Ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji, Šan Meklaud kaže da napuštanje Evropske unije ne menja činjenicu da je Britanija posvećena prosperitetu Zapadnog Balkana, čemu svedoče i najave iz te zemlje o povećanju tehničke, političke i finansijske pomoći celom regionu.
U razgovoru za Nova.rs Meklaud je navela da je njena zemlja posvećena „oblikovanju odnosa“ sa državama članicama EU, ali i sa onima koji nisu deo te zajednice:
„Ujedinjeno Kraljevstvo je napustilo Evropsku uniju 31. januara, u skladu sa rezultatom referenduma održanog 2016. godine. Posle tri godine veoma žive političke debate u našoj zemlji, sada gledamo unapred i usredsređeni smo na oblikovanje naše budućnosti. U mesecima koji predstoje nastavićemo da vodimo konstruktivan dijalog o tome kako će izgledati naši budući odnosi. Taj dijalog ne vodimo samo sa EU, već i sa drugim državama, uključujući i Srbiju”, napomenula je Meklaud.
Ona je kazala da primećuje mnogo mogućnosti za unapređenje saradnje između Velike Britanije i Srbije, te da će njena zemlja nastaviti da podržava Vladin program digitalizacije i reformi, koji će, kako navodi, unaprediti život običnih građana, poboljšati investicionu klimu i omogućiti narednoj generaciji da gradi svetliju budućnost za svoju zemlju:
„Na Samitu o Zapadnom Balkanu 2018. godine u Londonu, najavili smo ambiciozan program ‘Škole za 21.vek’, čiji su prvi rezultati već vidljivi. U okviru ovog programa svi osnovci u 1.150 škola u Srbiji dobijaju svoj mikrobit džepni računar, kao i podršku da savladaju osnove programiranja, razviju kritičko mišljenje i sposobnost rešavanja problema. Očekujemo da ovaj program ima veoma pozitivne društvene, tehnološke i ekonomske rezultate u periodu koji je pred nama”, naglasila je ambasadorka Velike Britanije u Srbiji.
Meklaud napominje da je pored programa posvećenog osnovcima od 2015. godine, Ujedinjeno kraljevstvo kroz “Fond za dobru upravu” podržalo više od 60 različitih projekata koji se tiču strukturnih i ekonomskih reformi u Srbiji.
„Najveći smo bilateralni donator programa “eUprava”. Podržali smo reformu katastra, uvođenje servisa “e-Beba”, smanjivanje obima nenaplativih bankarskih kredita, i druge projekte čiji je cilj razvoj kvalitetnijih usluga za građane i privredu u vašoj zemlji. Do sada smo u ove projekte uložili više od 20 miliona funti i na tome se ne zaustavljamo“, naglašava ona.
Meklaud pojašnjava da njena država nije napuštanjem EU napustila Evropu, te da je raduju politički i vojni kontakti Velike Britanije i Srbije, koji su u poslednje vreme intezivirani.
„Ove nedelje je premijerka Brnabić bila gošća investicionog samita EBRD u Londonu. Na Imperijal koledžu je održala inspirativno predavanje mladim ljudima, predstavivši ambicije koje Srbija ima na polju digitalizacije, tehnologije i obrazovanja. Takođe, ove sedmice je Beograd posetio zamenik načelnika Generalštaba oružanih snaga Ujedinjenog kraljevstva, admiral Frejzer. Ovom prilikom je potpisan plan bilateralne vojne saradnje, koji u 2020. godini sadrži čak 33 zajedničke aktivnosti“, rekla je Mekalud, dodajući da se svi ovi primeri uklapaju u njenu ličnu ambiciju kao ambasadoke.
„I Srbija i Britanija su deo evropskog kontinenta i imamo zajednički interes da on bude stabilan, bezbedan i prosperitetan“, poručila je ona.
Govoreći o predstojećim izborima u Srbiji, britanska ambasadorka je kazala da nije na njoj kao predstavnici jedne strane zemlje da govori o tome šta treba da rade stranke, političari i birači:
„Nezavisni, pluralistični mediji i slobodni, fer izbori su osnovni stubovi zdrave demokratije. Odluka o tome da li će izaći na izbore je na partijama, potencijalnim kandidatima i građanima Srbije, dok Vlada ima obavezu da, u skladu sa međunarodnim demokratskim standardima koje je Srbija prihvatila, obezbedi uslove za fer i slobodne izbore. Ono što ovih dana često govorim je da, kad se izbori održavaju u mojoj zemlji, kao građanka, želim slobodno da biram između različitih politika, platformi, kandidata. Želim da imam slobodan pristup stavovima koje zastupaju, preko slobodnih medija”, opisuje Meklaud, ističući da je u tom procesu veoma važna uloga javnog medijskog servisa Velike Britanije, BBC-a.
“Značaj pristupa javnosti informacijama je prepoznata u međunarodnim obavezama, koje podrazumevaju pravo javnosti na istinito informisanje”, istakla je sagovornica portala Nova.rs.