Vlasnici i zakupci lokala u Kineskom tržnom centru u Bloku 70 koji je pre skoro mesec dana u jednom delu izgoreo, još ne znaju šta je bio uzrok požara. Kako su nam rekli, u toku su dogovori oko daljih radova na rekonstrukciji, a na licu mesta mogu se čuti govorkanja da se iza požara zapravo kriju neki dugoročni planovi jer je reč o dobrom zemljištu na veoma atraktivnoj lokaciji, imajući u vidu pređašnja iskustva poput onog sa TC "Depo".
Ni mesec dana nakon požara koji je 12. avgusta u večernjim satima izbio u Bloku 70 u „starom“ delu zgrade Kineskog tržnog centra ne zna se šta se kobne večeri tačno dogodilo.
„Bila je jedna komisija, obišli smo ceo objekat i oni su dali neke procene da treba da se prvo sve očisti i onda da se izvrši procena konstrukcija i onda bi se krenulo sa renoviranjem krova. Alfa i omega je da se obezbedi krov. Imamo 178 lokala i donji deo je manje oštećen, uglavnom je gornji sprat izgoreo. Danas dolazi druga komisija iz Energoprojekta da još jednom izvrše procenu. Uglavnom su svi vlasnici za to da se renovira. Videćemo za plaćanje, za sada nam je bitno da nađemo izvođača. Svi moraju da učestvuju u finansiranju“, kaže za naš portal vlasnik lokala Ratomir Nikolić dodajući da postoji mogućnost da se renoviranje otplaćuje na rate, što bi im bilo značajno.
Plan dalje rekonstrukcije, kako su nam objasnili vlasnici lokala, prilično je kompleksan, jer se najpre mora naći ekipa radnika koja je sertifikovana i obučena za čišćenje ovakvih zgarišta, posebno imajući u vidu da je krov zgrade u potpunosti uništen, pa je teren prilično nebezbedan. Pored toga, vlasnici obavljaju one manje poslove da bi se, koliko je u njihovoj moći, što pre vratili svakodnevnici.
„Istraga je završena, dozvoljeno nam je da uđemo, a pošto je unutra krš i lom, pokušavamo da očistimo prolaze. Zbilja je strašno, krov je bio zapaljiv i pola je izgorelo. Pokušavamo ventile za vodu da sredimo, sada ćemo zvati Vodovod, pošto su ošćene te instalacije i kontstantno curi. Pokušavamo da pronađemo projekat u arhivu Grada, nije nam jasno kako ga nema, jer je objekat uknjižen, ima upotrebnu dozvolu“, kaže Radovan Miljević, direktor obezbeđenja tržnog centra.
Ideja je da, ukoliko to bude ono poslednje rešenje, vlasnici zajedno skupe novac i ulože ga u renoviranje najpre krova, kako bi makar zimu dočekali koliko toliko sigurni. Nakon toga, moći će, kažu, natenane da sređuju unutrašnjost.
Međutim, na licu mesta osetna je zabrinutost prodavaca, zakupaca i vlasnika lokala jer strepe za budućnost svojih poslova imajući u vidu da su se još u danima neposredno nakon požara, širile različite verzije priče o tome kako je vatra uopšte buknula, a zatim i kako se dalje širila. Te sumnje produbljene su zahvaljujući pređašnjem iskustvu sugrađana sa požarima na sličnim lokacijama. Još nije zaboravljen slučaj Tržnog centra „Depo“ u Bulevaru kralja Aleksandra u centru Beograda u kom je vatra buknula 2014. godine.
Požar je progutao ceo objekat, a tri godine kasnije, prostor je prodat firmi BKA divelopment, koja je tada, prema podacima APR-a, osnovana sa osnivačkim kapitalom od 100 dinara.
Kako je Nova.rs pisala u julu, na prostoru gde je nekada bila jedna od najpoznatijih gradskih tržnica, sada niče luksuzni komercijalno-stambeni kompleks zgrada. Imajući u vidu da je avgusta 2014. godine Grad Beograd objavio saopštenje, koje su preneli brojni beogradski portali pod imenom „Grad će rekonstruisati uništeni Depo“, u kom se objašnjava da postoji dobra volja da se prodavci što pre vrate na svoja radna mesta, nije ni čudo što se ni danas, sedam godina kasnije, rešenje ne može čekati mirno, bez crva sumnje.
A još tada zakupci tezgi u „Depou“ sumnjali su da će njihova tržnica ikada biti rekonstruisana. Te sumnje su se, kako možemo da vidimo danas, vrlo brzo i obistinile.
Bonus video: Kineski tržni centar u plamenu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar