je da se kaže da je posećeniji od prethodnog. To je ta logika. Miting pred saveznim parlamentom u februaru 1989, prema uvidu u arhivski materijal koji nije upotrebljiv za neke preciznije procene, okupio je možda nešto više od 50.000 ljudi“, ocenjuje naš sagovornik.
U Srbiji je nakon obnavljanja višepartizma 1990. godine održano na stotine političkih skupova, a Gubaš je za portal N1 napravio listu deset najmasovnijih, koju možete pogledati u nastavku teksta.
Na skupu koji je organizovala Srpska napredna stranka ispred Doma Narodne skupštine bilo je između 30.000 i 35.000 ljudi, iako ih je više od tog broja dovedeno u Beograd, ali se nisu svi priključili mitingu.
U pogrebnoj povorci koja se kretala ulicama Beograda ka Novom groblju, gde je sahranjen ubijeni premijer Srbije Zoran Đinđić, bilo je između 30.000 i 40.000 ljudi.
Miting pod nazivom „Kosovo je Srbija“, koji su zbog proglašenja nezavisnosti Kosova organizovali Vlada Srbije i Skupština, okupio je ispred Doma Narodne skupštine između 30.000 i 40.000 učesnika.
Skupu koji je u čast predsednika Rusije Vladimira Putina organizovan ispred Hrama Svetog Save prisustvovalo je 40.000 ljudi, a slično kao i na mitingu „Budućnost Srbije“ jedan broj građana koji su pristigli u Beograd tog dana nije se pojavio i na samom skupu.
U Beogradu i desetinama drugih gradova u Srbiji svakodnevno su se više od tri meseca održavali skupovi u okviru građanskih i studentskih protesta zbog izborne krađe u drugom krugu lokalnih izbora 16. novembra 1996. godine. Protestni skup održan 4. decembra 1996. nakon što je onemogućen rad Radiju B92 i Radio Indeksu, koji su svakog dana izveštavali sa protesta, okupio je između 45.000 i 50.000 demonstranata.
Skupu Srpske napredne stranke pod nazivom „Srbija nade“, koji je održan na platou ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, prisutvovalo je između 45.000 i 50.000 ljudi.
Četvrti po redu protestni skup pod nazivom „Srbija protiv nasilja“, koji je završen šetnjom i okruživanjem zgrade Radio-televizije Srbije, okupio je između 45.000 i 50.000 građana.
Proslavi Nove godine po Julijanskom kalendaru, koju je, tokom višemesečnih demonstracija, na beogradskom Trgu Republike i okolnim ulicama organizovao Studentski protest 1996/97, prisustvovalo je između 50.000 i 60.000 građana.
Treći po redu protestni skup pod nazivom „Srbija protiv nasilja“ okupio je ukupno oko 60.000 učesnika, od kojih je u koloni koja je prolazila Ulicom Kneza Miloša ka mostu Gazela bilo oko 55.000 ljudi.
Najmasovniji skup u višestranačkoj Srbiji, bez ikakve dileme, bile su demonstracije održane pred nekadašnjom Saveznom skupštinom, a povod je bila izborna krađa 24. septembra 2000. godine. Tokom celodnevnog protesta na ulicama Beograda bilo je ukupno oko 120.000 ljudi, a u kritičnom momentu pred Skupštinom je bilo do 80.000 demonstranata.
BONUS VIDEO: Četvrti protest protiv nasilja u Beogradu