Danima se nagađa o razlozima zbog kojih predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić nisu došli ispred “Vladislava Ribnikara” i upalili sveću nastradalim učenicima i čuvaru ove škole. Punih osam dana raspredale su se priče o tome da je pozadina ovakve odluke vrha vlasti strah od toga da se pojave pred građanima svoje zemlje. Tek juče premijerka je rekla da je htela da izbegne politizaciju tragičnog događaja, dok je predsednik naveo da je zapalio sveću u crkvi i da nije mislio da od toga treba da pravi predstavu. Njegovih pet uzastopnih obraćanja građanima Srbije ovim povodom demantuje ovu tezu.
Tri puta zaredom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću danas je upućeno pitanje zašto nije otišao da upali sveću ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“. Tri puta Vučić je rekao da ne razume pitanje, a zatim ovako odgovorio:
“Išao sam u crkvu da zapalim sveću, nisam vodio kamere, nisam smatrao da je potrebno u crkvi. Čini mi se da je to mesto gde se pale sveće. I na svako drugo sam mogao da odem, ali nisam smatrao da od toga treba da pravim predstavu i da kačim na Instagram. Četiri ili pet dana nisam ništa kačio na Instagram, na društvene mreže ili bilo šta drugo. Osim što sam morao da reagujem konkretnim merama. Svakome sam uputio saučešće. Nisam razumeo suštinu i smisao pitanja. Valjda svaki put moramo da postupimo onako kako vama padne na pamet i mislim da sam bar 10 puta izjavio saučešće. Jeste hteli da kažete da mi nije žao dece?“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara Nova S Željka Veljkovića.
“Ne razumem smisao pitanja. Jednako glupo kao i zašto dani žalosti počinju od petka, ne od četvrtka, pa je to valjda zbog utakmice. Nikada nisam razumeo šta je smisao nečega iza čega ne vidim ništa smisleno ni pametno“.
Smisleno je možda bilo da se predsednik pokloni žrtvama najveće tragedije koju pamti glavni grad. Smisleno je možda bilo i da se upiše u knjigu žalosti. Ipak, to se nije desilo. Umesto odlaska ispred škole Vučić je izabrao da se pet puta u devet dana obrati naciji.
Premijerka je, pak, imala malo drugačije objašnjenje.
“Nismo želeli da politizujemo ovu tragediju i nikada nećemo politizovati nikakve tragedije, za razliku od drugih političkih aktera koji su krenuli da politizuju nepuna četiri sata nakon neshvatljivih zločina u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’“, kazala je Brnabić.
Kako je rekla, četiri sata je trebalo „nekim opozicionim liderima da relativizuju događaj“.
“I da za to optuže Aleksandra Vučića i SNS. Mi nismo hteli da politizujemo i nikada to nećemo raditi. I upravo zbog toga nismo išli ispred škole i ostavljali cveće, palili sveće. Zato što mislim da svako normalan u Srbiji zna koliko je svima nama u Srbiji teško. Da sam otišla, vi biste rekli da sam politizovala, i da želim to da iskoristim za političku promociju“, izjavila je Brnabić.
Na pitanje da li su to zaista pravi razlozi ili se iza svega krije strah od reakcije građana, direktor vesti na televiziji Nova S Slobodan Georgiev kaže da je to pitanje njihove odluke i ničega drugog.
“To je njihova odluka. Oni su odlučili da ne odu tamo i da se ne upišu u knjigu žalosti. Vučić sad kaže da je upalio sveću u crkvi. Pretpostavljam da je išao u crkvu sa Draganom J. Vučićevićem, koji je javno govorio da sveće ne treba paliti ispred škole, već u crkvi. Zato, pretpostavljam da su kao dva velika hrišćanina otišli u crkvu zajedno”, kaže Georgiev za Nova.rs.
Smatra i da je teško objasniti zašto njihovog potpisa nema u knjizi žalosti.
“U nju su se upisali mnogi građani Srbije, upisali su se i mnogi stranci koji su prolazili kroz našu zemlju, a predsednik se nije upisao. Niti premijerka. A znamo da idu u strane ambasade da se upišu u knjigu žalosti, kad se nešto desi u njihovim matičnim državama. I to je u redu i treba tako, ali zašto ne u Ribnikaru? Znamo da je Ana Brnabić išla da se upiše u knjigu žalosti u Bakingemskoj palati, kad je umrla britanska kraljica. Do Ribnikara nije otišla. Dakle, oni nemaju elementarno kućno vaspitanje. To su nepristojni, bezosećajni ljudi, klasični radikali… Kad god treba da pokažu empatiju, saosećanje, oni to nisu u stanju da urade. I zato nisu bili tamo”, kaže Georgiev.
Mišljenja je i da je eventualni strah od reakcije građana i opozicije neosnovan.
“Ta priča o izbegavanju politizacije, to su gluposti. Glupost je i mogućnost da bi ih tamo neko napao, ako je to zaista bio razlog. Nikad niko nikog nije napao u takvoj situacji, na mestu gde je neko stradao, pa ne bi ni u Beogardu, ispred Vladislava Ribnikara”, zaključuje Georgiev.
BONUS VIDEO: „Bednici Vučić, Šapić i Brnabić“: Vladeta Janković opisao kako su se osramotili ljudi iz vrha vlasti