Oleksandr Aleksandrovič Foto: N1

Ambasador Ukrajine u Beogradu Oleksandr Aleksandrovič, komentarišući diplomatski skandal sa aferom ikona, rekao je da je ambasada u Sarajevu poslala diplomatsku notu Ministarstvo spoljnih poslova BiH i zatražila odgovore o tome odakle Miloradu Dodiku sporna ikona koji je poklonio Sergeju Lavrovu tokom posete Banjaluci.

Afera ikona i diplomatski skandal koji je izazvala nije okončana, a do kakvih je saznanja došla Ukrajina o poklonu koji je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov dobio od člana predsedništva BiH Milorada Dodika, otkrio je Aleksandrovič u razgovoru za N1.

On je rekao da pregovore vodi ukrajinska ambasada u Sarajevu, koja je i zatražila odgovore od BiH.

„Uputila je notu, ali za sada nije dobila nikakav odgovor“, rekao je Aleksandrovič.

Ambasador je podsetio da su i Ukrajina i BiH članice Konvencije UN o merama za zabranu i sprečavanje nedozvoljenog uvoza, izvoza i prenosa svojine kulturnih dobara, što kako je rekao, znači da dve zemlje moraju da sarađuju po tom pitanju.

BiH, kaže, mora da objasni odakle im ikona.

„Ako je porodična i poklonjena, to je u redu, ali treba nešto da čujemo od njih. Imam jednu informaciju od Ministarstva kulture Ukrajine, a ono izdaje poslednje dozvole za privremeni izvoz sa teritorije Ukrajine, dakle van zemlje, povodom nekih izložbi i slično, ta ikona nije bila na spisku bilo kakvih dozvola za izvoz. To znači da je ona bila preneta van Ukrajine na nezakonit način. Ali ne optužujemo nikoga, čekamo zvaničan odgovor bosanske strane“, naglasio je ukrajinski ambasador.

Iz Dodikove stranke kažu da je reč o „porodičnoj, osveštanoj ikoni“.

Foto:TANJUG/ZORAN ZESTIC

„Ako nema nikakvih problema, zašto ne čujemo ništa zvanično od BiH strane? Ako je porodično dobro, neko bi se javio i rekao: Ja sam vlasnik ikone, dobio sam je na taj i taj način. Mi znamo da je jedna teritorija Ukrajine pod okupacijom ruske vojske, i znamo na žalost da i državljani Srbije, ali i BiH ratuju na istoku protiv ukrajinske vojske. Mogu da pretpostavim da je neko od tih ljudi izneo ikonu, ali nemam tačne informacije“, izjavio je Aleksandrovič.

Na pitanje ima li dokaza da je ikona ukrajinsko vlasništvo, kaže: „Naravno, činjenica da ikona ima pečat i da je bila na spisku ukrajinske komisije, jasno je da je u vlasništvu ukrajinske države. O tome neka nikakve sumnje“.

Prema njegovim rečima, najlakše je da se stvari razjasne tako što će „bosanska strana da kaže kako je došla do te ikone“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar