Oglas

1751552638-int_veran_matic005_b-1024x675.jpg
Veran Matić Foto:FoNet/Aleksandar Barda

ANEM: Političari protiv novinara u Srbiji vode rat kao u periodu od 1998. do 2000. godine

autor:
03. maj. 2026. 08:55

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) upouzorila je danas, povodom Svetskog dana slobode medija, da se protiv novinara u Srbiji vodi rat kao u periodu od 1998. do 2000. godine.

Oglas

"Politička klima, nažalost, veoma je slična onoj iz perioda od 1998. do 2000. godine, kada su političari vodili rat protiv medija, uključujući i tadašnjeg ministra informisanja, a današnjeg predsednika Srbije Aleksandra Vučića", ocenio je ANEM.

Kako je istakao, "takav jedan rat protiv novinara vodi se i danas u Srbiji i, po rezultatima Reportera bez granica, ponašanje vladajućih političara protiv novinara i medija, kada bi se samo to merilo Srbija bi bila na 151. mestu od 180 zemalja u kojima se meri sloboda štampe".

"Ogroman broj incidenata i fizičkih napada u kojima su novinari bili konstantna meta parapolicije i policije rezultirao je značajnim uvećanjem broja predmeta u tužilaštvima i simboličnim brojem presuda. Za dve godine više od 200 formiranih predmeta i samo pet osuđujućih presuda za pretnje i nasilje prema novinarima", saopštio je ANEM.

Upozorio je da je "osiromašenje istinskih profesionalnih medija nastavljeno uz pomoć Ministarstva informisanja i telekomunikacija koje se uticajem na način formiranja komisija svesrdno trudi da budžetska sredstva za projektno sufinansiranje isključivo usmerava ka provladinim medijima i vladinim nevladinim (GONGO) organizacijama".

Takođe je naveo da "Srbija nema Savet Regulatnog tela za elektronske medije (REM) već godinu i po dana tako da Zakon o elektronskim medijima nema ko da primeni što rezultira nekažnjivim govorom mržnje i haosom u etru".

"Vlast dosledno ignoriše primenu Zakona o javnim medijskim servisima koji je usvojen sredinom prošle godine. Ministar informisanja i telekomunikacija oglašava se samo kada treba dodatno da napadne i kritikuje istinski profesionalne medije koji su pod konstantnim udarom čelnih ljudi države i skupštine", naveo je ANEM.

Saopštio je da "sve to doprinosi afirmaciji nekažnjivosti zločina nad novinarima u Srbiji koje je kulminiralo odlukom Apelacionog suda u vezi s ubistvom Slavka Ćuruvije koje je, po oceni Vrhovnog suda, rezultat nezakonitog postupanja drugostepenog sudskog veća".

ANEM je ukazao da u takvim okruženju novinari i medijski radnici obeležavaju Međunarodni dan slobode medija.

"Ostajemo verni principima profesionalnog novinarstva koje poštuje zakone i kodekse sa snažnom rešenošću da sve 43 članice ANEM-a, ali i drugi nezavisni i profesionalni mediji ne samo opstanu u složenim okolnostima već i da će nastaviti da svakodnevno jačaju i šire svoj uticaj uprkos svim preprekama, opstrukcijama, pretnjama i napadima", poručila je ova asocijacija.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare