Foto:Vesna Lalić/Nova.rs/Filip Krainčanić/Privatna arhiva/Antonio Ahel/ATAImages

Gotovo četiri meseca nakon što je u Banjskom polju nestala Danka Ilić (2), za čije ubistvo su kasnije uhapšeni radnici JKP "Vodovod" Srđan Janković i Dejan Dragijević, pojavio se novi svedok koji bi danas trebalo da bude saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru. Reč je navodno o osobi koja je, u trenutku kada su Janković i Dragijević, prema navodima policije, bacali telo devojčice na smetlište, džogirao pored. Pored njega, biće ispitana još dva svedoka iz Banjskog polja.

Danas će se u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru saslušati tri svedoka u okviru istrage nestanka i ubistva Danke Ilić u Banjskom polju. Reč je o dvojici komšija iz Banjskog polja, naselja pored Bora u kom je devojčica poslednji put viđena sa majkom i bratom 26. marta. Osim njih, tužilaštvu se, gotovo četiri meseca nakon događaja koji je uznemirio celu Srbiju, javio i jedan svedok koji tvrdi da je kobnog dana džogirao pored deponije koja se nalazila u Starobanjski put.

Policija je započela pretragu deponije posto je potvđeno da je mala Danka Ilić Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Upravo na toj deponiji, prema tvrdnjama bivšeg ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, Janković i Dragijević su bacili telo male Danke Ilić, nakon što su je udarili automobilom i ubili. Janković je, podsećanja radi, na ponovljenom saslušanju koje je sam tražio, kazao kako mu je prethodno priznanje zločina iznuđeno u policijskoj stanici, te da kobnog dana u Banjskom polju, u kom je sa kolegom bio na poslu, nije video Danku Ilić.

Danka Ilić Foto:privatna arhiva

Zadržavanje pored deponije kod Banjskog polja, koje je, prema Gašićevim tvrdnjama, zabeležio GPS u službenom automobilu JKP, Janković je objasnio rekavši da je stao automobilom da telefonira. U međuvremenu je priliku da ponovo da iskaz zatražio i Dejan Dragijević, koji je takođe ranije priznao zločin, međutim odgovor na njegov zahtev još nije stigao.

„Ostaje da se vidi hoće li osumnjičeni Dejan Dragijević da, po ugledu na kolegu, povuče priznanje ili da otkrije gde je telo devojčice koje do danas nije pronađeno. I od njegovog iskaza zavisi održivost predmeta jer su to ključni dokazi tužilaštva protiv osumnjičenih s obzirom na to da DNK trag devojčice još nije nađen“, objasnio je izvor Nova.rs upoznat sa slučajem.

Bez tela i DNK tragova

Danka Ilić je, podsećanja radi, nestala 26. marta i nakon brojnih veštačenja i prikupljanja tragova, policija i tužilaštvo za sve ovo vreme nisu uspeli da utvrde gde se ona sada nalazi, to jest njeno telo nije pronađeno. Situaciju dodatno komplikuje i izostanak bilo kakvih bioloških tragova, koji bi devojčicu povezali sa automobilom, odnosno osumnjičenima za njeno ubistvo. Tako recimo nijedan od 500 tragova uzetih iz službenog vozila JKP „Vodovod“ i privatnih automobila osumnjiečnih, nije povezan sa biološkim tragom devojčice. Bolji uvid u situaciju nisu dali ni GPS uređaji koji su takođe veštačeni i kojima bi trebalo da se utvrdi kretanje osumnjičenih.

Foto:Društvene mreže

Predmet u tužilaštvu, a osumnjičene u pritvoru, drži faktički samo jedna dlaka koja je pronađena u automobilu i koja se i dalje nalazi na analizi. Utvrđivanje porekla ove dlake prilično je komplikovano i pitanje je da li će uopšte bili moguće utvrditi kome je pripadala, budući da se na njoj, prema nezvaničnim informacijama Nova.rs, ne nalazi koren. Više stručnjaka potvrdilo je za naš portal da je gotovo nemoguće da se tako nešto utvrdi na osnovu vlasi bez svog najvažnijeg dela.

Subina deteta u senci ubistva u policijskoj stanici

Na slučaj nestanka nesrećnog deteta senku je bacilo ubistvo u Policijskoj stanici u Boru, kada je ubijen Dalibor Dragijević, brat osumnjičenog Dejana Dragijevića kog je policija sumnjičila da mu je pomogao da nekoliko dana nakon događaja u Banjskom polju, navodno premesti devojčicino telo. Tada su uhapšeni Dalibor Dragijević i njihov otac Radoslav Dragijević, zbog sumnje na isto delo.

Dalibor Dragijević Foto:Facebook

Međutim, iste noći kada je priveden, Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da mu je pozlilo i da je, uprkos naporima lekara, preminuo. Međutim, nedeljnik Radar objavio je rezultate obdukcije urađene na Institutu za sudsku medicinu koji otkrivaju da je Dragijević 7. aprila preminuo nasilnom smrću u Policijskoj stanici u Boru.

„U sudsko-medicinskom nalazu konstatovane su brojne povrede D. D. po telu, zbog čega su veštaci zaključili da se radi o nasilnoj smrti. Nalaz veštaka je prosleđen nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru na dalje postupanje“, objavio je nedeljnik „Radar“ 19. aprila. Zaječarsko više javno tužilaštvo danima nije odgovaralo na pitanja medija o ovom slučaju, a onda su oglasili nenadležnim.

„Nakon prijema obdukcionog zapisnika Instituta za sudsku medicinu Beograd, Više javno tužilaštvo u Zaječaru je podnelo predlog za supstituciju nadležnosti u postupku povodom smrti sada pok. Dalibora Dragijevića, u skladu sa Metodologijom za istragu u slučajevima zlostavljanja, iz kojih razloga se nije oglašavalo u vezi slučaja“, saopštilo je tužilaštvo. Dakle, tužilaštvo ni tada nije potvrdilo ili demantovalo detalje obukcionog nalaza, ali je zatražilo da se ovim predmetom bavi drugo tužilaštvo kako ne bi bilo pristrasno, jer bi moralo da istražuje policajce sa kojima su do juče blisko sarađivali.

U međuvremenu je iz pritvora pušten vremešni Radoslav Dragijević, kome je, dok je bio u pritvoru zajedno sa sinovima od kojih je jedan ubijen, preminula i supruga koja je jedina bila na slobodi.

Bonus video: Cveće u Banjskom polju u ulici Gde je ubijena Danka Ilić 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare