Nenad Popović i Aleksandar Vulin u Vladi Srbije Foto:TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/AP Photo/Darko Vojinovic/Amir Hamzagic/ATAImages/Shutterstock

Američka vlada nema ulogu u formiranju nove srpske vlade, rečeno je iz Ambasade SAD za N1.

„Naš stav o (Aleksandru) Vulinu i (Nenadu) Popoviću je dobro poznat. Oni ostaju pod američkim sankcijama“, poručili su iz američke ambasade za N1.

Portparol Stejt departmenta isto ovo je rekao 30. aprila za Glas Amerike, istakavši da SAD ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

U novoj vladi našli su se i Vulin i Popović koji su od prošle godine pod sankcijama SAD.

Ovakav izbor ministara otvorio je pitanje kako će to uticati na odnose sa zapadnim partnerima, pre svega sa SAD, s obzirom da je američki ambasador još pre uvođenja sankcija Vulinu rekao da ne žele da imaju kontakte sa njim.

Bivši ministar bez portfelja Nenad Popović na listu sankcija Stejt departmenta i Ministarstva finansija SAD stavljen je u novembru 2023. zbog pronevera i korupcije.

Nekoliko meseci ranije američko Ministarstvo finansija uvelo je sankcije Vulinu i to zbog, kako navode, umešanosti u „transnacionalni organizovani kriminal, ilegalne operacije sa drogom i zloupotrebu javne funkcije“. U objašnjenju je takođe istaknuto da je Vulin „koristio svoje javne pozicije da podrži Rusiju, olakšavajući ruske aktivnosti koje degradiraju bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana i dajući Rusiji platformu za dalji uticaj u regionu“.

Bodo Veber je za RSE izjavio da je očigledno da je Beograd, kroz kadriranje dvojice članova nove vlade koji su pod sankcijama SAD, vodio računa o negovanju odnosa sa Moskvom.

„No, to ipak ne znači napuštanje politike sedenja na dve stolice (između Istoka i Zapada)“, ocenio je Veber, viši saradnik nevladinog Saveta za politiku demokratizacije iz Berlina.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare