Volodimir Tolkač Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Ambasador Ukrajine u Srbiji Vladimir Tolkač izjavio je da bi se predsednici Srbije i Ukrajine, Aleksandar Vučić i Volodimir Zelenski, mogli sresti već sledeće nedelje u Tirani, gde je za 28. februar zakazan međunarodni samit "Ukrajina-Jugoistočna Evropa".

Na tom skupu, koji organizuje premijer Albanije Edi Rama i Zelenski, razgovaraće se o pitanju pružanja pomoći Ukrajini u kontekstu njenog otpora ruskoj vojnoj agresiji, kazao je Tolkač u intervjuu za Demostat i dodao da je Vučić ne tako davno obavestio srpske medije da planira da prisustvuje tom događaju, piše N1.

Volodimir Tolkač Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Tolkač je pozvao Srbiju da ne prizna rezultate izbora za predsednika Rusije, navodeći da ruski predsednik, rugajući se svim demokratskim mehanizmima, suprotno svim normama međunarodnog prava, pokušava da sprovede takozvano glasanje na okupiranim teritorijama Ukrajine, a ta činjenica ne može a da ne izazove protest.

„S tim u vezi, želim da pozovem vlasti Srbije da ne priznaju rezultate takozvanog izbora ruskog predsednika, da se suprotstave pokušajima legitimizacije okupacije putem učešća ‘međunarodnih posmatrača’ na okupiranim teritorijama“, kazao je Tolkač.

On je istakao da Ukrajina ne želi da se među mogućim prekršiteljima zakona teritorije koju međunarodno društvo, pa i Srbija, poštuje i priznaje, nađu državljani Srbije. Tolkač je naveo da u političkom aspektu između Ukrajine i Srbije još ne postoji zajednička vizija o ratu u Ukrajini, jer je srpska strana više puta istakla da štiti nacionalne interese u odnosima sa Rusijom.

Pročitajte još...

„Srbija se nije pridružila sankcijama protiv Ruske Federacije i nije uvela sopstvene restriktivne mere. Takođe, primetno je odsustvo napredovanja u ukidanju registracije i zatvaranju predstavništava nejasnih ruskih organizacija na teritoriji Srbije, poput ‘Druga Ukrajina’ i tzv. DPR, koji imaju sve osobine antiukrajinskog delovanja“, naveo je Tolkač.

Prema njegovim rečima, to se ne može nazvati prijateljskim odnosom prema Ukrajini, kao ni to što su srpski zvaničnici obeležili praznik „vojske osvajača i ubica“.

Sastanci predsednika dve zemlje na marginama prošlogodišnjih evropskih samita, politički signali, sve je to dobro. Međutim, nije potrebna samo deklarisana podrška, već i primena ove podrške u praksi u kontekstu ruske agresije, kazao je Tolkač i dodao da se u današnjoj realnosti pozicija neutralnosti u ukrajinskom društvu doživljava kao „tiha“ podrška ruskoj agresiji i genocidu u Ukrajini. On je zahvalio rukovodstvu Srbije na pruženoj humanitarnoj pomići Ukrajini i na pomoći i stvaranju uslova za život ukrajinskih izbeglica.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare