Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da vlast priprema "važno pismeno" o uplivu jedne važne zemlje i njeno mešenje u izborni proces u našoj zemlji.

Odgovarajući novinarki režimske televizije Pink, poznate po tome što upravo sa njegovim kabinetom usklađuje pitanja koja će postaviti na konferenciji, Vučić se osvrnuo na kritike iz Nemačke povodom izbornog procesa u Srbiji.

PROČITAJTE JOŠ...

On je rekao da državni organi sastavljaju važno pismeno, odnosno saopštenje o uplivu jedne važne zemlje i mešanju u izborni proces u Srbiji na do sada, kako je rekao, najbrutalniji način.

„Verujem da će za desetak dana do Nove godine negde biti to završeno i onda ćemo to pred pravoslavni Božić moći da uputimo celom svetu da vidi kako se vrši takva vrsta mešanja u procesu koji bi trebalo da suvereno pripada jednoj nezavisnoj zemlji“, istakao je Vučić.

Da nešto sa srpskim izborima nije kako bi trebalo da bude poručili su iz Ministarstva spoljnih poslova Nemačke koji u svojoj poruci podvlače da ono što viđeno tokom izbornog dana nije prihvatljivo za zemlju koja ima status kandidata za članstvo u EU.

„Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU“, navelo je nemačko ministarstvo na društvenoj mreži X.

Stefan Šenah, šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope koja je nagledala izbore u Srbiji, rekao je da je istina u našoj zemlji pomalo šokantna, da izbori nisu bili fer, da se manipulisalo s glasovima i da je sve to problem za zemlju koja želi da ide demokratskim putem.

„Ono što smo videli je cela kmpanja u kojoj je dominirao predsednik. To nije posao predsednika. Predsednik je neutralna osoba koja treba da garantuje za zemlju i za sve ljude. Ali trenutni predsednik je upravljao izborima i bio je kandidat na svim nivoima, bez obzira da li je selo ili cela republika“, podsetio je Šenah gostujući u Novom danu na N1.

Upitan za izjavu Vladimira Bilčika, koji je kazao da su izbori protekli glatko, Šenah kaže da partnerstvo i demokratija ne leže na lepim rečima već na istini.

„A istina je bila malo šokantna za ono što se dešava u vašoj zemlji“, napomenuo je.

I na konferenciji za medije misije ODIHR je istaknuto da je Srpska napredna stranka imala sistematsku prednost koja je stvorila nepravedne uslove na izborima, a dominiralo je uključenje predsednika Srbije u kampanju.

Aleksandar Vučić SNS izborni štab Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„To ozbiljno podriva fer uslove u izbornom takmičenju jer bi predsednik trebalo da bude neutralna figura koja izražava nacionalno jedinstvo“, rekli su posmatrači.

Za nepravedne izborne uslove i navodne manipulacije glasovima rečeno je da su „vrlo ozbiljni problemi“ kojima moraju da se pozabave institucije Srbije.

Primećeno je, kako se navodi, grupno glasanje i narušavanje tajnosti glasanja.

„Videli smo ozbiljne neregularnosti, kao kupovinu glasova i stavljanje glasova u glasačke kutije“, rekli su predstavnici međunarodnih posmatrača.

Da je izborni proces u Srbiji sporan ističu i Socijaldemokrate, koji čine drugu najveću grupaciju EP. Oni su u svom saopštenju naglasili da je neophodna istraga svih prijavljenih nepravilnosti.

„Vesti o autobusima sa nerezidentima koji dolaze u Beograd da glasaju su šokantne. Krađa glasova, mito i korupcija ne sme biti dozvoljena u demokratskom svetu. Srbi zaslužuju pravdu i demokratiju, ne lažne izborne procese sa nasiljem i polarizacijom. Sve prijavljene neregularnosti moraju biti istražene. Jako smo zabrinuti zbog navoda o pritiscima na glasače, govora mržnje u kampanji, uznemiravanje novinara i civilnog društva u Srbiji, zloupotrebu državnih resursa i potencijalno rusko mešanje“, istakao je Abdreas Šnajder član posmatračke misije Evropskog parlamenta.

„Nije ni čudo što su im na pobedi na izborima čestitali Putin, Orban i Kina, gde nema opozicije“

Predstavnik Stranke slobodnih demokrata Nemačke, koji čine vladajući koaliciju, Tomas Haker, rekao je da su izbori u Srbiji dobili zabrinjavajuću ocenu i da nije čudo što su izbornom pobedniku (SNS i Aleksandru Vučiću) čestitali samo Viktor Orban, Vladimir Putin i kineske diplomate, predstavnici država u kojima ili nema opozicije ili je sloboda medija toliko kontrolisana da opozicione stranke gotovo da nemaju priliku da se vide.

Foto:EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

„Slučajevi kupovine glasova i zloupotrebe javnih resursa nedostojni su zemlje koja pregovara o pristupanju Evropskoj uniji. Nije ni čudo što su do sada izbornom pobedniku čestitali samo Viktor Orban, Vladimir Putin i kineske diplomate. Tri zemlje u kojima ili više nema opozicije ili je sloboda medija toliko kontrolisana da opozicione stranke gotovo da nemaju priliku da se vide.  Ako se tvrdnje nastave potkrepljivati, EU bi bilo dobro savetovano da konačno ispita svoj odnos sa Srbijom i razmotri ozbiljne posledice u pogledu pristupnih pregovora“, objašnjava Haker.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare