Španija postaje sve privlačnija destinacija za kriminalce koji beže od pravde i traže priliku za nastavak svojih ilegalnih aktivnosti. Nedavno hapšenje Nikole Vušovića, vođe organizovane kriminalne grupe "vračarci" u Barseloni svedoči o tome. Ovaj slučaj ukazuje na to kako kriminalne mreže koriste prednosti španskog pravnog sistema i geografski položaj zemlje. Španija ne samo da je evropski rekorder po zapleni narkotika, već je i ključna tačka iz koje najveće količine droge stižu u Zapadnu Evropu, čineći je središtem najmoćnijih evropskih narko-kartela.
„Zbog svog geografskog položaja Španija je uvoznik hašiša iz Maroka i kokaina iz Latinske Amerike, a takođe i veliki proizvođač marihuane“, izjavio je ranije šef policije Civilne garde, koji je uključen u borbu protiv organizovanog kriminala.
Za dalju distribuciju ka Zapadnoj Evropi, drumski transport se pokazuje kao najefikasniji način, pri čemu se narkotici često švercaju u kamionima koji prevoze voće i povrće.
„Možemo da uništimo jače ili slabije narko-grupe, ali će onda druge pokušati da se nametnu i popune vakuum, kao što se može videti u nasilnim sukobima između suparničkih organizacija na Kosta del Solu“, rekao je za medije tada viši šef Nacionalne policije za drogu i Jedinice za organizovani kriminal.
Jedan od oficira Civilne garde istakao je da se droga švercuje u Evropu na isti način kao i paradajz.
Takođe, nije nepoznanica da je Španija godinama interesantna za kriminalce sa naših prostora, posebno narko-dilere, o čemu svedoče brojna hapšenja.
Poslednje u nizu je hapšenje vođe „vračaraca“ Nikole Vušovića, zvanog Džoni sa Vračara.
Vušović je tri godine bio u bekstvu, a lisice su mu stavljene u Kataloniji. Nedugo za njim, pao je i njegov bliski saradnik Nikola Filipović.
Mnogi državljani Srbije aktivno odlaze u ovu zemlju, često angažovani kao čuvari i uzgajivači marihuane na plantažama.
Srbi u pomenutom poslu mesečno zarađuju između 2.500 i 3.000 evra, a primetno je da se sve više žena odlučuje na ovakav korak.
Španija nudi nekoliko povoljnosti koje kriminalci sa naših prostora zloupotrebljavaju. Prva od njih je strateški položaj, kao i veze sa bivšim kolonijama u Južnoj Americi, koje su ključne za uzgoj i dopremu kokaina.
Drugi važan faktor je članstvo Španije u Evropskoj uniji, što olakšava transport ljudi i robe u druge zemlje EU, čineći ga sigurnijim od drugih delova Evrope. Mnogi primeri hapšenja srpskih kriminalaca koji prevoze drogu, najčešće marihuanu, u kamionima sa drugom robom — često u specijalno izrađenim bunkerskim prostorima — pokazuju kako ovaj biznis opstaje već godinama.
Pored toga, Španija ima liberalniji pristup narkoticima i relativno blagu kaznenu politiku. Zbog popustljivijeg stava policije, posebno u turističkim mestima koja donose značajne prihode, članovi srpskih i balkanskih kriminalnih organizacija uspevaju da iskoriste ovu priliku za razvoj svojih ilegalnih poslova.
Ne treba zaboraviti i da je rat kavačkog i škaljarkog klana počeo baš u Španiji. Od kada je u Valensiji 2014. godiine nestalo 200 kilograma kokaina iz štek-stana do tada jedinstvene kriminalne grupe koja se u najvećoj meri bavila trgovinom kokaina, prošlo je 10 godina tokom kojih je ubijeno više od 70 članova jedne i druge kriminalne organizacije, ali i nevinih građana, slučajnih prolaznika… Ti obračuni nisu zaobišli ni Španiju.
Zijad Nurković (24) teško je ranjen 18. aprila 2019. godine, a bio je blizak likvidiranom vođi barske ekipe, Alanu Kožaru. Nurkić je bio u kolima, pored njega je bila supruga i ćerkicom, kada mu je ubica pucao u glavu. Nurkić je od zadobijenih povreda preminuo posle nekoliko dana.
Baranin Miloš Peruničić (41), saradnik škaljarskog klana, ubijen je 2. juna 2020. u Marbelji. Dok je šetao, prišao mu je ubica obučen u mornarsko odelo i ispalio nekoliko hitaca u njega. Ubistvo se dogodilo nasred ulice, pred brojnim svedocima.
Krajem juna 2022. godine u Marbelji je ubijen srpski državljanin Aleksandar Kolundžić (33). Pre likvidacije Kolundžić je surovo mučen, a pretpostavlja se da je razlog torture bio što je ubijeni Srbin sarađivao sa nemačkom policijom. On je iznajmio kuću u Marbelji, a bio je u kontaktu sa kriminalnim organizacijama sa Balkana. Posle mučenja, ubijen je sa tri hica u glavu. Zbog njegovog ubistva uhapšen je nemački državljanin turskog porekla, u junu 2024. godine.
Dok su se na kokainu vrteli milioni evra, ali je to bio i najrizičniji posao, drugi kriminalci su se bacili na manje unosan biznis, ali i mnogo manje rizičan.
Španija je postala raj za gajenje marihuane u veštačkim uslovima, a Srbi su se brzo „ušemili“ i počeli da gaje kanabis na veliko.
Prilagodljivi i spremni na saradnju, Širom Španije su nikle desetine lokacija na kojima su kriminalne organizacje iz Srbije i Crne Gore gajili „travu2 kojom su snabdevali celu Zapadnu Evropu. Svoj boravak u Španiji sitniji kriminalci su otplaćivali sa nekoliko meseci rada na kućnim plantažama marihuane.
BONUS VIDEO: Akcija policije u Novom Sadu u kojoj je razbijena kriminalna grupa