Odluka Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku da podnese krivične prijave protiv direktorke Centra za socijalni rad u Vršcu i još troje zaposlenih zbog ubistva devojčice Petre Budimirović (3), koju je u kofi vode udavio otac Marko, a potom izvršio samoubistvo, izazvala je revolt u toj ustanovi, ali i delu javnosti, koja s pravom postavlja pitanje zašto pod lupom Sekretarijata nisu bile i druge dve karike koje su ubicu prethodno neuspelo procesuirale kao rizičnog nasilnika - Osnovno tužilaštvo u Vršcu i policija.
Činjenica da je sekretarijat podneo prijave samo protiv socijalnih radnika, iako je u svom izveštaju naveo da su uočeni i propusti u radu tužilaštva, koje sa Centrom nije blagovremeno razmenjivalo informacije o postupku za nasilje koji je vođen protiv Budimirovića, nameće utisak da će se i ovog puta sve slomiti na socijalnoj službi.
No, pošto Centar za socijalni rad ne postupa samostalno u slučajevima sprečavanja porodičnog nasilja, postavlja se pitanje zašto uporno izostaje istraga u postupajućem tužilaštvu, ali i policiji.
Odgovor na to pitanje pokušao je da dobije i Autonomni ženski centar, koji je još 11. oktobra uputio otvoreno pismo i zahtev republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac da, shodno svojim ovlašćenjima, sprovede nadzor u radu Osnovnog tužilaštva u Vršcu.
„Pokrajinski sekretarijat je zaključio da Centar za socijalni rad Vršac nije obavešten, niti se informisao, o toku krivičnog postupka kao ni o postupku veštačenja u vezi zdravstvenog stanja počinioca“, navodi, između ostalog, u svom zahtevu AŽC i dodaje da je neophodno proveriti da li je policija obaveštavala tužilaštvo o prijavama koje je majka ubijene devojčice podnosila o tome da Budimirović krši izrečene mere zabrane prilaska.
Sve to nametnulo je utisak da se ispitivanje rada tužilaštva ciljano zaobilazi, iako su, kako tvrde sagovornici „Nove“, i njihovi propusti vidljivi „golim okom“. Oni kažu da to najbolje oslikava naredba po kojoj je postupao Pokrajinski sekretarijat, a koju je uputilo beogradsko Više javno tužilaštvo (VJT). U toj naredbi VJT decidirano navodi da se sprovede nadzor nad radom Centra za socijalni rad, ali ne i Osnovnog tužilaštva u Vršcu, što bi najpre bilo logično.
„Ovakva naredba VJT jasno ukazuje da su u upotrebu stavljeni svi resursi kako bi se sa tužilaštva skinula sva odgovornost. Ko će se pozabaviti onim što je i Pokrajinski sekretarijat zaključio u svom izveštaju? Ko će pitati tužilaštvo zašto nakon privođenja Budimirovića zbog prebijanja supruge, nije ni tražilo pritvor, već samo meru zabrane prilaska. Ko će ispitati da li je bilo prijava kršenja te mere i da li je policija o tome obavestila postupajućeg tužioca? Ko će ispitati zašto Centar konstantno kuburi sa informacijama iz tužilaštva“, pita se revoltirani sagovornik „Nove“, koji je insistirao na anonimnosti.
On dodaje da sve ukazuje na to da nadležne institucije, zbog pritiska javnosti, žure da što pre stave tačku na ovaj slučaj.
„Za državu je najlakše i najmanje štetno kada se apsolutnim krivcima proglasi socijalna služba. Ako tri institucije združeno rade po zakonu, onda ni odgovornost ne može biti pojedinačna“, zaključuje naš
sagovornik.
Sagovornik „Nove“ podseća na još jedan slučaj porodičnog nasilja koji je rezultirao zverskim ubistvom i to ispred prostorija Centra za socijalni rad na Novom Beogradu, leta 2017. Tada je Milan Lovrić ubio svoju suprugu Olgu kamenom, kojim joj je smrskao glavu, naočigled njihove dece, a potom izvršio samoubistvo na pruzi u Tošinom bunaru. Ubica je u trenutku zločina imao izrečenu meru zabrane prilaska, a slučaj je okončan smenom direktorke svih socijalnih centara na teritoriji Beograda, kao i nekoliko zaposlenih, ali bez krivičnih postupaka.
„Postoji službena beleška u MUP da je ubijena Olga dan uoči zločina prijavila policiji da joj muž krši mere, i preti ubistvom, pokazujući rukom da će joj vrat biti presečen. Policija je o tome obavestila dežurnog tužioca, ali je on odbio da reaguje, iako je znao da je Lovrić prethodno bio u zatvoru zbog nasilja nad detetom. Kad se zločin dogodio, u zaštitu tužioca najpre je stao njegov kolega, a danas glavni tužilac VJT Nenad Stefanović, isti onaj koji sada proverava socijalnu službu. Taj tužilac iz slučaja „Lovrić“ bio je Miodrag Marković, danas prvi Stefanovićev zamenik u VJT“, kaže naš sagovornik.
BONUS VIDEO: Govor majke ubijene devojčice u Vršcu