U trenutku dok je pažnja čitave javnosti usmerena na tragične događaje koji su prošle nedelje potresli Srbiju – masovnu pucnjavu u školi „Vladislav Ribnikar“ i u selima oko Mladenovca, vlast je iskoristila trenutak da završi sa izborom istaknutih pravnika i konačno formira dva „nezavisna“ pravosudna tela – Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaštva (VST).
Osim što bi ova tela trebalo da garantuju samostalnost i nezavisnost u radu sudija i tužilaca, njihovi članovi će biti ti koji će odlučivati i o izboru, ali i o napredovanju i eventualnom sankcionisanju nosilaca pravosudnih funkcija. Imenovanje istaknutih pravnika predviđeno je novim zakonima koji su regulisali prethodne promene Ustava, a kojima je trebalo da se izbor sudija i tužilaca izmesti iz Narodne skupštine i na taj način smanji uticaj izvršne vlasti na pravosuđe. S obzirom na to da je samo jedan od predloženih istaknutih pravnika, i to Aleksandar Popović, uspeo da dobije dvotrećinsku većinu glasova narodnih poslanika, o čemu je „Nova“ nedavno pisala, preostalih sedam je, kako to nalažu novi zakoni, izabrala posebna komisija.
Sastav te komisije jasno dokazuje koliko su sve izmene Ustava i zakona obesmišljenje.
Naime, komisiju su činili predsednik Skupštine Vladimir Orlić, republički tužilac Zagorka Dolovac, predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović, kao i predsednica Ustavnog suda Snežana Marković.
Orlić je poziv za zasedanje uputio u nedelju uveče, kako bi komisija mogla da izabere istaknute pravnike već sutradan, pod okriljem dve nezapamćene tragedije, ali i masovnih građanskih protesta koji su održani u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Zrenjaninu.
Tako je komisija koju čine upravo osobe bliske režimu, za članove VSS, pored Popovića, izabrala i profesora Pravnog fakulteta Nikolu Bodirogu, njegovu koleginicu iz Kragujevca Jelenu Vučković, kao i advokata Srđana Stefanovića.
Za tužilačko telo izabrani su nekadašnji sudija Ustavnog suda, a sada advokat u Novom Sadu Predrag Ćetković, pravnica i službenica BIA Jelena Glušica, advokat Vladimir Simić, i docent na Pravnom fakultetu Miroslav Đorđević.
Osim što je za većinu njih moguće pronaći vezu sa režimom, posebno je zabrinjavajuće što će kontrolu nad svim što se događa u javnotužilačkoj organizaciji imati Bezbednosno-informativna agencija.
„Šta jednu službenicu BIA čini istaknutom pravnicom, pitanje je na koje bi oni koji su je izabrali morali da odgovore. S obzirom na to da je u VST ugurana na mala vrata, nemoguće je odupreti se utisku da na ovaj način bezbednosne službe žele da imaju svog čoveka koji će kontrolisati šta se dešava u javnim tužilaštvima u celoj državi“, kazao je za „Novu“ dobro obavešten izvor.
Izbor Jelene Glušica osporavali su i pripadnici opozicije, istina, izuzev istaknutog poslanika iz redova Narodne stranke Vladimira Gajića, čije je glasanje za istaknute pravnike izazvalo veliku pažnju, kako drugih poslanika, tako i javnosti.
Inače, pitanje nezavisnosti u radu javnih tužilaca, označeno je u izveštajima Venecijanske komisije kao jedno od najspornijih u domaćem pravosuđu, pa se postavlja pitanje da li će prisustvo službenica BIA u VST doprineti većoj samostalnosti ili većoj kontroli tužilaštva.
Viši tužilački pomoćnik iz pančevačkog VJT Aleksandar Popović, jedini od šesnaestoro kandidata kog je Narodna skupština dvotrećinskom većinom izglasala za „istaknutog pravika“ i budućeg člana Visokog saveta sudstva, bio je član advokatskog tima u čuvenoj beogradskoj kancelariji „Jeličić“, čiji je osnivač bivša supruga partijskog funkcionera SNS, vlasnika marketinške agencije, ali i nedeljnog lista „Ekspres“ Gorana Veselinovića. Prethodno, Popović je radio kao pripravnik u tužilaštvu i sudu, a najzanimljivije je to što je iz kancelarije Vučićeve kume otišao u notare, da bi potom tu funkciju menjao za tužilačkog saradnika u VJT Pančevo.
Poslanik Narodne stranke Vladimir Gajić iznenadio je javnost, ali i poslaničke kolege glasovima koje je dodelio kandidatima za istaknute pravnike, a koji su direktno ili indirektno povezani i dovođeni u vezu sa vladajućom partijom.
Naime, u zapisniku sa sednica Odbora za pravosuđe, u koju je „Nova“ imala uvid, jasno se navodi da je Gajić predložio po tri kandidata za oba pravosudna tela i to: profesora dr Nikolu Bodirogu sa Pravnog fakulteta i advokate Vojkana Simića ni Srđana Stefanovića za VSS, kao i advokate Predraga Ćetkovića i Vesnu Luković, kao i docenta sa Pravnog fakulteta dr Miroslava Đorđevića za VS, kao i Jelenu Glušicu, službenicu BIA.
Bonus video: Poslanici opozicije se usprotivili Orliću i njegovom vređanju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare