Direktor Centra za studije Jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber naveo je da mu sporna tačka 10 zvuči kao da se odnosi na uzajamno priznanje etničkih manjina, a ne Srbije i Kosova.
On je na svom Tviter nalogu napisao da mu jezik strukture rečenice ukazuje da govori o manjinama, a ne o državnom priznanju.
„Nastavak tačke je o manjinama“, naveo je Biber.
The controversial point 10 sounds to me like it refers the mutual recognition of ethnic minorities not of the parties, i.e. Serbia and Kosovo. 1. the language of the sentence structure is about minorities not state recognition, 2. the rest of the point is about minorities. https://t.co/6fy4FYDZ64
— Florian Bieber (@fbieber) September 4, 2020
On je dodao da se „uzajamno priznanje“ obično odnosi na međunarodni sporazum, gde se strane slažu da priznaju jedna drugoj diplome ili standarde.
4. It seems silly, even for the Trump administration to "sneak in" recognition like this.
In brief a storm in a tea cup that suits Vučić.— Florian Bieber (@fbieber) September 4, 2020
„Zvuči smešno, čak i za Trampovu administraciju da na ovaj način podvali priznanje. Kao bura u čaši vode, to odgovara Vučiću“, napisao je Biber.
Podsećamo, prilikom jučerašnjih pregovora u Beloj kući Beogradu je ponuđen papir, na kome je, kako je rekao Siniša Mali zatraženo od Srbije da prizna Kosovo.
Ipak, specijalni savetnik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel je na Tviteru negirao da je pitanje međusobnog priznanja bilo na stolu.
U spornoj tački piše:
„Obe strane obavezuju se na međusobno priznanje i zaštitu etničkih manjina i restituciju imovine, rešavanje statusa lica bez državljanstva i pristaju na otvaranje kancelarija zaduženih za zaštitu i godišnje izveštavanje o pravima manjina“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare