Stanovnici Kuršumlije su se propisno isprepadali 11. januara, kada je oko 18 časova počela pucnjava iz policijske stanice u tom gradu. Pucalo se navodno dva i po sata, ispaljeno je oko 150 metaka, što iz pištolja, što iz automata. U pitanju nije bio nikakav oružani sukob, već su policijske starešine šenlučile zbog rođenja deteta zamenika komandira, a kako za Novu kaže penzionisani kapetan policije Srđan Simović, koji je slučaj i prijavio, do danas niko nije odgovarao za ovaj događaj.
Tog 11. januara pucao je ponosni otac V. S, pucao je i načelnik B. P, ali i drugi policijski službenici. Slavilo se, pilo i pucalo sa prozora kancelarija Policijske stanice u vazduh, u pravcu najprometnije Ulice 16. februara u Kuršumliji, ali srećom, niko nije pogođen od zalutalih zrna.
Iako je cela Kuršumlija čula šta se dešavalo, a neki su i videli, policajcima koji su prekršili zakon neće faliti dlaka sa glave. Njihov bivši kolega, kapetan policije u penziji, Srđan Simović, opisuje za Nova.rs kako je to izgledalo.
„Počelo je oko 18 časova, a trajalo je sigurno dva i po sata, do otprilike 20.30. Pucalo se iz svega, iz pištolja, ali i iz „heklera“ koje su načelnik, komandir i zamenik komandira tražili da im policajci donesu. Bio sam u ratu na Kosovu i Metohiji 1999. godine, verujte mi da je to tako zvučalo. I pojedinačna paljba, ali i rafali, ispaljeno je, po mojoj proceni, oko 150 metaka. Da sve bude gore, slavilo se uz piće, a u zgradi Policijske stanice bilo je i civilnih lica, ali mislim da niko od njih nije pucao“, objašnjava Simović.
Penzionisani kapetan policije ogorčen je ovakvim ponašanjem kolega i kaže da su oni sramota za celu službu. Zbog toga je rešio da ceo slučaj prijavi Policijskoj upravi Prokuplje i Sektoru unutrašnje kontrole (SUK) MUP Srbije.
„Ono što se dogodilo tog 11. januara je velika sramota za policiju i tim postupkom je bačena ljaga na sve kolege. Zbog toga nisam mogao da stojim po strani i ćutim. Policajci moraju da poštuju zakon a ne da ga krše. Posle svih onih tragedija koje su nam se dogodile u maju 2023. takvo ponašanje policajaca je nedopustivo. Zbog toga sam i obavestio kolege šta se dešava, Policijsku upravu u Prokuplju, pod čiju nadležnost spada i Policijska stanica u Kuršumliji. Sve je počelo kako valja, došli su iz Sektora unutašnje kontrole i počeli ispitivanje i starešina MUP koji su pucali i policajaca, ali i građana. Pronašli su i neke čaure ispod prozora Policijske stanice sa kojih je pucano, one koje nisu uspeli da pokupe ovi što su šenlučili“, objašnjava Simović.
Ali, tada je, odjednom, sve stalo. Umesto da SUK pokrene postupak protiv starešina koji su šenlučiii, sve je završilo u fioci.
„Da je to uradio neki „običan“ policajac, trpeo bi posledice, možda bi bio i isteran iz službe. Ovako, nikom nije bilo ništa. Postoje i snimci iz policijske stanice gde se vidi kako načelniku donose „hekler“, mogli su da ih pošalju na poligraf, a ne znam ni da li su te čaure koje su pronađene veštačene. Uostalom, nisam ja jedini čuo tu pucnjavu. mislim da su ispitali petoro, šestoro građana koji žive blizu policijske stanice. Mogli su da pitaju i policajce, u stanici je i vod žandarmerije, bilo je i policajaca koji nisu slavil nego su radili i oni su čuli šta se dešava, pa ipak, nikom ništa. Posle sam čuo da je jedan od učesnika pucnjave zvao visokog funkcionera SNS i da je, po političkoij liniji, sve stopirano“, objašnjava Simović.
Ali, penzionisani kapetan policije nije odustajao iako su njegove kolege iz Sektrora unutrašnje kontrole zaćutale. On je lično otišao u Osvnovno javno tužilaštvo u Kuršumliji i podneo krivčnu prijavu.
„Opisao sam detaljno ceo događaj, našao sam i dvadesetak ljudi koji su hteli da svedoče. Ipak, stigao mi je odgovor, posle desetak dana, da je svih dvadesetak svedoka ispitano i da je krivična prijava odbačena. Kako je moguće da se tako brzo ispitaju svedoci i kako mi niko od njih nije pomenuo da je bio u tužilaštvu i dao izjavu? Tim je osnovni javni tužilac prekršila član 5. Zakona o javnom tužilaštvu, jer tamo piše da je Javno tužilaštvo samostalno u vršenju svoje nadležnosti i da niko izvan javnog tužilaštva ne može uticati na javno tužilaštvo i nosioca javnotužilačke funkcije u postupanju i odlučivanju u pojedinom predmetu“, kaže Srđan Simović.
Portal Nova.rs uputio je pitanje Ministarstvu unutrašnjih poslova, ali i Osnovnom javnom tužilaštvu pitanje u vezi sa navodnim šenlučenjem u stanici policije, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore.
BONUS VIDEO: Hapšenje osumnjičenog za razbojništvo
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare