Bivša direktorka Agencije za sprečavanje korupcije Majda Kršikapa sada je ministar savetnik Stalne misije Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama. Vrlo neobično, s obzirom da je reč o ženi koja je podnela ostavku nakon samo dva meseca na čelu Agencije i to nakon što je najavila vanrednu kontrolu imovine 14 funkcionera, među kojima su bili bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić, ministar finansija Siniša Mali, lider LDP Čedomir Jovanović, kao i bivši direktor Aerodroma Nikola Tesla Saša Vlaisavljević...
Na sajtu Stalne misije Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi piše da se Majda Kršikapa nalazi na poziciji ministra savetnika.
Svojevremeno je Kršikapa izazvala veliku pažnju javnosti, prvo najavama provere imovine velikog broja funkcionera, a zatim odlukom da ode s mesta direktorke Agencije za borbu protiv korupcije praktično preko noći.
Javnost je tada ostala uskraćena za razloge ove ostavke, zbog čega se postavljalo pitanje da li je na nju vršen pritisak sa kojim nije mogla da se izbori.
S obzirom na to da je Agencija u tom periodu trebalo da istraži mnogo afera.
Samo desetak dana pre nego što će Kršikapa podneti ostavku, Agencija je objavila izveštaj o troškovima kampanje za predsedničke izbore 2017. godine, u kom je obelodanila da su političke stranke na osnovu donacija fizičkih lica prikupile 54 puta više novca nego 2012. godine.
Najviše novca od donacija građana prikupili su tada pobednik izbora Aleksandar Vučić, oko 270 miliona, i nestranački kandidat Vuk Jeremić, oko 220 miliona dinara.
U izveštaju se navodi i da je kandidat vladajuće Srpske naredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić imao ubedljivo najveći broj individualnih donatora – čak njih 6.940 doniralo je istovetne sume od 40.000 dinara, pri čemu su mnogi primaoci socijalne pomoći. On je objasnio da su to bile uplate trećih lica, što predstavlja indirektno priznanje o kršenju zakona. Sličan način prikupljanja desio se i 2014. tokom parlamentarnih izbora, ali je tada Agencija zbog sumnje u pranje novca zatražila dodatne provere.
Te godine je Agencija podnela Skupštini grada Beograda i inicijativu za razrešenje Jasminke Bjeletić sa javne funkcije direktorke Apoteka Beograd jer je utvrdila da je Bjeletić prekršila zakon o Agenciji. Ona je kao v.d. direktorka Apoteke zaključivala ugovore sa privrednim društvom Velexfarm, sa kojim ova ustanova nije imala poslovnu saradnju pre njenog stupanja na javnu funkciju, a u kojem je zaposlen njen sin.
Agencija je trebalo do kraja da istraži i aferu „tetka iz Kanade“, odnosno da vanrednom kontrolom imovine ministra Aleksandra Vulina utvrdi odakle mu 205.000 evra za kupovinu stana u Beogradu. On je nemušto objasnio da je novac pozajmio od suprugine tetke iz Kanade i da je malo po malo unosio u Srbiju.
Trebalo je obaviti i vanrednu kontrolu imovine ministra Nenada Popovića, koji je u to čije ime se našlo u „Rajskim papirima“.
U jednom od retkih intervjua, mesec dana nakon stupanja na čelo Agencije, Kršikapa je na pitanje da li je bilo nekih pritisaka izjavila da nije, da ih ne očekuje kao i da na njih neće pristati. Onda je pokrenula vanrednu kontrolu imovine 14 funkcionera, među kojima su bivši predsednik Srbije Tomilav Nikolić, tadašnji poslanik Čedomir Jovanović, ali i aktuelni ministar finansija, a tad gradonačelnik Beograda Siniša Mali…
Nakon što je podnela ostavku na mesto direktorke Agencije, Kršikapa je jedno vreme bila zaposlena u Pravosudnoj akademiji.
Sada je dobila novu funkciju, na koju je mogla biti postavljena samo odlukom Ministarstva spoljnih poslova…
BONUS VIDEO:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare