Ivica Dačić Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Bivši poslanici Evropskog parlamenta koji će posredovati u dijalogu vlasti i opozicije u Beogradu, Knut Flekenštajn i Eduard Kukan, nisu pristrasni i već su pokazali ozbiljnost i odgovornost, ocenio je danas predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić.

„Netačno je da smo mi uslovljavali nastavak međustranačkog dijaloga time da li će (evroposlanica) Tanja Fajon učestvovati ili neće, ali jeste bilo kritika na njene izjave, jer ako ste posrednik, onda morate da se pazite takvih izjava koje vas svrstavaju na jednu stranu“, rekao je Dačić na K1.

On je naveo da Evropski parlament ne komanduje i dodaje da vlast u Srbiji nema obavezu da ispunjava sve predloge.

Navodi da je dijalog dobra volja vladajuće koalicije da se stvore takvi uslovi da niko ne traži alibi da na izborima ne učestvuje.

Smatra da je pitanje učesnika u dijalogu „veštačka dilema“, jer se, kako kaže, od početka zna odgovor.

„Imamo jedan broj stranaka koje su bojkotovale izbore, imate one koji nisu. Očigledno je bilo jasno da dijalog neće biti kao onaj prethodni, jer su tada bile samo stranke koje su u skupštini“, istakao je Dačić.

On je dodao da je sa predsednikom Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvidom Mekalisterom razgovarao o modalitetima, odnosno o tome da je bilo nužno da dođe do promene, jer format zbog toga mora da se menja.

„Promenila se situacija i za moguće teme, jer stvari nisu iste kao na početku“, rekao je Dačić i podsetio da je 90 odsto zaključaka iz prethodnog dijaloga ispunjeno.

Predsednik Skupštine ukazuje da je nemoguće da se sve stranke okupe za istim stolom, jer, primera radi, Demokratska stranka Srbije i Srpska radikalna stranka u tome ne žele da učestvuju ako su tu stranci, ali smatra da treba saslušati sve partije.

„Pitanje je da li će svi biti saglasni sa onim o čemu se razgovara. Za to ne može biti niko odgovoran, sem učesnika. Na nama je da organizujemo sastanak i da se okupimo, a da li ćemo doći do rešenja, to je pitanje za učesnike“, rekao je Dačić.

Ocenjuje da nije realno da stranke koje su bojkotovale izbore neće sesti za pregovarački sto, jer, kako kaže, oni su i tražili dijalog.

Predsednik parlamenta je naveo da teme mogu biti iz nekoliko oblasti, eventualne primedbe na izborni zakon, kontrola izbora, sprečavanje pritisaka na birače, finansiranje kampanje, medijski uslovi.

„Da vidimo šta se konkretno predlaže kada je reč o tome, a načelno možete govoriti o čemu god hoćete, zato sam i rekao da dijalog nije fontana želja“, objasnio je Dačić.

Upitan da prokomentariše izbor novog-starog direktora RTS-a Dragana Bujoševića i da oceni da li je javni servis u „zagrljaju vlasti“, Dačić je kazao da Bujoševića nikada nije tumačio „kao njihovog“ u političkom smislu i da nema saznanja da je u RTS-u neko ko je blizak Socijalističkoj partiji Srbije.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar